na Ukrajine a v Rusku.
PREŠOV. Výrobňu spravujú rehoľné sestry z rádu Congregatio Jesu - Inštitútu Preblahoslavenej Panny Márie, ktoré majú svoje sídlo na Kmeťovom stromoradí v Prešove. Sortiment je bohatý čo do vzorov na oplátke, ale rozlišujú sa aj hrúbkou a tvarom. Najviac sa ich minie počas kresťanských sviatkov, dominuje Veľká noc a Vianoce, keď je viac bohoslužieb a do kostolov prichádza mnoho veriacich. Na výrobe sa podieľa osem civilných zamestnancov a˙rehoľné sestry.
Veľké okrúhle hostie používajú kňazi pri slávení bohoslužieb, veriaci dostávajú na svätom prijímaní malé hostie. Vyrábajú sa hrubé aj tenké, výber závisí od zvyku, prípadne príležitosti. Hostie sa veriacim podávajú z kalicha. Keď sú sviatky alebo odpustová slávnosť, používajú sa tenké, aby sa do nádoby zmestilo čo najviac kusov. Niektorí starší kňazi, ktorí už nemajú jemný cit v ruke, obľubujú skôr hrubšie hostie.
Pečú aj na ručných strojoch
Ako uviedla vedúca výrobne hostií sestra Anita, denne tu spotrebujú 150 až 200 kilogramov hladkej múky špeciál. Z múky a vody sa vymiesi cesto. Hrubšie oplátky sa vyrábajú na automate. Tenké hostie sa pečú na ručných strojoch. Na okrúhlu platňu sa naberačkou naleje malá vrstva cesta, priloží sa vrchná časť platne a pečenie trvá iba niekoľko sekúnd. Vo výrobni majú dva automaty a sedem ručných strojov.
Pred krájaním sa upečené pláty musia navlhčiť, aby sa nelámali. Potom nasleduje vykrajovanie do tvaru veľkého alebo malého kolieska. Za veľkým stolom rehoľné sestry vytriedia nekvalitne vykrojené hostie. Podľa objednávky zabalia hostie do papierových škatúľ a pošlú na konkrétnu adresu. Mnohé farnosti sa predzásobujú a prichádzajú si po zásielku osobne.
Hostie sa vyrábajú hlavne pre katolícku, ale aj pre evanjelickú cirkev. Vzorom sa neodlišujú. Na oplátke sú vyobrazené znaky kríža, alebo iné náboženské symboly.
Tradícia od roku 1921
Pečenie hostií v Prešove má tradíciu od roku 1921. Pôvodne rehoľné sestry piekli hostie len pre svoju potrebu, neskôr aj pre farský a františkánsky kostol. V roku 1930 biskup Jozef Čársky poveril rehoľné spoločenstvo, aby piekli hostie pre celú košickú diecézu. V 50. rokoch minulého storočia boli rehoľné sestry z Prešova vysťahované do sústreďovacích kláštorov, kde v ťažkých podmienkach vyrábali hostie na miestach, kde práve žili - v Spišskej Sobote, Ivanke pri Nitre, Báči, Zborove. Do Prešova sa vrátilo pečenie hostií vo februári 2007.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári