V stredu začne platiť "fačiarsky" zákon. Bary dostali "výnimku" do konca augusta
Od budúcej stredy nastanú fajčiarom ťažšie časy. Do platnosti totiž vstúpi zákon, ktorý opäť redukuje miesta, kde si môžu zapáliť obľúbenú cigaretu. Prevádzkovatelia zariadení spoločného stravovania však dostali ešte jednu "šancu". Na prispôsobenie majú čas päť mesiacov.
"V stredu da začína platiť zákaz fajčenia, ktorý bol oproti starému zákonu doplnený, resp. rozšírený," povedala nám MUDr. Margita Kaplanová, vedúca odboru hygieny výživy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.
"Fajčenie bude zakázané v dráhových vozidlách vnútroštátnej verejnej osobnej dopravy na železničných dráhach, električkových, trolejbusových, lanových a špeciálnych dráhach, v priestoroch železničných staníc a zastávok, v prostriedkoch autobusovej vnútroštátnej osobnej dopravy, v čakárňach a prístreškoch na zastávkach vnútroštátnej pravidelnej osobnej dopravy, na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch súvisiacich s touto dopravou určených pre cestujúcich, na otvorených nástupištiach do vzdialenosti 4 metre od vymedzenej plochy nástupíšť." Zafajčiť si teda nebudete môcť už ani vo vlaku - vo fajčiarskych vozňoch.
Zákaz fajčenia platí tiež v areáloch zdravotníckych zariadení, v úradných budovách, v divadlách, výstaviskách, obchodných domoch, kinách, múzeách či galériách, ale aj v uzavretých verejne prístupných priestoroch všetkých typov predajní. Niektorým zdravotníckym zariadeniam bola udelená výnimka. Budú ju mať vyhradené priestory alebo fajčiarne na psychiatrických oddeleniach, pretože podľa tvorcov normy ich často navštevujú fajčiari a v procese liečby iných duševných porúch je tento zlozvyk, sociálne akceptovateľnou formou správania.
Okrem zákazu fajčiť v budovách, či na verejných priestranstvách, bola aj snaha zakázať predaj cigariet. Tá však neprešla. Stojany s cigaretami teda budú môcť zostať pri pokladniach v obchodoch s potravinami. Novela tiež zakazuje predávať cigarety a iné tabakové výrobky v školských bufetoch. Rovnako tak predaj prostredníctvom automatov. Rozširuje sa tiež zákaz predaja tabakových výrobkov v priestoroch škôl, detských ihrísk či študentských domovov. Zákazy sa vzťahujú aj na predaj netabakových výrobkov určených na fajčenie, ako sú elektronické či bylinné cigarety.
Čo sa týka pokút, zákon umožňuje uložiť pokutu Slovenskou obchodnou inšpekciou alebo orgánmi verejného zdravotníctva. "Napríklad za nezabezpečenie dodržiavania obmedzení (označenie, upozornenie na zákaz). Ak je porušený zákon, pokuta sa môže pohybovať vo výške od 331 do 3 319 eur," dodáva M. Kaplanová. Ak fajčiari budú porušovať zákon na autobusových zastávkach či železničných nástupištiach, bude ich môcť pokutovať okrem obecnej a železničnej polície aj štátna polícia.
Jeden dôležitý bod zo zákona si na svoje uplatnenie v praxi ešte nejaký čas počká. Tým je zákaz fajčiť v zariadeniach spoločného stravovania. Teda v baroch, kaviarňach a reštauráciách. Tie budú od 1. septembra povinné mať stavebne oddelenú časť pre fajčiarov a nefajčiarov. Obe v pomere 50 ku 50 percent. Dôležité je, že priestor pre nefajčiarov bude musieť byť umiestnený pri vstupe do zariadenia. Ak prevádzka priestor pre nefajčiarov nevyhradí, bude musieť byť nefajčiarska celá. Inak by porušila zákon.
Michaela HAJDUKOVÁ
Autor: Súd odmietol prijať dohodu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári