Korzár logo Korzár Košice

HISTÓRIA

So začiatkom jari Košičania pookriali, aj keď bolo chladno, lebo ich hriala nedočkavosť na tradičné podujatiaTešili sa na túry aj na divadloK

So začiatkom jari Košičania pookriali, aj keď bolo chladno, lebo ich hriala nedočkavosť na tradičné podujatia

Tešili sa na túry aj na divadlo

K vítaniu jari v 20. rokoch patrili v Košiciach vychádzky na prímestské výletné miesta - Alpinku, Bankov, Aničku, promenádne koncerty posádkovej hudby, začiatok trojmesačnej divadelnej sezóny, aj činnosti turistického oddielu. Prvý jarný deň v roku 1923 bol veterný daždivý, chladný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tradičné koncerty do roku 1939

Podľa spravodaja, vydávaného skautmi dokonca zúril severák. Ten neodradil skautov privítať jar celodennou vychádzkou na Sivec, ale členovia turistického oddielu sa kvôli vetru nedostali na Slanský hrad. Nepriazeň počasia ignorovala vojenská posádková hudba a koncertovala od jedenástej do dvanástej hodiny pred Východoslovenským národným divadlom. Koncerty patrili k tradícii vítania jari, rovnako ako duchovné koncerty odbočky Zväzu československého dôstojníctva v Košiciach v posádkovom kostole na Hlavnej ulici, spojené s vojenskými bohoslužbami. Tie trvali až do roku 1939 a starší Košičania, ktorí boli vtedy deťmi si spomínajú na ceremoniál, ktorý bol ich súčasťou, ako na výnimočný zážitok. Dôstojníci a vojaci pochodovali mestom za sprievodu hudby až pred kostol. Ľudia sa prizerali z chodníkov Hlavnej ulice, až kým celý vojenský sprievod nevošiel do kostola.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé jarné bohoslužby vojakov pripadli na 25. marca s koncertom symfonického orchestra 14. pešieho pluku pod vedením kapelníka kapitána Langera. Repertoár duchovného koncertu tvorili skladby Vagnera, Dvořáka, Bacha. Áriu Ľudmily z oratória sv. Ľudmily hrali na krídlovke. Takéto koncerty boli košickou špecialitou a mali vysokú úroveň. Deň pred vojenskými bohoslužbami sa vrátili zástupcovia armády, medzi nami aj z Košíc, z Prahy. Sám prezident Masaryk ich pozval z celej republiky na "čaj" pri príležitosti svojich narodenín. Na prezidentskom čaji podal hlásenie pilot major Skála o tom, že na lietadle novej konštrukcie firmy Aero dosiahol výšku 7 255 metrov v rekordnom čase 25 minút a 25 sekúnd. Dovtedy bol maximálny vzostup do výšky 7 050 metrov a to iba jedenkrát za 29 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Hosťovanie SND

V prvý jarný deň sa v Košiciach objavili plagáty a v novinách oznamy o trojmesačnom hosťovaní Slovenského národného divadla z Bratislavy v Košiciach. Sezóna, na ktorú sa Košičania veľmi tešili, sa mala začať 1. apríla. Operný aj činoherný súbor sa mal predstaviť publiku novonaštudovaným repertoárom v novej výprave. Preto od 20. marca v budove Východoslovenského národného divadla začal úradovať tajomník SND a vybavovať aj objednávky mimo Košíc. Predplatné bolo na tridsať hier a vstupenky si mohli kúpiť záujemcovia aj v Stanglerovom kníhkupectve.

Košická divadelná budova nemala v tom čase svoju stabilnú scénu so stabilným súborom z radov domácich hercov. Ministerstvo kultúry a osvety takýmto hosťovaním viac-menej vyriešilo uspokojenie hladu po kultúre. Jestvovali aj vidiecki divadelní podnikatelia, ktorí organizovali predstavenia aj z radov ochotníckych divadiel. Práve v marci roku 1923 Organizácia vidieckeho herectva upozorňovala na skutočnosť, že vidiecki divadelní podnikatelia úmyselne vyvolali krízu tým, že znížili hercom "gáže" na 500 - 600 korún mesačne, aby sa mohli dožadovať štátnych subvencií. Dovtedajší mesačný plat herca bol 600 - 700 korún. Táto herecká organizácia upozorňovala ochotnícke spolky, osvetové zväzy aj iné kultúrne združenia, aby od divadelných podnikateľov cestujúcich po vidieku žiadali písomné vyhlásenie organizácie československého herectva v Prahe, že podnik zamestnáva členov Organizácie čsl. hercov a vyhovuje všetkým podmienkam.

SkryťVypnúť reklamu

Vráťme sa ešte k budove košického divadla. Jej priestory využívali aj na prednášky, dobročinné akcie a ochotnícke predstavenia a rokovania rôznych spolkov a organizácií. Zo záznamu marcového zasadnutia mestskej rady v Košiciach sme sa dozvedeli o návrhu, ktorý predložil Dr. Stuchlík, aby z každého podujatia v divadelnej budove, okrem predstavení SND, odviedli finančný príspevok na podporu košickej ľudovej kuchyne v Sokolskom sade. V nej, sa stravovali chudobní košickí občania. Návrh potom schválilo mestské zastupiteľstvo.

Ako tlačiar bol Ľudovít Ries, ako autor sa volal Philemon

Košice boli v minulosti ako kultúrne centrum sídlom tlačiarní, vydavateľov a kníhkupcov. Väčšinou si ľudia spájajú existenciu tlačiarní v Košiciach s menom Werfer. Werferovci - nemecká rodina kníhtlačiarov, vydavateľov a kníhkupcov pôvodom z Tirolska pôsobila v Košiciach takmer celé jedno storočie. Jej najstarší člen Karol (1780 - 1846) kúpil r. 1822 v Košiciach Landererovu tlačiareň, túto rozšíril a zveľadil a v jeho šľapajach išli syn Jozef Karol a dvaja vnuci Karol a Jozef Gustáv.

Tlačiari nepôsobili iba špeciálne vo svojej profesii ako podnikatelia, ale okrem už spomenutého vydavateľstva a kníhkupectva boli autormi, redaktormi, spisovateľmi. Jedným z nich bol aj Ľudovít Ries (1850 - 1898), ktorý mal ako autor pseudonym Philemon. Vo svojom Slovníku košických osobností ho uvádza Dr. Mária Mihóková ako tlačiara a novinára, vyučeného typografa a korektora novín v Pešti, potom ako korektora v tlačiarni. Karola Werfera v Košiciach, kam sa v r. 1874 presťahoval. Zároveň publikoval články v tlači. Po roku sa dostal do filiálky tlačiarní Pannonia v Levoči a od roku 1877 do r. 1884 bol zodpovedným redaktorom nemeckej Pannonie v Košiciach.

Vlastnú tlačiareň si Ries zriadil v r. 1885. Tlačili sa v nej noviny Kassai Szemle, ktorých bol redaktorom aj vydavateľom a tlačil ďalšie štyri tituly hospodárskych novín. Z novín Kassai Szemle, ktoré zodpovedali vládnej liberálnej politike, vytvoril Ries postupne prvý maďarský denník v Košiciach od januára 1894 pod názvom Felsömagyarország.

Ries sa oženil v Košiciach s Hermínou Schullerovou (1851 - 1889), spisovateľkou, spočiatku spolupracovníčkou novín, ktoré Ries vydával. Hermína Riesová za svoj krátky život - zomrela ako 39-ročná - napísala okrem poviedok niekoľko románov na pokračovanie a divadelné hry. Za dramatickú tvorbu získala uznanie v Kluši a jej hry uviedli aj na košickej divadelnej scéne.

Ries písal fejtóny, prispieval do budapeštianskych novín a časopisov a venoval sa prekladateľskej činnosti - jeho preklady románov vyšli od pseudonymom Philemon. Oženil sa druhýkrát a zomrel ako 49-ročný. Jeho tlačiareň predala manželka Mária kníhkupcovi A. Vitézovi.

Soňa MAKAROVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 049
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 662
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 935
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 726
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 756
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 164
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 121
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 226
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 302
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 072
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 903
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 856
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 794
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 037
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 597
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


Veľvyslanec v Británii a bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj.

K zmene svetového poriadku už prišlo.


Eliška Novotná a 1 ďalší 43

Sledujte s nami online prenos zo zápasu.


1
Branislav Benčat

USA riadi ako ďalší zo svojich neúspešných projektov.


7
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 226
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 302
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 072
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 903
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 856
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 794
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 037
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 597
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu