Senior linku využilo za prvý mesiac vyše 250 volajúcich, väčšinou žien
Ľudia sa občas dostávajú do situácií, kedy si nevedia rady. Ak majú šťastie, pomôže im niekto z blízkych, či priateľov. Sú však aj takí, ktorí túto možnosť nemajú. Aj pre nich boli zriadené rôzne linky dôvery. Od minulého mesiaca však funguje aj jedna špeciálna. Volá sa Senior Linka (0800 172 500) a pomáha riešiť rôzne problémy prevažne starším občanom. Za svoj vznik môže ďakovať neziskovej organizácii Fórum pre pomoc starším.
Senior linka je v prevádzke iba niečo vyše mesiaca, konkrétne od 2. februára 2009. "Vznikla preto, lebo naša organizácia poskytovala poradenstvo starším z celého Slovenska," povedala nám Ľubica Gálisová, prezidentka organizácie Fórum pre pomoc starším. "No problémov starších je veľa a toto poradenstvo nebolo dostatočné. Hlavne preto, lebo mnohí starší občania sa nemali možnosť na nás obrátiť aj z finančných dôvodov a vysokých úhrad za telefóny. Preto sme zriadili túto bezplatnú telefonickú linku, aby bola dostupná pre všetkých občanov."
Linka funguje pre celé Slovensko. Jej prevádzkovateľom umožňuje monitorovať problémy starších v rámci celého Slovenska, spracovávať správy, predkladať návrhy na riešenie. Získavajú tak komplexný prehľad o najčastejších problémoch starších aj s ohľadom na regióny. Prezidentka priznáva, že v začiatkoch čakali problémy. "Boli sme prekvapení, že hneď v prvých dňoch bol o túto službu mimoriadny záujem. Nemáme presný počet, nakoľko bol doslova nával volajúcich asprávu za prvý mesiac ešte nemáme spracovanú. Ale približný odhad je cca 250 volajúcich z celého Slovenska."
Na číslo Senior linky zatiaľ volajú častejšie ženy ako muži. Ľ. Gálisová hovorí, že to vychádza i z poznania, že práve ženy žijú častejšie osamelo. Sú zraniteľnejšie, ale majú aj viac odvahy sa so svojimi problémami obrátiť na iných a tiež sa neostýchajú prosiť o pomoc. Ženy sú tiež častejšie objektmi týrania a zneužívania. Veková skupina sa nedá určiť, v rámci linky sa totiž zachováva anonymita. "Samozrejme, ak potrebuje niekto konkrétnu a odbornú pomoc, svoje údaje nám ochotne poskytne sám. Môže nám tiež poslať aj písomnou formou opis svojho problému, či doklady na riešenie právnych alebo odborných problémov."
Najviac volajúcich zaznamenávajú z východného Slovenska. Práve tu je situácia starších najproblematickejšia. Problémy, ktoré majú sú rôzne. "Sú to predovšetkým medziľudské vzťahy, samota, chudoba, nedostatok služieb, problémy so zabezpečením opatrovateľskej služby, neposkytnutím potrebných príspevkov na zdravotné pomôcky a zhoršením ich situácie. Veľa je problémov s nedostatkom možnosti umiestnenia do penziónov a sociálnych zariadení. Mnoho starších ľudí sa stretáva aj s problémami v rámci dedičských konaní, prepisov majetku na svojich príbuzných a tým vznik problému s bývaním. Tiež s neúctou a psychickým vydieraním, či týraním."
Linka zamestnáva štyri na túto činnosť vyškolené pracovníčky. V rámci prvého kontaktu poskytujú najdôležitejšie informácie, rady a pomoc. Informujú, kde a na koho sa môžu seniori obrátiť a kto je kompetentný ich problém riešiť. Tiež to, aké sú jeho práva, prípadne ako si ich žiadať a uplatňovať. Ak je problém zložitý a vyžaduje si odbornú pomoc a poradenstvo, spolupracujú s právnikom, lekárom a psychológom, ktorí poskytnú odbornú radu. "Ľudia môžu volať každý pracovný deň od 9.00 do 17.00. Mimo týchto hodín je v prevádzke odkazovač a nahrávač, kde občan môže popísať svoj problém a zanechať na seba kontakt. Podľa konkrétnej situácie a problému mu zavoláme, či riešime iným spôsobom jeho problém." dodáva Ľ. Gálisová.
Michaela HAJDUKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári