Korzár logo Korzár Košice
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Moje nové CD nie je o nájomnom vrahovi ani o tabletkách proti alergii, vysvetľuje speváčka Katka Knechtová

Pracovať pod šéfom si nevie predstaviť. "Klasické´ zamestnanie by ju asi ubiloUž niekoľko rokov patrí ku špičke slovenských speváčok Katka

Pracovať pod šéfom si nevie predstaviť. "Klasické´ zamestnanie by ju asi ubilo

Už niekoľko rokov patrí ku špičke slovenských speváčok Katka Knechtová, donedávna členka prešovskej skupiny Peha. S držiteľkou mnohých prestížnych ocenení sme sa v Košiciach nedávno stretli pri jej prezentácii nového CD s názvom Zodiac. Porozprávali sme sa o jej osamostatnení od Pehy, plánoch do búcnosti, doterajších úspechoch, o reakciách na názov novej platne a mnohom ďalšom.

Katka o sebe hovorí, že začína odznova. Už po tretí raz. Na jednej strane to prináša veľkú hudobnú slobodu, na druhej veľa zodpovednosti. Jej ďalší začiatok podfarbuje aj zmena imidžu hnedú farbu vlasov nahradila jasnou červenou. "O to viac, že som teraz sama a sema za seba všetko prežívam, preto sa koncentrujem len a len na prácu. Všetku svoju energiu vkladám do hudby a do príprav koncertov." Nedávno vraj, sledujúc ľudí okolo seba, zistila, že je šťastným človekom, lebo robí to, čo ju skutočne baví.

Skryť Vypnúť reklamu

Všimla si, že čím sa človeku viac darí, tým viac neprajníkov má. "Bolo veľkým rizikom vykročiť do neznáma, k samostatnosti. Keď som natočila sólový album, našli sa aj ľudia, ktorí sa priklonili na tú druhú stranu s tým, že som opustila kapelu Peha. Akoby mali jednu polovicu tváre ochrnutú, čo sa na mňa nevedia ani usmiať. Ak sa človek rozhodne pre zmenu, o to viac vníma, ak sa stretne s neprajnosťou. Potom sedí doma a čaká, čo sa stane. Na druhej strane som vďačná fanúšikom, ktorí sú so mnou a berú môj odchod z kapely ako môj ďalší prirodzený vývoj."

Snaha neísť dlhý čas po tej istej ceste v tých istých koľajách, snaha niečo zmeniť, je prirodzenou vlastnosťou ľudí, ktorí chcú rásť. Profesne aj ľudsky. "Po dvanástich rokoch odrazu človek zistí, že potrebuje zmenu. Málokto si uvedomuje, aký to je dlhý čas. Že za tie roky ste stále s tými ľuďmi, ktorých už pomaly beriete ako členov svojej rodiny. Lenže tento ´vzťah´ pre mňa naznačoval profesne aj ľudsky určité mantinely. Tým, že som bola žena v mužskej kapele, musela som neraz sklopiť uši, aby všetko išlo hladko. No jedného dňa som sa zobudila a zistila som, že už nechcem zatvárať oči pred istými vecami a že chcem ísť ďalej."

Skryť Vypnúť reklamu

Katka vedela či tušila, že to môže priniesť so sebou aj niečo negatívne. Napriek tomu bol túžba po zmene silnejšia, než obavy. Odchod z Pehy nebol vopred plánovaný. "Mala som akurát pripravené nejaké piesne, ktoré som robila s tým, že ich nahráme ešte s Pehou. No, nedošlo k tomu." Impulzom k tomu, aby pochopila a uverila, že veľa vecí dokáže aj sama, bolo zloženie hudby k piesni Báthory. "Lákalo ma robiť si svoje a neriešiť množstvo iných vecí okolo. Bol to krok do neznáma, ale to je asi vždy, keď dôjde k radikálnej zmene v živote každého človeka, pretože nikdy nemôžeme vedieť čo bude za rohom. Tiež je pravda, že úspech prináša so sebou aj úskalia. Po pesni Báthory odo mňa ľudia očakávajú znova niečo také megaúspešné. Túto nálepku si so sebou prosto nesiem a človek sa niekedy ťažko zbavuje aj úspechov."

Skryť Vypnúť reklamu

Pri preberaní jedného z ocenení Katka v priamom prenose ďakovala fanúšikom za to, že jej nič nedali zadarmo. Dnes nie je problém pre tých, ktorí majú za sebou tím ľudí a financie, dostať sa až "hore". To však nie je prípad Katky ani skupiny Peha. "Šikovný tím ľudí sa postará, aby boli títo adepti na popularitu dostatočne mediálne známi, aby sa vždy v správnom čase okolo nich vyrobil nejaký škandál, o ktorom sa píše a podobne. Otázkou je, či sú naozaj osobnostne a kvalitatívne na takej úrovni, aby sa tam hore udržali." Katka a skupina Peha sa až po vydaní druhého albumu a získania ceny Speváčka roka dostala na prvú "titulku" v časopise. "Všetko v našej kariére prišlo postupne a vždy to bolo odmenou za konkrétnu poctivú prácu. Vďaka tomu sme boli a sme na veľa vecí pripravení."

Ponuka urobiť hudbu a naspievať pieseň k filmu Báthory, z ktorej sa vykľul hit, prišla nečakane a náhodou. S manželmi Jakubiskovcami sa Katka osobne nepoznala. "Jedno popoludnie mi zavolal môj bývalý manažér, že ho oslovil Juraj Jakubisko, či by som nechcela urobiť takú a takú pieseň pre film. Myslela som, že sa zbláznim," spomína s úsmevom. "Volali mi na základe toho, že sa im veľmi páčila moja pieseň Spomaľ. Napadlo mi, že je to akoby výzva pre mňa samú."

Okrem zloženia hudby a naspievania pesničky bol nakrútený aj videoklip, v ktorom hrá Katka vo filmovom kostýme Alžbety Báthoryovej. K tomuto nakrúcaniu sa jej viažu "horúce" spomienky. "Nevedela som, že to celé bude trvať tak dlho. Nechala som si na seba nohavice i topánky a na to mi obliekli tie šaty. Bolo to v barrandovských filmových ateliéroch, kde keď ´napálili´ svetlá, tak tam bolo odrazu strašne horúco. Myslela som, že sa zbláznim," smeje sa. "Nestihla som sa prezliecť, preto som to musela vydržať." Klip mal veľký úspech a Katka svoju úlohu v ňom zahrala natoľko dobre, že sa ponúka otázka, či by si fo "filmovanie" nechcela zopakovať. "Už sa ma na to pýtali, či by som nechcela hrať vo filme. Kto vie? Možno keby bol nejaký alternatívny scenár, niečo ako robila Björk v ´Tanečnici v tme´, niečo na tento štýl si viem predstaviť."

Katka spieva od strednej školy. Cvičí, skladá, vystupuje, nahráva platne. No, prežila aj pocit byť zamestnaná a mať šéfa. "Našťastie som sa do takejto situácie nedostala na viac ako dva týždne. Bolo to raz, keď som pracovala v jednej krčme, kde som čapovala pivo. Bola to brigáda počas letných prázdnin na strednej škole. Priznám sa, že stačilo. Pracovať s tým, že mám nad sebou šéfa, si neviem predstaviť. Také niečo ako ´klasické´ zamestnanie by ma najskôr ubilo."

K hudbe sa dostala vďaka snahe rodičov , ktorí chceli dať svojim dcéram niečo viac, než len školské vzdelanie. Chceli mať z jednej hudobníčku a z druhej športovkyňu. "Otec videl, že k športu inklinuje sestra, že zo mňa športovkyňa asi nebude. Tak som šla na klavír. Potom dali na klavír aj sestru," spomína. "Ju ten šport ale naozaj bavil. Ja som ostala pri hudbe a chodila na klavír sedem rokov. Veľmi ma to bavilo, mala som k tej hudbe naozaj vzťah od malička. Spev prišiel až neskôr. Dokonca sa ´vopchala´ do súboru Prešovčatá, ktorý bol vtedy veľmi kvalitným a úspešným telesom."

Páčilo sa jej, že Prešovčatá všade spievajú a často cestujú do zahraničia. "S kamarátkou som sa tam prihlásila, ale až ´po funuse´, lebo konkurz na nových členov skončil. Keď som zaspievala im pieseň Ja som bača veľmi starý, vedúci mi povedal, že to je absolútne o ničom. Ale keď som vraj prišla a dala si si tú námahu, tak dobre... A zaradil ma do nejakej tretej hlasovej skupiny, v ktorej boli takí, čo začínali mutovať a čakalo sa, čo s nimi bude," smeje sa Katka s odstupom času. Po čase, keď už spievala vokály v skupine IMT Smile, prišla za vedúcim, že bola u neho v zbore. No on si ju nepamätal...

So vstupom Katky do skupiny IMT Smile sa tiež viaže veselá historka. Chodila na rovnaké gymnázium ako Ivan Tásler a vedela, že on má svoju kapelu. "V tom čase som si ´vytvárala´ svoju vlastnú fiktívnu ženskú kapelu a podobné nezmysly. Raz som ho oslovila v bagetérii a dali sme sa do reči. Keď sa mi potom ponúkli, že ma odvezú domov, tak som mu v aute zaspievala. Vďaka tomu ma pozval na skúšku. On bol vtedy tretiak, ja prváčka." Katka si spomína aj na pocity, keď sa v rádiu prvýkrát hrala pesnička, v ktorej už boli jej vokály. Mala 15 rokov. Večer ležala v posteli a čakala, kým to konečne zahrajú. "Nevedela som sa dočkať a tŕpla som. Keď som to z rádia napokon počula, bola som nesmierne šťastná."

Nový album Katky Knechtovej s názvom Zodiac je na trhu niekoľkoo týždňov. Už len jeho názov vzbudil záujem. "Zodiac je vlastne zverokruh. No dostávam otázky, prečo som pomenovala album po masovom vrahovi alebo sa ma pýtali, prečo má album názov lieku proti alergii," krúti nechápavo hlavou. "Nie je to ani masový vrah, ani tabletka na alergiu. Ten album je o udalostiach, ktoré sa udejú a ktoré človeka inšpirujú vydať sa inou, novou cestou. O tom, že sa človek snaží vidieť za roh a riadiť sa pri tom nejakým vnútorným pocitom." Vo svojom živote vraj Katka zažila viacero udalostí, ktoré by mohla považovať priam za znamenie, ktoré ju viedlo. "Napríklad, ak mám nejaké demonahrávky a nie som si istá. Ukážem ich producentovi a ten mi povie, že sú super. Alebo mi viacero ľudí povie, že áno, urob to. Tak to považujem za také znamenie, že smer, ktorý som si vybrala, je správny. Skladať ´hitovky´ nie je až také zložité, ale ja to nejako vnútorne nedokážem. Nebola by to pre mňa výzva a tiež by som sa asi veľmi nudila, keby som ich hrala. Každá moja skladba, kým ju pustím von, prejde akousi mojou vnútornou cenzúrou. Dôležité je, aby sa mi páčila aj o pol roka, keď si ju zahrám."

Človek, ak sa obzrie dozadu, príde na to, že mnohé svoje rozhodnutia by dnes urobil inak. "Myslím, že som sa naučila nerozdávať sa. Nerozdávať sa iným ľuďom hneď na prvý krát. Iné je, ak stojím na pódiu. Tam zo seba dávam maximum. Myslím to vo vzťahu k iným ľuďom. Som už obozretnejšia. Dokážem byť ráznejšia, povedať veci na rovinu. Niekedy to možno niekto vníma ako aroganciu, ale potom zistí, že to takto bolo správne. Aj to je forma lásky. Povedať veci rovno, nezavádzať. Ja som proste sama sebe šéfom a preto musím mať niekedy aj ostré lakte a byť rázna. Pohybujem sa prevažne v mužskej spoločnosti a niekedy je show biznis ako politika. Všetkým som na očiach a keď niečo urobím, aj keď s dobrým úmyslom, môže sa to obrátiť proti mne. Časom som si zvykla a hlavne, tá počiatočná naivita musela ísť bokom. Nad všetkým veľa, veľa rozmýšľam."

Tlačou prebehli správy, že Katku nepozvali na premiéru filmu Báthory. Prečo? "Áno popísalo sa o tom kadečo. Pravda je, že som na premiére nebola, ale skôr to beriem tak, že v tom zmätku na mňa zabudli. Bola som však na pražskej aj na bratislavskej after party a na oboch som spievala. Trochu to však média nafúkli." Mnohí fanúšikovia očakávali, že Katku uvidia medzi súťažiacimi v Eurosongu. Zbytočne. "Mne to pripadalo, že sa mám postaviť niekam do šóriku a súťažiť... Povedala som si, že to nie a ten čas som radšej venovala inej práci," vysvetľuje. Katkina tvár sa nedávno objavila na plagátoch istej političky. Vzápätí dostávala otázky že prečo a za koľko... "Sú to billboardy na prezidentskú kampaň, aby ľudia išli voliť. Nedostala som za to nič. Je to nezištné vyjadrenie môjho názoru. Nič viac."

Dátum narodenia: 14.3.1981

Miesto narodenia: Prešov

Znamenie: ryba

Vzdelanie: gymnázium

Záľuby: hra na klavíri, spánok

Jarmila Repovská

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 780
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 016
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 284
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 961
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 712
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 478
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 265
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 617
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 510
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 569
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pritlačená župa odkryla odmeny. Priemerne 1 037 eur na úradníka

Otázky nestačili, zabral až slobodný prístup k informáciám.

Košický župan Rastislav Trnka.
POZNÁMKA

Prešľap župy s odmenami je nepochopiteľný

Odpoveď kraja bola všetko iné, len nie priesvitná a zrejmá.

Úrad Košického samosprávneho kraja.
Marián Pouchan oceňuje pomoc starostky Malej Lodiny Adriány Fečkovej.
Nástroj na plašenie kormoránov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop