Zajtra budeme voliť nového prezidenta. Prípadné "repete" bude o dva týždne
Po piatich rokoch máme opäť právo zvoliť si prezidenta. K dvom bývalým (Michal Kováč a Rudolf Schuster) a jednému súčasnému (Ivan Gašparovič) pribudne štvrtý. Zo siedmich kandidátov si možno vyberieme budúceho prezidenta už zajtra. V Košiciach by sa k volebným urnám malo dostaviť 196 572 oprávnených voličov.
Súčasný prezident je vo funkcii do 15. júna 2004. Spolu s ním sa o úrad uchádza ďalších šesť kandidátov. Spolu teda tri ženy a štyria muži. Ponúkame ich v abecednom poradí:
1.Dagmar Bollová
2. Ivan Gašparovič
3.Zuzana Martináková
4.Milan Melník
5.František Mikloško
6.Iveta Radičová
7.Milan Sidor
Právo voliť prezidenta majú občania SR, ktorí v deň voľby dovŕšili 18 rokov a sú na území SR. Vo voľbách prezidenta sa dá voliť len na území Slovenskej republiky. Voliť sa dá v okrsku, do ktorého patrí volič podľa trvalého bydliska. Každý volič by už mal mať doma "pozvánku" k voľbám. Ak vedel, že v deň volieb nebude v mieste svojho trvalého bydliska, mohol si vopred vybaviť na obecnom úrade voličský preukaz. S ním môže voliť v ľubovolnom okrsku (volebnej miestnosti) v SR. O voličských preukazoch sme podrobne informovali už minulý týždeň.
Zajtra nás teda čaká prvé kolo volieb. Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 a ak si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22.00. "Na odovzdávanie hlasovacích lístkov v Košiciach vytvorili starostovia mestských častí 194 volebných okrskov. Starosta MČ Košice Šaca vytvoril aj osobitný volebný okrsok v Ústave na výkon trestu odňatia slobody na Budovateľskej č. 1," povedala nám JUDr. Emília Župíková, vedúca odboru všeobecnej vnútornej správy Obvodného úradu v Košiciach. "Samostatný volebný okrsok na území mesta Košice vytvorený nebol, preto voliči umiestnení v zdravotníckych zariadeniach alebo v zariadeniach sociálnych služieb môžu hlasovať prostredníctvom voličského preukazu, pokiaľ si ho vyžiadali od obce svojho trvalého pobytu. V takom prípade okrsková volebná komisia v územnom obvode v ktorej sa nachádza zariadenie, vyšle k voličovi aspoň dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, obálkou a hlasovacím lístkom."
Volič, ktorý nemôže sám hlasovať pre telesné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, aby zaňho upravil hlasovací lístok podľa jeho pokynov. "Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Za voliča, ktorý nemôže pre telesné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iný volič. Nie však člen okrskovej volebnej komisie," informuje E. Župíková.
Ak v 1. kole volieb nezíska ani jeden kandidát na prezidenta nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, bude sa do 14 dní konať druhé kolo volieb (4. apríla). Do druhého kola postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali v 1. kole najväčší počet platných hlasov.
AKO SA VOLÍ
Mnohí z nás už systém volieb poznajú. No aj teraz pristúpi k urnám veľa prvovoličov. Ako majú postupovať? Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť občianskym preukazom (prípadne voličským preukazom). Na voličský preukaz sa dá hlasovať iba v jednej volebnej miestnosti. Okrsková volebná komisia preukaz pripojí k zoznamu voličov.
Môže sa stať, že volič nemá preukaz totožnosti a žiadny z členov okrskovej volebnej komisie ho nepozná. Vtedy ho komisia požiada, aby svoju totožnosť dokázal svedectvom dvoch osôb známych komisii. Ak tak neurobí do skončenia hlasovania, hlasovať mu nedovolia. Po zaznačení do zoznamu voličov dostane volič prázdnu obálku so štátnym znakom SR a jeden hlasovací lístok s odtlačkom pečiatky ústrednej volebnej komisie a odtlačkom úradnej pečiatky obce. Volič hlasuje za zástenou. Na hlasovacom lístku budú v abecednom poradí uvedení všetci kandidáti na funkciu prezidenta. Uvedené bude ich priezvisko, meno a akademický titul, vek, povolanie a obec trvalého pobytu.
Pre posúdenie platnosti hlasovacieho lístka je rozhodujúca zákonom predpísaná úprava hlasovacieho lístka značka "X" v rámčeku umiestnenom pred priezviskom kandidáta. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada. Hlasovací lístok je neplatný aj vtedy, ak je pretrhnutý na dve alebo viac časti; nie je na predpísanom tlačive; značkou "X" označil volič viac ako jedného kandidáta alebo značkou "X" volič neoznačil ani jedného kandidáta.
Po uzatvorení volebných miestností okrskové volebné komisie spočítajú všetky platné hlasy. Každá komisia potom spíše zápisnicu, ktorá sa doručí obvodným volebným komisiám. Tie ich overia a obdobným spôsobom spíšu zápisnicu zo všetkých okrskových komisií, ktoré pod ne patria. Nakoniec na základe zápisníc z obvodných volebných komisií urobí ústredná volebná komisia zápisnicu o výsledku volieb a ten sa následne vyhlási.
Michaela HAJDUKOVÁ
Autor: Slzy v súdnej sieni
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári