KOŠICKÝ KRAJ. Košický samosprávny kraj (KSK) odkúpi za 105 000 eur od súkromného vlastníka objekty bufetu a skladu a hospodársku budovu pri Pamätníku oslobodenia a víťazstva v Dargovskom priesmyku.
Cieľom je revitalizácia tejto lokality.
Schválilo to v pondelok zastupiteľstvo KSK.
Podujatia trikrát ročne
Nehnuteľnosti v katastri obce Košický Klečenov budú po kúpe zverené do správy Centra kultúry Košického kraja, ktoré už teraz spravuje nehnuteľnosti v lokalite pamätníka.
Ako pripomína KSK, v areáli sa konajú minimálne trikrát ročne podujatia organizované krajom a aktuálne sa dokončuje nová expozícia v Sieni bojovej slávy.
V prípade nadobudnutia nehnuteľností do vlastníctva KSK po príprave projektovej dokumentácie by sa KSK podľa materiálu pre krajských poslancov mohol uchádzať o rôzne zdroje na revitalizáciu celej lokality, napríklad z programu Integrovanej územnej stratégie.
Aktuálne sa vypracováva projektový zámer a architektonický návrh na revitalizáciu celého areálu.

Vybudujú estetické a funkčné zázemie
„KSK plánuje revitalizovať lokalitu okolo pamätníka na účely vybudovania estetického a funkčného zázemia pre návštevníkov tejto lokality vrátane obslužnej, oddychovej a náučnej časti. Súčasťou areálu by malo byť vonkajšie posedenie, oddychová zóna, prípadne kaviareň,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).
Zámerom projektu bude podľa neho návrh riešenia pešieho prepojenia medzi oddychovou zónou a pamätníkom, parkovanie a komplexné riešenie dopravnej situácie na ceste I/19 na tomto mieste.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári