Keď chceli mať vlastnú "výmeničku", museli si zohnať osemnásť pečiatok
V uplynulých rokoch sa stále viac bytových domov snaží šetriť náklady na vykurovanie zatepľovaním. Investície sú vysoké, no časom sa vrátia vo forme nižších platieb na nájomnom. Zateplenie bloku však nie je jediný spôsob, ako ušetriť peniaze jeho obyvateľov. Čoraz väčší záujem najmä samostatne hospodáriacich spoločenstiev vlastníkov bytov (SVB) si získavajú vlastné výmeníkové stanice tepla. Ich výhodou je, že pri odoberaní tepla z Teplárne Košice (TEKO), a.s., odpadajú platby jeho dodávateľovi, teda Tepelnému hospodárstvu (TEHO), s.r.o Košice.
Jedným z prvých košických spoločenstiev vlastníkov bytov s vlastnou výmeníčkou tepla je od roku 2000 spoločenstvo v bytovom dome na Letnej 29 až 43. Toto SVB združuje 95 bytov päťpodlažného domu, ktorý má osem vchodov. Teplú vodu na vykurovanie a úžitkovú však do roku 2000 nedostávali prostredníctvom TEHO, ale cez výmeníčku Hutných stavieb Košice. Ako spomína podpredseda spoločenstva Ing. František Chalabala, dodávky boli nemerateľné, platby vysoké a vyúčtovanie nekontrolovateľné. Zlom nastal v roku 1999, keď sa zástupcovia domu zúčastnili energetickej konferencie SEA. Na nej vystúpil istý Popradčan, ktorý sa pochválil číslami, dosiahnutými zateplením a zriadením vlastnej výmeníčky v bloku na Štrbskom plese.
"Ten technik povedal, že kým kedyi mali ročnú spotrebu tepla na meter štvorcový 0,87 GJ (gigajoulov), po zateplení a s výmeníčkou klesla spotreba na 0,51 GJ. Nám sa vtedy zježili vlasy na hlave," spomína Ing. Chalabala. "Kým oni takéto čísla dosahovali v blízkosti Tatier a v nadmorskej výške 1 400 metrov, kde sú v zime oveľa väčšie mínusové teploty, my, o desiatky kilometrov južnejšie a takmer na rovine, v meste, ukrytí medzi okolitou zástavbou, sme mali ročnú hodnotu spotrebovaného tepla 0,81 GJ/m2. Okamžite sme sa rozhodli, že s tým musíme niečo urobiť." Hoci uvažovali aj o zatepľovaní, ako pre jednu z prvých investícií sa rozhodli zriadiť vlastnú výmeníčku tepla a "odtrhnúť" sa od HS Košice. Tam sa ich iniciatíve potešili. Možno preto, že samostatné spoločenstvo, v snahe vidieť "dodávateľovi tepla" viac na prsty, začalo byť pre neho nepríjemnou príťažou.
Po vzájomnej dohode o "rozchode" už spoločenstvu nič nebránilo v tom, aby začalo myšlienku vlastnej výmeníčky realizovať. Zohnali si projekt a v jednom z vchodov obetovali časť, kde boli dovtedy pivnice. V októbri 2000 po prvý raz otočili ventilom, ktorým voda z teplárne prúdila priamo k nim. Samozrejme, za oveľa nižšie, ceny, než dovtedy platili na účet HS Košice. "Úspory na platbách, ktoré sme získali, sme sa rozhodli neprejesť a neprepiť," pokračuje Ing. Chalabala. "Dohodli sme sa, že tretinu rozdelíme vo forme preplatkov a zvyšné dve ďalej investujeme. Vzali sme si aj nejaké päžičky, vďaka ktorým sme postupne zrekonštruovali strechu, balkóny i steny bloku a ostalo aj na ďalšie investície. Teraz, po rokoch, môžem konštatovať, že úspory na teple a teplej vode dosahujú oproti obdobiu pred rokom 2000 až 60 percent. Investícia do výmeníčky a zatepľovaní sa nám finančne vrátila za dva a štvrť roka."
Jednu pôžičku už spoločenstvo splatilo, druhú ukončí v októbri a tretia by mala byť splatená v roku 2012. Až splatia aj tú a žiadne ďalšie investície už nebudú potrebné, môžu uvažovať o znížení platieb do fondu opráv. Mesačné nájomné v porovnaní so susedmi, napojenými s dodávkou tepla na TEHO a bez zateplenia, budú mať asi polovičné. A rozdiel za rok už predstavuje celkom slušný peniaz...
Stotisícové úspory za jediný rok
V Košiciach sa v ostatných rokoch napojilo na TEKO viacero spoločenstiev. Až také jednoduché, ako spomínaný dom na Letnej ulici, to však nemali. Jedným z tých, ktoré "tortúru" úspešne zvládli, je SVB Helios, združujúce 88 vlastníkov bytov bloku na ulici B. Němcovej 18 a 20. Keď sa v roku 2005 stal predsedom spoločenstva Štefan Kuruc, za prvoradú úlohu si dal zrealizovať myšlienku vlastnej výmeníčky tepla. Keďže celý blok v tom čase zatepľovali, v rámci úspory tepla by to bolo ďalšie plus. "Poznal som sa s Ing. Chalabalom, ktorý takú výmeníčku už niekoľko rokov prevádzkoval," spomína Š. Kuruc. "Ročne ušetrili okolo 500 tisíc korún. Aj tento argument zabral, takže sme sa ako spoločenstvo do toho projektu pustili."
Keď mal predseda SVB Hellios technickú dokumentáciu, čakala ho byrokratická časť projektu - zháňanie pečiatok. Spolu 18. Od vodárov, elektrikárov, životného prostredia... Po jednej potreboval aj od Magistrátu mesta Košice a tiež od TEHO. Tie však Š. Kuruc nezískal. TEHO totiž "nezávislou" výmeníčkou prichádzalo o ďalšieho klienta a teda aj o peniaze, ktoré účtovalo za dodávku tepla do bloku. Podobne "zdržanlivý" bol aj magistrát, keďže je 100-percentným akcionárom TEHO. Mimochodom, 100-percentým akcionárom TEKO je Fond národného majetku SR.
"Napriek dvom chýbajúcim pečiatkám sme sa v októbri 2006 rozhodli pustiť do práce. Stavebné povolenie sme totiž mali," spomína Š. Kuruc. Snahou vtedy bolo dokončiť všetky práce do konca roka tak, aby od januára 2007 už pri odbere tepla z teplárne nepotrebovali žiadneho "sprostredkovateľa". "Výmeníčku sme umiestnili do miestnosti, ktorá dovtedy slúžila ako motorkáreň. Mala asi tri krát štyri metre a bola v zadnej časti bloku. K nej bolo treba priviesť potrubie, ktorým bola teplá voda privádzaná z teplárne."
Horúcovod, ktorým tepláreň distribuovala vodu k veľkým výmeníčkam (tie už obhospodarovalo TEHO), bol od bloku na ul. B. Němcovej vzdialený vzdušnou čiarou asi 20 metrov. Napojiť sa na neho (pod zemou) bola finančne najnáročnejšia časť projektu a vyšla na 1,2 milióna korún. Samotná výmeníčka, teda prístroje, ktoré zabezpečujú reguláciu a meranie, vyšli na cca 500 tisíc Sk. Spolu sa náklady vyšplhali na dva milióny korún. "Začiatkom decembra bola výmeníčka hotová. Do konca roka sme ešte odoberali teplo cez TEHO, no od januára 2007 bola našim jediným partnerom tepláreň. Sprostredkovateľ z tohto reťazca ´vypadol´..."
Systém odoberania tepla z teplárne funguje na báze objednávok. Klient si objedná množstvo, ktoré sa udáva v gigajouloch (GJ). Výmeníčka ho potom rozdeľuje. V zime obvykle 70 % na vykurovanie a 30 % na teplú vodu (alebo 60 % - 40%). Od novembra do marca tak musí klient v objednávke zohľadniť niekoľko faktorov, hlavne, či bude zima v tom ktorom mesiaci silná alebo mierna. Lebo čím silnejší mráz, tým viac tepla sa spotrebuje na kúrenie. To, či klient odoberie tepla viac, ako si objednal, až taký problém nie je. Jednoducho ho zaplatí. Horšie je, ak spotrebuje menej, ako si objednal. Tepláreň mu ho totiž vyrobila a až po jeho výmeníčku dodala. V takom prípade klient nemôže povedať, že hoci objednal 100 GJ a spotreboval iba 90, že tých 10 GJ nezaplatí. To núti odberateľov odhadnúť objednané množstvo tepla tak, aby boli rozdiely minimálne. Výhodnejšie sa teda javí radšej objednať trochu menej a chýbajúci rozdiel doplatiť, ako naopak.
"Za prvý rok fungovania výmeníčky sme ušetrili odhadom 600 tisíc korún. Keďže sme do nej inestovali dva milióny, prakticky za tri roky by mala byť splatená. Úsporou časti platieb, ktoré by inak šli na účet TEHO, ale aj zateplením bloku," vraví Š. Kuruc. Členovia SVB Helios zatiaľ finančnú úsporu v peňaženke nepocítia. Väčšina ušetrených peňazí totiž ide na splátky úverov. Úspora by však mala byť viditeľná na vyúčtovaní, kde sa ako cena za dodaný GJ tepla ráta cena, určená teplárňou. A nie navýšená cez TEHO. "Každému, kto o projekte vlastnej výmeníčky uvažuje, by som ju jednoznačne odporučil. Investícia je relatívne vysoká, ale návratnosť rýchla. My platíme len za to, čo skutočne spotrebujeme. A nemusíme ´živiť´ žiadneho sprostredkovateľa...," dodal Š. Kuruc.
Pripájaniu sa nebránia
Spoločenstvo vlastníkov bytov alebo hociaký iný subjekt má dve možnosti, ako odoberať teplo priamo z teplárne. "Mať vlastnú prípojku, resp. odovzdávaciu stanicu tepla," informoval nás Ing. Juraj Slafkovský, obchodný riaditeľ Teplárne Košice, a.s. "Tú si vybuduje sám alebo o to požiada tepláreň. Keď má subjekt projektovo odsúhlasenú dokumentáciu a vybudovanú prípojku, nič nebráni tomu, aby bol pripojený do sústavy centrálneho zásobovania teplom (SCZT). Podľa zákona č. 657/2004 je dodávateľ tepla povinný po splnení všetkých zákonom stanovených podmienok zo strany odberateľa dodávať takémuto subjektu teplo."
Od spoločnosti TEKO momentálne odoberá teplo vyše 150 subjektov. V tomto počte je zahrnutá aj približne desiatka bytových družstiev a spoločenstiev vlastníkov bytov. "Našou snahou je do SCZT pripojiť všetky relevantné subjekty, ktoré nás o to požiadajú a ktoré splnia zákonom stanovené požiadavky. Príkladom sú všetky novovybudované nákupno - zábavné centrá alebo zrekonštruované hotely. Napríklad Optima a Kika, hotely DoubleTree by Hilton či Yasmin. Patria sem aj niektoré školy, nemocnice, podniky služieb či nové výrobne prevádzky, ktorých v Košiciach v uplynulých rokoch pribudlo hneď niekoľko."
V prípade TEKO a SVB-čiek sú spokojní obaja partneri. Dodávateľ i odberateľ, ktorý platí iba za toľko tepla, ktoré skutočne spotreboval. Nemusí platiť žiadny medzičlánok, ktorý konečnú cenu neraz iba administratívne navyšuje. "S odberateľmi z kategórie SVB-čiek sa nevyskytli žiadne problémy a naše vzájomné vzťahy sú korektné. Sme radi, že im vieme poskytovať teplo za najvýhodnejšiu cenu v Košiciach, čo sa prejavuje v ich spokojnosti a pravidelných platbách," dodal Ing. Slafkovský.
TEHO má 2200 klientov
Dodávka tepla prostredníctvom TEHO sa uskutočňuje na základe písomnej zmluvy o dodávke a odbere tepla medzi TEHO (ako dodávateľom) a odberateľom (SVB alebo iné subjekty). Podmienky skončenia odberu tepla sú uvedené v Zákone č.657/2004 Z.z o tepelnej energetike. Rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením sa odberateľa alebo konečného spotrebiteľa od sústavy tepelných zariadení a spôsob ich výpočtu je stanovený Vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 505/2006 Z.z. "Záujmom TEHO je zabezpečiť dodávku tepla pre odberateľov v zmysle zákona v stanovenej kvalite," informovala nás Ing. Monika Mercová, manažér TEHO pre marketing a vzťahy s verejnosťou. "TEHO zabezpečuje prevádzku odovzdávacích staníc tepla a sekundárnych rozvodov s dodávkou tepla do vyše 2 200 odberných miest."
Ako Ing. Mercová dodala, Mesto Košice má vypracovaný strategický dokument "Koncepcia rozvoja mesta Košice v oblasti tepelnej energetiky". V ňom sa udáva, kedy je odpojenie subjektov od SCZT povolené. A to je len vo výlučne v odôvodnených prípadoch: "1. Ak prevádzkovateľ SCZT nie je schopný dostupnými technickými prostriedkami zabezpečiť dodávku tepla s požadovanými kvalitatívnymi parametrami a konkurencieschopnou cenou. 2. Ak odpojenie nebude mať zásadný vplyv na efektívnosť zásobovania teplom zo SCZT."
Stúpajúci trend...
Je pochopiteľné, že mestu, ako jeho 100-percentému akcionárovi, sa iniciatíva subjektov, odpájať sa od TEHO, nemusí páčiť. Logicky, lebo čím menej klientov bude mať, tým menej platieb bude plynúť do jeho pokladne. Z pohľadu SVB-čiek je však napájanie sa priamo na TEKO nezvratný proces. Veď každý sa v tejto dobe snaží správať ekonomicky a hľadať úspory tam, kde sú. Odpútanie sa od TEHO vlastnou výmeníčkou takou finančnou úsporou jednoznačne je. Ako nám potvrdil Ing. Juraj Slafkovský, "Všeobecne má pripájanie subjektov priamo na TEKO stúpajúci trend..."
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári