nájomného v obecných bytoch vo vlastníctve mesta. Ide o malometrážne byty, v ktorých bývajú najmä dôchodcovia.
KOŠICE. Cieľom návrhu, ktorý predložil riaditeľ magistrátu Marek Kolárčik, je prehodnotiť nájomné v mestských bytoch. Jeho výška bola naposledy upravená ešte v marci 2003.
Dlhodobé nezvyšovanie nájomného znamená výpadky pre mestskú pokladňu. „Vytváranie deficitu medzi výnosmi z nájmu a nákladmi na ich správu má za následok, že nie sú vytvárané dostatočné zdroje na skvalitnenie správy a zlepšenia podmienok na bývanie," píše sa v návrhu, ktorý však členovia mestskej rady nepodporili.
„Argumentovalo sa aj tým, že návrh neprešiel sociálnou komisiou. Ak to tá nebude odporúčať, zvážime jeho zaradenie na rokovanie mestského zastupiteľstva," vysvetľuje primátor František Knapík (KDH). Zdôraznil, že to nie je konečný stav, len návrh, o ktorom budú ďalej diskutovať.
Tretí pokus
Bytový podnik mesta Košice inicioval v roku 2004 úpravu nájomného o 60 percent, no tá vyvolala negatívny ohlas u dotknutých nájomníkov, čo spôsobilo zníženie nájmu na pôvodnú úroveň. Druhý pokus o zvýšenie bol vlani, avšak znovu bezvýsledne.
Primátor však chápe zvýšenie nájmu aj ako reakciu na investície. Od roku 2004 totiž mesto investovalo do zatepľovania bytových domov, komplexnej výmeny okien, či obnovy fasád a inej rekonštrukcie. Zo štátneho fondu rozvoja bývania SR na celkové rekonštrukčné práce mesto čerpalo úver v celkovej výške 2 528 617 eur (76 147 000 Sk).
„Vytvoril sa tým predpoklad na úsporu pre samotných nájomníkov. Domnievame sa, že časť nákladov, predstavujúcich istý podiel na obnovu bytového fondu, by mohla byť poskytnutá z úspor nájomníkov. Druhý dôvod je, aby sa nájomníci spolupodieľali na financovaní nákladov," povedal Knapík.
Dotkne sa to najmä dôchodcov
Dotknúť by sa to malo malometrážnych bytov, v ktorých v prevažnej miere žijú starobní dôchodcovia. „Ich príjmy sú veľmi nízke. No na druhej strane nastala valorizácia dôchodkov. A tým, že sa objekty zrekonštruovali a zlepšila sa energetická bilancia, predpokladá sa zníženie nákladov. A ešte stále sa pohybujeme zhruba 50 percent pod úrovňou priemerných nájmov v iných bytových domoch," dodal Knapík.
V malometrážnych domoch výška nájomného nepokrýva ani náklady súvisiace so splátkami úveru, ako ani nevyhnutné náklady spojené s opravami, údržbou a ich správou. Ročný príjem zo zvýšeného nájomného predstavuje 112 094 eur (3 377 035 Sk). Tieto prostriedky majú byť investované do zlepšenia podmienok bývania v obecných bytoch.
Aj keď zvýšenie nájomného rada neodporučila, o všetkom rozhodnú poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva koncom apríla.
* * *
FAKTY
O koľko sa má nájomné zvýšiť
n Zvýšenie nájomného má byť diferencované podľa kategórie bytov
n O 30 percent: Mlynárska, Južná trieda, Zborovská.
n O 20 percent: Vojvodská, Vodárenská, Adlerova, v hybridných domoch a v Starom Meste.
n O 10 percent: Popradská, Šoltésová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári