Vlani prichytili 23 tisíc "čiernych" pasažierov, tento rok vyše štyri tisíc
Jedným zo spôsobov, ako prispieť do kasy Dopravnému podniku mesta Košice, je cestovať v MHD "načierno". Minulý rok sa výška pokút vyšplhala na 7,597 milióna korún. A to je len suma, ktorá bola zatiaľ "čiernymi pasažiermi" zaplatená. Na účtovníckych stoloch sa kopia ďalšie tisíce nezaplatených pokút. Kto si však myslí, že tam budú ležať navždy, je na omyle.
"Cestujúci, ktorý cestuje bez platného lístka, zaplatí základné cestovné," povedala nám JUDr. Jana Maliarová, hlavná referentka predpredaja DPMK. "Plus k tomu úhradu vo výške stonásobku stanoveného základného cestovného (0,55 základné cestovné), čiže 55 eur a 55 centov za lístok. Ak cestujúci pri kontrole vyhlási, že má platný časový cestovný lístok doma alebo ak nemá pri sebe preukaz na zľavu z cestovného a vyhlási, že ho vie dodatočne ukázať, môže tak urobiť za poplatok 10-násobku základného cestovného (5,50 eur). No len do 96 hodín (štyroch dní) počnúc nasledujúcim dňom od zistenia na prepravnej kontrole DPMK na Rooseweltova 3. " Cestujúci, ktorý nemá označený cestovný lístok za batožinu alebo živé zviera, zaplatí ako pokutu 10-násobok stanoveného základného cestovného (5,50 eur).
Minulý rok sa to v Košiciach len tak hemžilo "čiernymi pasažiermi". Revízori mali plné ruky práce, keďže ich chytili 23 241, pričom priamo vo vozidle pokutu vyplatilo iba 1 038 cestujúcich. Zaevidovaných preto bolo 22 203 tých, čo sú ešte stále dlžníkmi DPMK. Momentálne plynia tretí mesiac roka 2009 a DPMK už eviduje vyše 4 000 prichytených cestujúcich. "Suma zatiaľ nie je spracovaná, ale predbežne je to tých 4 000 x 55 eur. Ale môžu medzi tým byť aj prípady, že si cestujúci zabudli doklad BČK a musia ju doložiť. Preto sa nedá suma celkom presne vyčísliť," informuje hovorkyňa DPMK Monika Murová.
V dopravných prostriedkoch zvykne prichádzať aj ku konfliktom medzi cestujúcim a revízorom. "Mesačne zaznamenávame dva až tri. Čierny pasažier sa väčšinou snaží z vozidla ujsť alebo sa revízorom jednoducho vytrhnúť," hovorí M. Murová. Sú však aj kuriózne prípady. "Riešili sme ženu, ktorá žiadala, aby sa jej odpustila pokuta, lebo to nespravila naschvál. Vraj sa len zamyslela na sedadle a zabudla si lístok označiť. Keď sa celá záležitosť preverovala, zistili sem, že pred pár mesiacmi ´sa zamyslela na sedadle´ tiež..."
Ak sa do nezaplatenej pokuty "zamieša" exekútor, suma sa určite navýši. "Dlh totiž môže narásť na viac ako 2,5 násobok pokuty, vrátane trov právneho zastúpenia. Úhradu penále stanovuje zákon a počíta sa od prvého dňa vzniku pohľadávky," hovorí M. Murová. Ak cestujúci nezaplatí pokutu revízorovi priamo vo vozidle, tento prípad je už na základe hlásenia o porušení tarifných a prepravných podmienok zaevidovaný ako pohľadávka. Po štyroch pracovných dňoch je zasielaná výzva k úhrade pohľadávky. Ak nie je uskutočnená úhrada v stanovenom termíne ani vo výzve, prípad sa odstupuje právnemu zástupcovi na vymáhanie súdnou cestou.
Šanca zaplatiť dlh je vždy a jeho výška závisí od nákladov, spôsobených neskorou platbou. Kým nie je prípad odstúpený právnemu zástupcovi (do jedného mesiaca od zaevidovania) dovtedy je možné sa dohodnúť na splátkach. Ak teda nemáte záujem o návštevu exekútora, plaťte poctivo všetky pokuty. Alebo necestujte "načierno"...
Michaela HAJDUKOVÁ
Autor: Slzy v súdnej sieni
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári