Nájdete nás na webe

Gymnasta Samuel Piasecký cítil, že na milánskych bradlách mal na medailu

Odrazil sa na skok do olympijského Londýna Ďalší pekný úspech si na svoje konto pripísal slovenský reprezentant v športovej gymnastike Samuel

Odrazil sa na skok do olympijského Londýna

Ďalší pekný úspech si na svoje konto pripísal slovenský reprezentant v športovej gymnastike Samuel Piasecký. Dvadsaťštyriročný košický rodák po 13. mieste v konečnej klasifikácii viacboja na európskom šampionáte jednotlivcov v Miláne vybojoval vo finále na bradlách vynikajúce 5. miesto, čím opäť potvrdil, že na tomto náradí už patrí medzi širšiu svetovú špičku. Po niekoľkých pozoruhodných výsledkoch (i medailách) vo Svetovom pohári je táto priečka najväčším úspechom jeho kariéry. Od bronzovej medaily ho delilo iba 0,300 bodu. Doteraz sa najlepšie umiestnil na 8. mieste na majstrovstvách Európy 2006 v gréckom Volose, a deviaty bol o dva roky neskôr v Lausanne. Vždy na svojich obľúbených bradlách.

Trináste miesto vo viacboji je jeho životný výsledok. O tom, že je na štvordňové boje v milánskej hale "Mediolanum Forum" pripravený vynikajúco, svedčila už viacbojárska kvalifikácia, kde nazbieral, napriek pádu z koňa, 85,125 bodu, a skončil na skvelom jedenástom mieste. Vo finále, aj keď sa podobnej chybe vyhol, získal o 0,725 b. menej, a v konečnom účtovaní klesol o dve pozície nižšie. Podľa slov jeho trénera Martina Zvala, Samo taký náročný program ešte nikdy neabsolvoval. Ale túžba po olympiáde ho ženie k tomu, aby viac pracoval aj na náradiach, ktoré mu príliš nevoňajú, postupne zlepšuje kruhy, preskok i koňa.

Bradlá má "vymakané" najviac. Tie finálové v Miláne išiel vraj vabank. "Bola to úplne nová, najťažšia zostava, a Samo ju zvládol," vraví jeho tréner. "K medaile mal veľmi blízko. Škoda, že na bradlá nastupoval z osmičky finalistov ako prvý, lebo vtedy rozhodcovia nechcú ešte tlačiť známky príliš nahor. Iné by to bolo, keby išiel tretí či štvrtý v poradí."

Vo finále rozhodcovia ocenili lepšie iba zostavy Francúza Cucherata (nový majster Európy), Slovinca Petkovšeka (obhajca dvoch predchádzajúcich prvenstiev), skvelého Nemca Hambüchena a Poliaka Kierzkowskeho. Piasecký si myslí, že niektorých z nich nie celkom právom. "Cítil som sa na medailu. Myslím si, že rozhodcovia ma v porovnaní so Svetovými pohármi, na ktorých sa pravidelne zúčastňujem, trochu podhodnotili, respektíve boli na mňa dosť prísni. Úprimne povedané, čakal som za svoju zostavu vyššiu známku. Napriek tomu hodnotím tento šampionát v Miláne za môj vôbec najvydarenejší, veď som sa dostal aj do finále viacboja a skončil v ňom na solídnej 13. priečke."

A reprezentačný tréner sa pridáva: "Piasecký je stále mladý a perspektívny gymnasta, ktorý ešte určite nepovedal posledné slovo. Vychádzame z toho, že naším hlavným cieľom sú olympijské hry v Londýne v roku 2012, k tomu smeruje všetko naše úsilie. Prvým krokom boli práve tohtoročné majstrovstvá Európy, na ktorých Samo podal vynikajúci výkon."