Staré autá patria na vrakovisko, mesto ho však do dnešného dňa nemá
S parkovaním na sídliskách i celkovo v meste je to stále horšie a horšie. Nie je to len nedostatkom parkovacích miest, ale aj tým, že mnohé už existujúce zaberajú vraky áut. Staré a zjavne nefunkčné autá teda komplikujú život nielen vodičom novších modelov, ale svojim dezolátnym stavom ohrozujú aj bežných obyvateľov sídlisk. Tento problém by malo riešiť vrakovisko. Mesto ho však nemá.
Jednou z mestských častí, ktorá má s vrakmi problém, je MČ Sídlisko nad Jazerom. "Vyhľadávaciu činnosť robí mestská časť, oddelenie výstavby," vraví starostka MVDr. Anna Jenčová. "No často ani obyvatelia nie sú ľahostajní. Výskyt vraku nám hlásia telefonicky alebo mailom a pošlú aj fotografiu." Každé takéto vozidlo MČ oznamuje mestskej polícii. Tá ho zdokumentuje a hľadá majiteľa, ktorého vyzýva na odstránenie. Nie vždy sa však podarí majiteľa nájsť. Hlavne ak auto nemá ŠPZ a ani susedia nevedia, komu patrí. "Ak sa nepodarí majiteľa nájsť, nastáva problém. Mesto totiž ako správca komunikácie nemá zriadené určené parkovisko, kde má takéto vozidlá odťahovať a rok uskladňovať. Preto vraky neznámych majiteľov ostávajú na uliciach a zaberajú parkovacie miesta. Ak by mesto túto povinnosť, ktorú zo zákona má, plnilo, náklady na zošrotovanie takých vozidiel by preplácal recyklačný fond."
Oslovili sme teda aj Mesto Košice. Zaujímalo nás, kto rieši problémy s vrakmi i ako je možné, že mesto nemá vlastné vrakovisko. "Vraky a ich monitorovanie má na starosti mestská polícia (MsP)," povedala nám hovorkyňa magistrátu Lucia Mihoková. "V mesiaci september 2008 zrealizovali jej príslušníci na teritóriu mesta monitoring verejných priestranstiev. Preto, aby zistili a zdokumentovali opustené, dlhodobo odstavené motorové vozidlá a vozidlá, ktoré javia známky vraku. Počas tejto akcie bolo zistených 114 takýchto motorových vozidiel."
MsP následne hľadá majiteľa vraku, lebo odtiahnuť vozidlo nie je v ich kompetencii. Ak je známy, správca komunikácie ho písomne vyzve na odstránenie. Majiteľ vraku je povinný zabezpečiť na vlastné náklady odstránenie vozidla z miesta, na ktorom poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, alebo narušuje estetický vzhľad obce či osobitne chránenej časti prírody a krajiny. "Ak držiteľ starého vozidla nesplní danú povinnosť, urobí tak správca cesty (na ceste alebo verejnom priestranstve) alebo obec (na inom mieste), a to odovzdaním starého vozidla na parkovisko určené obvodným úradom životného prostredia. Mesto Košice nemá do dnešnej doby takéto parkovisko zriadené."
Ak vozidlo nemá evidenčné číslo a ani majiteľ nie je známy, odstránenie vraku zabezpečí správca cesty alebo obec. Tu však nastáva problém. Mesto Košice nemá do dnešného dňa zriadené vrakovisko. Magistrát však tvrdí, že to nie je v ich kompetencii. "Mesto hľadá lokality, ktoré by ponúklo obvodnému úradu životného prostredia. Parkovisko na skladovanie vrakov totiž určuje práve Obvodný úrad životného prostredia na základe písomnej žiadosti osoby, ktorej bol vydaný súhlas na zber starých vozidiel alebo na spracovanie starých vozidiel," povedala nám L. Mihoková.
Obrátili sme sa teda aj na Obvodný úrad životného prostredia v Košiciach. No nepochodili sme. "Nesprávne vás odkázali na nás, zriadenie vrakoviska musí iniciovať a financovať mesto Košice. Treba sa obrátiť na nich. Táto iniciatíva je už niekoľko rokov stará a nič sa nerealizovalo," dozvedeli sme sa od Dr. Mareka Ružičku, vedúceho odboru kvality životného prostredia Obvodného úradu životného prostredia v Košiciach.
Tento problém si teda zúčastnení prehadzujú ako horúci zemiak. Kým sa nedohodnú, Košice zrejme vrakovisko mať nebudú. A počet vrakov bude narastať. Ostáva len dúfať, že spor o povinnosť zriadiť vrakovisko neskončí na ústavnom súde...
Michaela HAJDUKOVÁ
Autor: Súd odmietol prijať dohodu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári