Košice. Podnikatelia, čo nezaplatili Východoslovenským železiarňam (VSŽ) za ich výrobky milióny korún, sa nemusia obávať, že skončia pred súdom. Špeciálna prokuratúra zastavila trestné stíhanie ďalšieho dlžníka vtedajšieho podniku s majetkovou účasťou štátu.
Je ním Jozef Szivák z Košickej Novej Vsi. Polícia ho obvinila v roku 2008. Podľa vyšetrovateľa sa ako konateľ spoločnosti Borland so sídlom vo Švajčiarsku dopustil sprenevery, keď od VSŽ v roku 2000 nakupoval ploché valcové výrobky, ale odpredával ich "svojim" firmám, nielen českým Válcovny plechu, ako sa zmluvne zaviazal železiarňam. Za tovar po čase prestal platiť a zostal dlžný takmer 102 miliónov korún (takmer 3,4 milióna eur).
Bez kontroly
Podla špeciálnej prokuratúry sa skutok stal, ale nie je trestným činom. Išlo totiž o dobrovoľný obchodný vzťah. O jeho podmienkach obe strany vedeli. "VSŽ nenamietali, že obvinený dôsledne nedodržuje rámcovú zmluvu, práve naopak, podstatná väčšina obchodných kontraktov uskutočnených v nesúlade s rámcovou zmluvou bola zrealizovaná v podstate s vedomím VSŽ," povedal prokurátor Alexander Bíró.
Vyšetrovanie ukázalo, že VSŽ nekontrolovali dôsledne, či Szivák dodržuje rámcovú zmluvu. Zakotvovala napríklad výhradu vlastníckeho práva, ktorá firme Borland zakazovala tovar predať pred úplným vyrovnaním otvorenej pohľadávky. Dodávky stopli, až ked Szivák neuhrádzal dlhy dlhšie.
Za zmluvou bol Rezešov človek
Rámcovú zmluvu na predaj výrobkov s firmou Borland uzavrela v roku 1999 v mene VSŽ spoločnosť VSŽ Export - import. Bolo to už po odchode Rezešovcov a nástupe Gabriela Eichlera. Konateľom a generálným riaditeľom VSŽ Export - import bol však ešte do konca roka 1999 Igor Grega, rovesník Júliusa Rezeša, jeden z členov jeho "kindermanažmentu", ktorý v roku 1998 odstúpil na nátlak veriteľských bánk.
Prokuratúra tvrdí, že skúmala aj "pochybenia" pracovníkov VSŽ. Pri policajných výsluchoch sa obhajovali zlou situáciou na oceliarskom trhu, v ktorej bolo "prioritou obchodnej politiky" nájsť zákazníka. Preto vraj tolerovali meškanie s platbami.
Nikoho s VSŽ za neúspešný kontrakt so Szivákom neobvinili. "Mali na ňom určitý podiel, avšak ich trestno-právnu zodpovednosť sa nepodarilo preukázať," hovorí Bíró.
U.S. Steel: bez komentára
Postavenie poškodenej strany mala v kauze americká spoločnosť U.S. Steel Košice, ktorá pohľadávku voči firme Borland prevzala. So Szivákom si najprv dohodla splátkový kalendár, keď ho neplnil, podala naňho trestné oznámenie.
U. S. Steel odkázala, že nebude rozhodnutie špeciálnej prokuratúry komentovať. Jej odpoveď naznačuje, že takých prípadov má viac. "Možem uistiť, že právo spoločnosti U. S. Steel na plnenie pohľadávok si aktívne uplatňujeme," odpísal hovorca spoločnosti Ján Bača.
Podla švajčiarskeho obchodného registra firma Borland zanikla v roku 2007 likvidáciou. Szivák je dnes jediným majiteľom košickej spoločnosti Prudential Co, ktorá má v predmete podnikania obchodovanie s oceľou, plechmi, montovanými halami ale aj drevom, sklom alebo textilom. Na otázky denníka Korzár Szivák neodpovedal.
Ján Selvek. Tiež neplatil, súdený nebude
Rovnako ako jeho prípad skončilo v roku 2007 vyšetrovanie košického podnikateľa Jána Selveka. Polícia ho obvinila z podvodu za to, že v rokoch 1996 až 1999 nezaplatil VSŽ 770 miliónov korún (25,5 milióna eur) za hutnícky materiál, hoci ho predal ďalším odberateľom.
Stíhanie Selveka špeciálna prokuratúra zastavila s tým, že nikoho nepodviedol. Manažéri VSŽ totiž vedeli, že peniaze, ktoré získal od koncových odberateľov, na účty železiarní v rozpore s dohodnutými zmluvami už nepreviedol. Napriek tomu ho tovarom zásobovali ďalej.
Systém sprostredkovateľov presadil Július Rezeš
Obchodné aktivity VSŽ spočiatku fungovali cez vlastnú sieť filiálok, ktorej zástupcovia pracovali v Nemecku, Belgicku či vo Francúzsku. V polovici roka 1996 po odvolaní viacerých manažérov a nástupe 26-ročného Júliusa Rezeša na post viceprezidenta pre obchod nastali zmeny. Predajné aj nákupné činnosti od VSŽ sa oddelili a zverili cudzím firmám. "Doterajší systém obchodovania pre nás jednoducho neznamenal očakávaný ekonomický prínos," vysvetľoval vtedy médiám Rezeš.
Táto operácia vytvorila podmienky pre finančné úniky z VSŽ. Nepredávali už svoje výrobky priamo odberateľovi, ale sprostredkovateľskej firme, ktorá ich potom predávala za oveľa vyššiu cenu. To, čo podnik ako celok strácal, vyvolené firmy získavali. Po čase im prestal stačiť tento "rozdiel" niektoré jednoducho prestali platiť VSŽ za tovar. Rok 1998 skončili VSŽ so stratou 6,6 miliardy korún.
Nové vedenie na čele s Gabrielom Eichlerom dosadené po dohode so štátom veriteľskými bankami začalo okamžite tieto obchodné "spojky" likvidovať. "Tým, že eliminujeme sprostredkovateľov a zrušíme exkluzívne zmluvy, už v tomto roku ušetríme vyše 50 miliónov dolárov. A to len pri základných komoditách," naznačil krátko nato prvý prínos svojho kroku Eichler.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári