bola výstavka s názvom "Kráľovstvo zrkadiel". Návštevníci burzy mohli vidieť približne 40 zrkadiel vyrobených v 19. až 20. storočí.
KOŠICE. Prvými "zrkadlami" boli v dávnej minulosti hladiny jazierok či studničiek, keďže si ich však ľudia nemohli preniesť do svojich príbytkov, začali z medi, bronzu, striebra či zlata vyrábať viac či menej vylešetené kovové platne.
Sklo potiahnuté vrstvou kovu
Jedna zo starovekých legiend tvrdí, že Archimedes pri obrane Syrakúz zapálil nepriateľské lode zrkadlami. Pokusy vedcov ukázali, že to bolo možné spraviť pomocou bronzových štítov obrancov mesta, ktoré odrazili slnečné lúče do jedného ohniska a sústredili tak tepelnú energiu s teplotou až 300 stupňov Celzia. Dokázala zapáliť drevenú loď aj na vzdialenosť niekoľkých desiatok metrov. Kovové platne boli neskôr nahradené sklom, na ktoré je zo zadnej strany nanesená tenká vrstva kovu, odrážajúca obraz.
Zrkadlári boli aj v Košiciach
"V Košiciach už na prelome 14. a 15. storočia, okrem sklárov a sklenárov, pôsobili aj zrkadlári," povedal nám K. Linhart. "Označovali ich: Spigeler. Kovové povlaky nahradil v 19. storočí amalgám, vďaka čomu zrkadlá zlacneli a zľudoveli. A tak aj chudobnejší mali svoj "spigel", ktorý si kúpili na jarmoku alebo na púti. Bohatšie rodiny mali v bytoch oproti vchodu veľké zrkadlá s vyrezávanými drevenými rámami, dámy strieborné pudrenky so zrkadielkom, zámožnejší vlastnili vzácne benátske zrkadlá. V Čermeli mal svoju fabričku Pausz Tivadar, zamestnával okolo 40 ľudí, ktorí sa venovali nielen rezaniu, ale aj brúseniu skla a zrkadiel."
(sam)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári