Poliaci nekupujú, tržby rapídne klesli
OLIVER ONDRÁŠ
Alkoholový biznis v slovensko-poľskom pohraničí je na bode mrazu. Kvôli slabému zlotému a kríze stoja majitelia obchodíkov pred krachom. Mnohí z nich dúfajú, že o pár mesiacov sa kurz zlotého upraví a smädní Poliaci budú u nich znova nakupovať.
ZAMAGURIE. Ešte pred niekoľkými mesiacmi nevedeli predavačky, kam skôr skočiť. Poľskí dovolenkári si z obchodov odnášali kartóny piva, niekoľko fliaš tvrdého alkoholu, koňakov a desiatky kusov cukroviniek. Tržby rástli. Pribúdali i nové obchody. Dnes zívajú obchody prázdnotou. Mnohé z nich sú zatvorené.
Prestali nakupovať
Dedinka Lysá nad Dunajcom je pár metrov od poľských hraníc. V maličkej obci s pár domami, kde je kvôli alkoholovej turistike desať obchodov s potravinami, je pusto. V obchode s obrovským nápisom v poľštine sedí pani Zuzana. Číta časopis a je sama. Okolo nej sú regály plné fliaš od alkoholu a plechoviek piva. Dve pokladne sú vypnuté, obchod je ponorený do tmy. "Dnes ste môj tretí zákazník. Poliakom sa u nás nakupovať už neoplatí. Tým, že je kríza a klesol kurz zlotého, je tu pre Poliakov draho," hovorí Zuzana.
Lacnejšie bolo o 30 percent
Porovnávame ceny. Vodka stojí zhruba rovnako ako v Poľsku, pivo je o čosi lacnejšie. Značková whiskey vyjde u susedov dokonca lacnejšie. Pred poklesom kurzu to bolo naopak. Poliakom sa oplatilo na Slovensku nakupovať alkohol. Pivo bolo lacnejšie v priemere o 30 percent, tvrdý alkohol o 20. "Chodili sem ľudia, ktorí sa vracali z dovoleniek. Chceli minúť koruny, tak si nakúpili alkohol a cukrovinky, ktoré doma nemali. Oplatilo sa im to. Ľudia brali pivo po kartónoch," vyratúva majiteľka.
Prepustila štyri predavačky
Ešte v januári to vyzeralo nádejne. Tržby síce klesli, prežiť sa však dalo. Dnes je všetko inak. "Míňali peniaze tí, čo mali ešte odložené nejaké koruny. Vo februári mi tržby klesli o 90 percent. Jeden obchod som už zatvorila. Prepustila som štyri predavačky, v obchode som teraz sama. Čakáme na spasenie. Na to, že sa kurz znova zdvihne. Ale pochybujem, že sa Poliaci vrátia. Sme už pre nich drahí," hovorí Zuzana, ktorá sama netají, že nakupovať a tankovať chodí výhradne do Poľska. Či nadobro obchod zavrie, ešte nevie. "Našťastie to nie je pre mňa existenčné. Máme s manželom aj iné aktivity. Pre veľa ľudí je však obchod jediný zdroj príjmu," dodáva Zuzana.
Mŕtvo vo Voli
Podobne sú na tom obchodníci aj v Ruskej Voli nad Popradom. V pohraničnej obci, kde žije presne sto obyvateľov, je päť obchodov s potravinami a alkoholom. Všetky žili z Poliakov. "Cez deň tu bolo štyri až päť autobusov. Teraz je tu mŕtvo. Pokiaľ viem, zatiaľ obchod nezatvoril nik. Všetci vyčkávajú. Niektoré z obchodov majú rodiny, pre ktoré je to jediný zdroj príjmu. Dúfame, že sa s kurzom zlotého niečo stane a opäť pôjde hore," hovrí starosta Miroslav Tomčo.
Smutné sú i mestá a obce
Z poklesu predaja sú smutní i pohraniční richtári. Primátor Spišskej Starej Vsi Jozef Harabin sa bojí poklesu nezamestnanosti. "Z predaja alkoholu mesto príjem nemá. Priamo o peniaze neprichádzame. Prichádzame však o pracujúceho občana, ktorý odvádza dane štátu, a ten potom dáva finančné prostriedky nám. Nik nemá radosť z toho, keď niekto stráca prácu," povedal primátor.
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári