bije na poplach a dalo si na Katedre organickej chémie UPJŠ urobiť podrobnú analýzu. Tá odhalila možnú príčinu tohto javu.
KOŠICE. Na sklonku uplynulého mesiaca sa predstavitelia TEHO stretli s vedením Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS).
Zdraviu neškodí
"Spoločne hľadáme riešenie tohto problému. Podľa posudku z UPJŠ je problém v chemickom zložení vody. Voda, ktorá prichádza z Bukovca, má vyšší obsah železa ako voda zo Stariny. Pri ohrievaní však voda z Bukovca intenzívnejšie reaguje zmenou senzorických vlastností. Zo zdravotného hľadiska je úplne v poriadku, neškodí organizmu ani pri kúpaní. Pri ohrievaní vody so zvýšeným obsahom železa dochádza k chemickej reakcii a jeho vyzrážaniu. Prejavuje sa to zmenou senzorických vlastností," vysvetľuje riaditeľ TEHO Ladislav Knobloch.
Voda môže byť pri tečení v domácnosti vizuálne znečistená, ale mechanické nečistoty v nej nie sú. Ľudia potom musia dočervena zafarbenú vodu odpúšťať. "Mechanické nečistoty zachytávame na filtračných zariadeniach, ktoré zabezpečujú výstupnú vodu číru."
Problémom rozdielny obsah síranov
TEHO vodu nakupuje od Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Na základe noriem EÚ sa eliminujú obsahy niektorých nežiaducich prvkov, ako sú antymón, arzén. Normy však nepredpisujú, čo má byť do vody dávkované. A práve tu je problém.
"Z posudku vyplynulo, že v spomínaných zdrojoch je rozdielny obsah síranov a uhličitanov. Vodárne teraz skúmajú, či bude voda aj po prípadnej zmene pomeru úpravy spĺňať všetky normy tak, aby zostala naďalej zdravotne v poriadku. Čakáme na stanovisko, aké sú možnosti riešenia," hovorí L. Knobloch a pripomína, že napriek sfarbeniu je voda úplne v poriadku.
"Z vodární dostávame kvalitnú vodu a neškodná je aj po ohriatí. Nepríjemnosťou je jej zafarbenie."
Zvažujú pomer zmiešavania vody
Existujú rôzne názory, ako problém vyriešiť. Jednou z ciest by bolo zmiešavanie vody tak, aby bol vyšší pomer vody zo Stariny ako z Bukovca. TEHO však pripomína, že rozvody a spôsob prepojenia sú v kompetencii VVS. Aj preto sa stretli s vedením, aby navrhli technické možnosti, ako problém odbúrať.
Problémom aj nízky odber
Ďalšou z príčin je aj fakt, že rozvody vody boli dimenzované na vyššiu spotrebu. Tá rokmi klesla o takmer 50 %. V dôsledku toho dochádza k sedimentácii vyzrážaného železa na dne rozvodov a pri špičkovom odbere sa dostáva do vody.
Pomohla by výmena potrubí? "To je len dočasné riešenie, rozvody meníme aj v súčasnosti. Máme skúsenosti, že rozvody boli po výmene do piatich rokov zanesené. Dôležité je, aby si aj ľudia vymenili rozvody aj v domoch, na ktorých môžu byť nánosy."
(krs)
Autor: V Tbilisi sú demonštrácie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári