rokov po smrti, úrady jej neustále zasielajú oznámenie o voľbách.
KOŠICE. Niektorí obyvatelia domu na spomínanej ulici, ktorá patrí teritoriálne pod mestskú časť (MČ) Košice-Sever, nevychádzajú z údivu.
Dcéra to údajne matrike ohlásila
Ako tvrdia, oznámenia o konaní akýchkoľvek volieb totiž prichádzajú na adresu zosnulej so železnou pravidelnosťou.
"Tá pani zomrela v roku 1991 a už keď boli voľby prvého prezidenta, sme to úradom oznámili," povedal nám Ladislav Šoltés, ktorý robí v dome na Gogoľovej ulici domovníka. "Potom sme to hlásili ešte niekoľkokrát, naposledy aj volebnej komisii v okrsku č. 11, kde sme volili v sobotu prezidenta. Nikto s tým nechcel nič robiť. Vyzerá to teda tak, že Gogoľove "Mŕtve duše" jestvujú aj na Slovensku a tak asi máme nie päť, ale s tými mŕtvymi dušami možno aj deväť miliónov obyvateľov. Dcéra pani Bernáthovej nám už dávnejšie vravela, že úmrtie svojej mamky bola osobne oznámiť na príslušnej matrike na Severe."
K vyradeniu treba matričný doklad
Čo je teda vo veci, sme sa opýtali na oddelení služieb obyvateľom miestneho úradu MČ Košice-Sever, kde vedú evidenciu ľudí žijúcich v mestskej časti.
"Keby dcéra priniesla matričný doklad, kópiu úmrtného listu, tak by jej mama už v evidencii nebola," uviedla Janka Nováková, vedúca oddelenia. "Musela to asi nahlásiť iba ústne, čo nestačí. Mali sme totiž prípady, keď nám pri voľbách ústne nahlásili ľudí, že sú mŕtvi, a tí sa o dva roky objavili s občianskymi preukazmi v rukách živí a chceli voliť. Ak dcéra alebo hocikto iný nemá k dispozícii úmrtný list, stačí, ak nám povedia presný dátum a miesto úmrtia. My si potom vieme vyžiadať potrebné veci z úmrtnej matriky. Občan totiž môže zomrieť kdekoľvek na území republiky, prípadne mimo nej a my ho nemôžeme vyradiť z evidencie bez matričného dokladu. Kým ho nemáme, oznámenia budú chodiť zosnulému naďalej."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári