Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. jún, 2018 | Meniny má Paulína
Nájdete nás na webe

Šestnásťročný Košičan Milan Lalkovič sa teší na deň, keď s londýnskou Chelsea podpíše ozajstnú profesionálnu zmluvu

Keď nie si dosť dobrý, Angličania sa s tebou ani nerozprávajú...Keď bol mladší, fandil Manchesteru United. I Realu Madrid. Kvôli Beckhamovi.

Keď nie si dosť dobrý, Angličania

sa s tebou ani nerozprávajú...

Keď bol mladší, fandil Manchesteru United. I Realu Madrid. Kvôli Beckhamovi. Dnes, aj keď sa mu páčia mužstvá Barcelony či Arsenalu, je úplne oddaný modrej farbe londýnskej Chelsea, pretože od leta roku 2007 pôsobí v jej mládežníckej akadémii. Šestnásťročnému Košičanovi Milanovi Lalkovičovi sa črtá na Stamford Bridge v západnom Londýne skvelá budúcnosť.

Veľa však nechýbalo, a mohol byť v Manchesteri. Aj keď nie na červenom Old Trafford, ale u bledomodrých susedov. Svojím výkonom proti Maďarsku pri debute v slovenskej reprezentácii do 15 rokov (on mal iba štrnásť) tak pobláznil skautov Manchesteru City, že klub ho chcel okamžite kúpiť do svojej akadémie, bez jedinej skúšky na Britských ostrovoch...

Otec Milan i licenčný manažér FIFA Milan Lednický však usúdili, že lepšie bude nejaký čas ešte vyčkať. Urobili dobre. O talentovaného futbalistu onedlho prejavila záujem Abramovičova Chelsea. Už nebol dôvod na váhanie. Po troch krátkych skúškach, keď si zatrénoval i zahral v tíme 14-ročných, 16-ročných, ba aj 18-ročných, sťahoval sa do Londýna natrvalo. Aj s otcom, s ktorým tam žije dodnes. Také sú totiž britské zákony. "Bývame v byte, ktorý nám poskytol klub, ale už čoskoro ma čaká sťahovanie. Presťahujem sa k nejakej rodine. Podľa britských zákonov som tu, až do dovŕšenia sedemnástich rokov, nemohol byť bez svojich rodičov."

Z bytu to majú do sídla akadémie v štvrti Cobham iba na skok. "Tam chodíme autom, ktoré nám dal k dispozícii klub. Najskôr sme mali Audi, teraz máme Renault Mégane. Cesta z domu do akadémie nám trvá vari dvadsať minút. Na zápasy A-mužstva, na Stamford Bridge, však cestujeme vlakom. Asi hodinu a pol," vraví Miňo.

V tréningovom centre Chelsea je prakticky každý deň, od rána do večera, až do víkendového zápasu. "O deviatej máme v akadémii raňajky, o jedenástej prvý tréning, o jednej obed, a o tretej druhý tréning. Alebo posilňovňu. V Cobhame máme úplne všetko. Hneď vedľa tréningových ihrísk je veľká klubová budova, kde je reštaurácia, izby na odpočinok, máme tam televízory, počítače, môžeme si zahrať playstation, je tam posilňovňa i priestory na regeneráciu. Proste, v akadémii nám nechýba vôbec nič."

Na priľahlých tréningových ihriskách hrávajú mládežnícke tímy Chelsea aj svoje súťažné zápasy. Milan začal túto sezónu v mladšom doraste, ale po Novom roku sa presunul o kategóriu vyššie, 18. januára nastúpil v Portsmouthe na svoju premiéru za starší dorast, s ktorým nejaký čas už tiež trénoval. Mužstvo síce neoslnilo, lebo utŕžilo porážku 0:4, ale mladý Slovák v jeho drese žiaril. Na webovej stránke klubu sa objavilo: "Školák Milan Lalkovič bol najlepším hráčom Chelsey v tomto zápase. Škoda, že v prvom polčase sa nezapísal do streleckej listiny, keď nedočiahol na prihrávku k vzdialenejšej žrdi..."

Označenie "Best Player" si vyslúžil niekoľkokrát aj v mladšom doraste. Nezabudnuteľný je preňho výkon proti Fulhamu v prvej polovici tejto sezóny, keď mestskému rivalovi strelil dva góly, a na tretí prihral. Ten druhý sa vraj náramne podobal Maradonovmu sólu z polovice ihriska proti Angličanom na majstrovstvách sveta v Mexiku v roku 1986. "Aj ja som prešiel z ´polky´ cez piatich protihráčov, ocitol som sa zoči-voči brankárovi, a moja strela skončila v bráne." Ani to však nestačilo Chelsea na víťazstvo, Fulham si odviezol z Cobhamu bod za remízu 3:3. "Najviac si však vážim ocenenie ´najlepší hráč´ na mojom prvom turnaji s Chelsea, na Milk Cupe v Írsku. Aj preto, že pred desiatimi rokmi tam udelili rovnaké ocenenie súčasnej opore nášho A-mužstva Joeovi Coleovi. Bola to pre mňa veľká pocta, len škoda, že sme sa nedostali do semifinále a skončili sme až siedmi."

V akadémii Chelsea sa to hemží talentmi z rôznych kútov sveta. "Sú tu Taliani, Portugalci, Turek, Francúz, Dán, ba aj jeden Čech, brankár Jan Šebek. Hráči tmavej pleti sú však väčšinou Angličania. Nie je jednoduché presadiť sa v konkurencii anglických hráčov. Ak nie si dobrý, Angličania sa s tebou ani nerozprávajú. Ale keď presvedčíš o svojich kvalitách, správajú sa kamarátsky." No jeho najväčším kamarátom je Slovák Miroslav Stoch, ktorý už má na svojom konte aj niekoľko minút v drese áčka Chelsea v Premier League. Majú veľa spoločného, nielen preto, že hrajú na rovnakom poste. "Medzi nami je viac ako trojročný vekový rozdiel, ale vôbec to nie je prekážka. V Chelsea sme iba dvaja Slováci, a zatiaľ sa nečrtá, že by k nám mohol niekto pribudnúť."

Pre Milana Lalkoviča bol prvý rok na Ostrovoch asi najťažší. Musel si zvykať na veľa nového. "V prvej sezóne som sa tu iba zabudovával, chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na anglický štýl hry. Je to tu oveľa rýchlejšie ako u nás. No tvrdosť, ktorou je anglický futbal povestný, ani veľmi nevnímam, vôbec mi nevadí."

Väčšinou, v Chelsea i slovenskej reprezentácii, hrá za starších, hoci tam vekom ešte nepatrí. Aj v Anglicku potreboval povolenie od tamojšej futbalovej asociácie, aby mohol nastúpiť za tím "U-18" už v tejto sezóne. "S dvoma miestnymi chlapcami som tam najmladší." Mladíkom The Blues sa v Premier Academy príliš nedarí, po poslednom ligovom kole a domácom "világoši" 0:5 s Tottenhamom Hotspur sú v desaťčlennej skupine A až na ôsmom mieste, s priepastnou, 24-bodovou stratou na vedúci Arsenal. "Samozrejme, nie je to dobré umiestnenie. Najradšej by sme boli prví, ale hráme ako vieme, a momentálne to na viac nestačí. Je to však aj tým, že máme veľmi mladé mužstvo," tvrdí jeho posila.

Posledný víkend bol pre košického tínedžera dosť kuriózny. V súbežne hranom dvojzápase na susediacich ihriskách v Cobhame nastúpil najskôr za mladší dorast, ale po polčase si ho vyžiadal tréner starších, aby im pomohol odvrátiť črtajúcu sa blamáž proti londýnskym kohútom. "Začal som v základnej zostave šestnástky, pretože za starších dorastencov nastúpili dvaja hráči rezervného tímu áčka. Po polčase ma tréner vystriedal, a poslal na vedľajšie ihrisko, kde hrali proti Tottenhamu starší dorastenci." Milan striedal v 56. minúte hráča tureckého pôvodu Gökhana Toreho, ale najťažšej prehre (0:5) v sezóne už nezabránil.

Tímy "Youth Academy" Chelsea hrávajú domáce súťažné zápasy v tréningovom centre v Cobhame, ale Milan už okúsil aj atmosféru veľkých anglických štadiónov. "Na hlavnom ihrisku Stamford Bridge sme hrali napríklad minulý rok s Arsenalom. Bol som už aj na Old Trafford či City of Manchester Stadium. Boli aj zápasy, keď sa na nás prišlo pozrieť dvadsaťtisíc divákov, ako napríklad proti Liverpoolu v piatom kole Youth Cupu. Atmosféra na anglických štadiónoch je presne taká, akú som očakával."

V prestížnej súťaži minuloroční finalisti, mládežníci Chelsea, s Liverpoolom vypadli, ale kariéra talentovaného slovenského útočníka ide strmo nahor. Ešte sa ani nestihol poriadne udomácniť v kabíne starších dorastencov, a už dostal príležitosť zatrénovať si aj s A-tímom dospelých. "S áčkom som trénoval zatiaľ dvakrát. Prvý raz vtedy, keď pri mužstve skončil tréner Scolari. Po dopoludňajšom tréningu s dorastencami, keď som sa už chystal osprchovať, mi náš tréner oznámil tú radostnú novinu. Mal som obrovskú radosť. Samozrejme, tréma bola, ale keď sa začal tréning, hneď opadla. S tou trémou to bolo niečo podobné, ako keby som sa chystal na nejaký veľký zápas." Asistent trénera, známy anglický internacionál, Ray Wilkins nešteril slovami chvály na adresu mladíka z akadémie. "Čo ma veľmi tešilo, pretože som sa snažil hrať čo najlepšie. Bolo to však niečo celkom iné, ako keď trénujete so svojimi, najmä to vysoké tempo. Druhý raz, už pod holandským manažérom Hiddinkom, som si zatrénoval s áčkom iba chvíľku."

Medzi hviezdami Chelsea najviac obdivuje Joea Colea, ale k jeho vzorom patrí aj jeho slovenský kamarát Miro Stoch. "Sem-tam sa dostanem na ligový duel áčka, ale rozhodne nie na každý domáci zápas. Na Stamford Bridge máme vyhradené miesta hneď za lavičkou nášho mužstva. Myslím si, že keď všetko pôjde tak ako doteraz, Chelsea Premier League určite vyhrá. Alebo Ligu majstrov. V tejto sezóne som bol na každý náš zápas, to si nikdy nenechám ujsť. Vo štvrťfinále proti Liverpoolu to však bude veľmi ťažké. Je jedno, či to bude Premier League alebo Liga majstrov, hlavne nech Chelsea niečo vyhrá. Inak to pre klub nebude úspešná sezóna."

Je prirodzené, že hlavnou témou debát s otcom, keď sa večer vrátia domov z akadémie, je futbal. "Ale bavíme sa aj o iných veciach." Napríklad o škole, ktorú by chcel v Košiciach dokončiť. "Na športovom gymnáziu Užhorodská mám individuálny študijný plán, takže do kníh sa občas musím pozrieť aj tu v Anglicku." Keď nie je chuť na učenie, sadne na bicykel, ktorý bol v Košiciach jeho veľkou láskou, a vyberie sa popreháňať po brehu Temže, ku ktorej to má z domu čo by kameňom dohodil. "Bicyklovať sa chodím aj v rámci tréningu."

V Londýne sa Milanovi páči, ale priznáva, že nepatrí k nadšeným obdivovateľom jeho slávnej a bohatej histórie. "Nemám tu nejaké miesto, kde by ma to zvlášť ťahalo. Keď mám chvíľu voľna, tak sa do mesta vyberiem radšej za nákupmi. Určite však nezháňam kopačky, tie dostávam od sponzora Nike, s ktorým mám zmluvu. Neviem však odolať najmä peknému oblečeniu, aj keď musím povedať, že na nejaké najmódnejšie značky ešte nemám. Londýn však beriem normálne, nevnímam to tak, že by bol pre nás Slovákov príliš drahý." Aj keď všetky peniaze, ktoré si v Chelsea doteraz zarobil, išli na jeho otca. Vlastný účet si otvorí, až keď na Stamford Bridge podpíše ozajstnú profesionálnu zmluvu. "Keď som tu prišiel, bola to len taká zmluva, že som tu. Teraz už podpíšem čosi vážnejšie, a aj môj zárobok bude väčší. No ani teraz sa naň nemôžem sťažovať. Ale skutočnú profesionálnu zmluvu budem môcť s klubom podpísať až po dovŕšení sedemnástich rokov."

Domov, do Košíc, sa dostane len zriedka. "Keď máme v súťaži voľno. Teším sa najmä na to, že si niekde vyrazíme so svojou priateľkou Ankou. Žiaľ, nemám k tomu často príležitosť, lebo domov ma púšťajú iba na kvalifikačné zápasy reprezentácie, uvoľňovanie na prípravné zápasy či nejaké turnaje v zmluve nie je zakotvené. V Anglicku za mnou ešte nebola, ale dúfam, že sa podarí, aby tu prišla."

Návšteva zo Slovenska sa v týchto dňoch do Londýna chystá. Ale iba futbalová.

V novučičkom chráme anglického futbalu, Wembley, sa zajtra predstaví slovenská reprezentácia. A Milan na tom zápase určite nesmie chýbať. "Samozrejme. Lístok som dostal od svojho agenta. Už sa do Wembley veľmi teším." Možno nepotrvá dlho, a sám si na posvätnom trávniku tiež zahrá, trebárs niekedy vo finále FA Cupu. V Chelsea dobre vedia, že talent na to má.

Bohuš MATIA

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kreditná karta – áno alebo nie
 2. Máte nad 40? Skontrolujte si, či je Vaše srdce skutočne zdravé
 3. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 4. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 5. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 6. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 7. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 8. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 9. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 10. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom
 1. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 2. MiddleCap Equity Partners a Mayfair Assets ukončili fúziu
 3. Súboj olympionikov na Malom Dunaji
 4. 5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
 5. Dvojitý diplom medzi EU v Bratislave a UNWE v Sofii
 6. Ustanovujúce valné zhromaždenie Alumni klubu EU v Bratislave
 7. Kreditná karta – áno alebo nie
 8. Nemusím sa na nikoho spoliehať
 9. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
 10. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 1. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí 24 978
 2. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 17 406
 3. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 13 002
 4. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 8 920
 5. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 7 820
 6. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch? 7 422
 7. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina? 5 480
 8. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 4 228
 9. Nepodceňujte bolesť chrbta, môže ísť o zápalové ochorenie 3 760
 10. Kreditná karta – áno alebo nie 3 513

Neprehliadnite tiež

Spor Lenártovej s Trnkom skončil na prokuratúre

O voľbách ešte ústavný súd nerozhodol.

Čitatelia Korzára raňajkovali so známymi hviezdami

Súťaž, ktorú sme pre vás v týchto dňoch pripravili, zožala mimoriadny úspech.

Poznáme obsadenie súťaží VsFZ pre sezónu 2018/19

Termín na podávanie prihlášok vypršal o polnoci zo stredy na štvrtok.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

S vraždou Kuciaka nevedia pohnúť a čas beží

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Verejnosť dosiahla veľa, politikom to treba stále pripomínať

Netreba hneď prepadať skepse.


Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop