Sedem policajtov, ktorí boli pozbavení výkonu štátnej služby pre kauzu týrania rómskych chlapcov, už nie je v radoch polície.
KOŠICE. K prepusteniu siedmich košických policajtov zo služobného pomeru malo dôjsť včera. "Minister vnútra Róbert Kaliňák rozkazy na prepustenie podpísal ešte vo štvrtok a dnes )včera - pozn. red.) sa im prečítali. Prestali tak byť príslušníkmi Policajného zboru," dozvedeli sme sa z policajného zdroja.
Ako sme už informovali, dnes už bývalí muži zákona na policajnej stanici na Juhu týrali 21. marca šesť rómskych chlapcov. Chytili ich krátko po tom, ako prepadli a olúpili staršiu pani. Pod hrozbou fyzického násilia či zastrašovania služobným psom im prikázali, aby sa navzájom fackovali i bozkávali. Neskôr sa museli vyzliecť donaha, pričom si policajti všetko nahrávali do mobilov. Toto konanie vyústilo do zbavenia funkcií štyroch policajných šéfov a sedem policajtov prišlo o prácu.
PMJ-čkárov je dostatok
Keďže najviac policajtov bolo začlenených v Pohotovostnej motorizovanej jednotke (PMJ), zaujímalo nás, či jej funkčnosť v meste nebude ohrozená. "Na PMJ nebudeme mať problém, z obvodných oddelení vieme doplniť stav, aby chod nebol ohrozený," informoval náš zdroj.
Za zneužitie právomoci verejného činiteľa a vydieranie hrozí policajtom trest odňatia slobody od 4 do 10 rokov.
Za neoznámenie hrozia tri roky
V súvislosti s kauzou sa po jej prepuknutí policajný prezident Ján Packa vyjadril, že stíhané môžu byť aj ďalšie osoby, ktoré o nahrávkach vedeli, ale neoznámili to polícii. Na jeho vyjadrenie zareagoval náš čitateľ. Do redakcie sme dostali jeho e-mail, v ktorom tvrdí, že šéf polície by mohol a mal poznať Trestný zákon.
Svoje tvrdenie podložil citáciou z § 340 (Neoznámenie trestného činu): "Kto sa hodnoverným spôsobom dozvie, že iný spáchal zločin, na ktorý tento zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou najmenej desať rokov, alebo niektorý z trestných činov korupcie uvedených v treťom diele ôsmej hlavy, a taký zločin neoznámi bez odkladu orgánu činnému v trestnom konaní alebo Policajnému zboru, alebo namiesto toho, ak ide o vojaka, svojmu nadriadenému alebo služobnému orgánu, a ak ide o osobu vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone väzby príslušníkovi Zboru väzenskej a justičnej stráže, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."
K uvedenému citátu náš čitateľ ďalej dodal: "Samotný článok (uverejnený v Korzári 9. 4. - pozn. red.) uvádza, že policajtom hrozí trest do osem rokov. V tomto prípade teda všeobecná oznamovacia povinnosť nie je."
Vyšetrovateľ bude skúmať úmysel
Či teda naozaj hrozí stíhanie aj ľuďom, ktorí dostali do rúk videonahrávky a neoznámili to polícii, sme sa opýtali na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach.
"Policajti boli zadržaní pre podozrenie z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa," povedal nám Rudolf Pilarčík, 1. zástupca riaditeľa KR PZ. "Hrozí za to trest odňatia slobody od 4 do 10 rokov a nie, ako bolo uvedené na tlačovej konferencii, od 3 do 8 rokov. Preto každý, kto od policajtov videonahrávku dostal a prípadne mal podozrenie, že môže ísť o trestný čin, musel to oznámiť polícii či prokuratúre. Tu však musí vyšetrovateľ skúmať úmysel, lebo tí, čo nahrávky dostali, si mohli myslieť, že nejde o trestný čin, ale že ide o vtip, koláž a podobne."
Autor: krs, sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári