Po úspešných monotematických výstavách pripravila Botanická záhrada UPJŠ ďalšie prekvapenie. Po prvý raz budú môcť návštevníci vidieť atraktívne
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rastliny exotických tvarov s nádhernými kvetmi v takom veľkom rozsahu a rozmanitosti.
KOŠICE. Spolu s Klubom kaktusárov naaražovali pichľavú krásu z ríše rastlín tak, aby ukázali čo najviac druhov kaktusov a sukulentov, medzi ktorými sú veľmi vzácne druhy. Z 1 500 druhov Cactaceae sú všetky prísne chránené. Pre svoj nevšedný tvar a záhadný spôsob života sú medzi pestovateľmi veľmi obľúbené.
Mnohí si kladú otázku, prečo majú pichliače. Sú to vlastne premenené listy. Vytvorili sa v extrémnych suchých podmienkach. Svoj tvar menili kvôli veľkému odparovaniu vody. Majú tiež ochrannú funkciu proti slnku, zveri, niektoré majú na konci háčiky, ktoré sa prichytia na srsť a prenášajú sa. Slúžia aj na prijímanie vody.
Do Európy sa dostali po objavení Ameriky Kolumbom. Kolonistov nové nepoznané rastliny zaujali natoľko, že ich začali voziť na náš kontinent. Kúpiť si ich mohli len naozaj bohatí ľudia, pretože boli veľmi drahé. Veľkú radosť z nich však nemali, pretože sa im nedarilo pestovať ich.
Pestovateľské rady
Tieto i ďalšie zaujímavosti zo života týchto dekoračných rastlín sa záujemcovia dozvedia na výstave, ktorú otvára botanická záhrada v sobotu. Prístupná verejnosti bude do 5. apríla každý deň od 9. do 17. hodiny. Jednotlivé exempláre sú jednak zo stálej expozície BZ, ale mnohými sa pochváli aj klub kaktusárov, ktorý bude pichľavce ponúkať aj na predaj. Všetkým poradia a odpovedia na otázky, ako ich pestovať v domácich podmienkach.
(pod)
Autor: 1931
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári