Polačikovej, hovorkyne PPZ, policajti nevylučujú, že podvodníkom už naleteli aj ľudia z Košického kraja.
KOŠICE. Problém je však v tom, že aj keď polícia zatiaľ eviduje v SR asi 50 podvedených, počet obetí môže byť oveľa vyšší.
Správa o leteckom nešťastí
Ak totiž niekto zistí, že autorom "Nigérijského listu" sadol na lep, radšej to ani polícii neohlási, lebo sa hanbí. Pritom mnohí jedinci prišli aj o celoživotné úspory.
"Podvod funguje na základe informácie, že obeť zdedila, získala alebo môže získať veľké množstvo peňazí," uviedla A. Polačiková. "Nevylučujeme, že obeťami sa už stali aj Košičania, lebo ide o veľké mesto. Najnovšia mutácia "Nigérijského listu" sa odvíja od leteckej katastrofy. Z e-mailu od súkromného právnika Dr. Harcourta Browna sa dozviete, že pri leteckej katastrofe spoločnosti Alaska Airlines, číslo letu 261, 31. januára 2006 prišiel o život váš menovec (strýko s celou svojou rodinou). Pracoval v ropnej spoločnosti (uvádzajú sa zväčša známe a renomované spoločnosti, napr. GULF, SHELL OIL a pod.) a ostalo po ňom dedičstvo vo výške 12,5 milióna USD. Dr. Harcourt Brown sa už dlhé tri roky snaží nájsť príbuzných, ktorí by mohli dedičstvo z banky vyzdvihnúť. Po dlhom čase našiel vás, respektíve vaše meno a priezvisko, ktoré sa zhoduje s priezviskom obetí leteckej katastrofy. Za určitý, nie veľký poplatok cca v sume 10 až 40 percent z celkového objemu sumy, vám ponúkne, že vás bude ako právnik zastupovať, zabezpečí úkony spojené so získaním a overením dokladov a iných dokumentov. Spolieha sa pritom na vašu čestnosť a poctivosť (peniaze budú po splnení podmienok vyplatené a zaslané v plnej výške 12,5 milióna USD na Váš účet)."
Denne pošlú až 40 000 "listov"
K tomu však Dr. Brown potrebuje niekoľko nevyhnutných informácií, ako napr. telefónne číslo, adresu, zamestnanie, fax, číslo účtu a ďalšie osobné informácie. K údajnému dedičstvu sa však nikto nikdy nedostane, polícia radí vôbec e-mail od Dr. Browna neotvárať a ihneď ho zmazať. A prečo sa hovorí o "Nigérijských listoch"? Pracovníci EUROPOLU v Haagu a iní špecialisti sa vyjadrili, že 90 percent páchateľov, ktorí e-maily posielajú, má občianstvo Nigérie. Ústredie EUROPOLU vyčíslilo škody vzniknuté spomínanými podvodmi v roku 2008 na 15 miliónov eur (cca 450 miliónov Sk). Španielska polícia tvrdí, že každý deň eviduje priemerne asi 40 000 "listov" rozoslaných vybraným osobám v celom svete, vátane Slovenska.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári