Korzár logo Korzár Košice

ČAROKRUHY

Dnes pripadá po druhý raz v roku piatok na trinásty deň v mesiaci. Ešte raz ho zažijeme v novembri Dátum, ktorý naháňa strach. Prečo?Piatok mnohí

Dnes pripadá po druhý raz v roku piatok na trinásty deň v mesiaci. Ešte raz ho zažijeme v novembri

Dátum, ktorý naháňa strach. Prečo?

Piatok mnohí považujeme za príjemný deň, keďže po ňom nasleduje víkend. No tradične sa piatok vníma aj ako deň, ktorý prináša smolu. Najmä ak je piatok trinásteho. Dnes je to tohto roku po druhý raz. Zažili sme ho už v marci a čaká na nás aj v novembri. Tieto mesiace sú špecifické tým, že každý z nich začína v nedeľu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strach z piatku trinásteho má v odbornej literatúre špeciálny názov - triskaidekafóbia a trpí ňou istý druh neurotikov, ktorí si vnukli predstavu, že v tento deň sa im môže prihodiť nejaké nešťastie. "Čo sa niekedy aj stane, lebo ľudia, ktorí veria podobným poverám, môžu v ten deň zneistieť a ľahko urobia chybu," vysvetľuje psychológ.

SkryťVypnúť reklamu

Legenda hovorí, že v polovici 19. storočia sa anglická admiralita rozhodla raz a navždy skoncovať s hlúpou poverčivosťou námorníkov, ktorí sa až panicky báli piatku. Išla na to údajne veľmi radikálne a nekompromisne. Loď s názvom Friday, čo po anglicky znamená piatok, začali stavať v piatok, jej posádku najali v piatok, dokonca po istom hľadaní našli muža, ktorý sa volal Jim Friday, aby sa stal jej kapitánom. Loď z prístavu demonštratívne vyplávala v piatok. Odvtedy o nej nikto nepočul.

Legenda je legendou a nemusí byť pravdivá, korene povier však väčšinou vyrastajú práve z legiend, ľudovej fantázie a mystiky. Poverčivosť sa pritom netýka len námorníkov či nevzdelaných ľudových más. Iracionálny strach z piatku v kombinácii s číslom 13 sa nevyhýba ani jedincom ašpirujúcim na vyššie vzdelanie. "Učím na vysokej škole a z vlastnej skúsenosti viem, že ak určím termín skúšky na piatok trinásteho, nikto mi na ňu nepríde," hovorí etnologička Katarína Nadaská. Na takýto dátum preto skúšky nedáva. Strach z piatku trinásteho má podľa nej pôvod v ľudovej kultúre ovplyvnenej kresťanstvom. "Podľa Biblie Ježiša Krista ukrižovali v piatok. Deň predtým, na poslednej večeri, sedel Kristus so svojimi dvanástimi apoštolmi pri stole. Celkový počet osôb okolo stola bol teda 13." Tým trinástym pri stole bol Judáš, Ježišov učeník, ktorý ho zradil.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje teória, podľa ktorej sa averzia z trinástky zrodila ešte v hmlách praveku, keď sa naši dávni predkovia učili počítať. Na číselné vyjadrovanie javov okolitého sveta vraj používali 10 prstov na rukách a dve nohy, čím vytvorili 12-tkový numerický systém. S týmto súvisí napríklad výraz "tucet", čiže dvanásť, alebo "kopa", čo je päťnásobkom dvanástky, čiže 60. Číslo 13 jednoducho bolo o jedno viac nad tuctom, čím sa dostalo do nemilosti ako niečo tajomné a nebezpečné. Táto teória však asi nikdy nebude úplne potvrdená.

Etnologička Tatiana Bužeková ponúka ďalšie vysvetlenie, prečo si trinástka v dejinách vyslúžila takú zlú reputáciu. Súvisí s 13 mesačnými fázami, ktoré sa vystriedajú počas jedného roka. Vznikol tak 13-mesačný lunárny kalendár. A ten vytlačil posledný, 13. mesiac do obdobia najtuhšej zimy, temna a symbolickej smrti Slnka. "V Európe sa lunárny ľudový kalendár používal do 11. storočia, v Anglicku dokonca ešte za vlády Tudorovcov, ktorá sa datuje polovicou 15. až 17. storočia," hovorí T. Bužeková. Trinásty mesiac bol tým najhorším a najtemnejším mesiacom, čím jeho poradové číslo dostalo veľmi nelichotivú povesť.

SkryťVypnúť reklamu

Do trinástky si "kopla" i predkresťanská starogermánska mytológia. "Jedna starogermánska povesť hovorí, že raz sa na Valhale, sídle bohov, stretli dvanásti bohovia na hostinu. Pokojnú a priateľskú atmosféru narušil nepozvaný hosť, malý zlomyseľný boh Loki," hovorí etnologička K. Nadaská. Loki, trinásty člen spoločnosti, bohov rozhádal, nastala ostrá výmena názorov a bitka, v ktorej bol zabitý Baldur, hlavný z bohov. Následne bola zem uvrhnutá do smútku a temnoty. Niet sa teda čo diviť všeobecne rozšírenej tradícii, že ak sa zídu trinásti pri stole k hostine, prináša to smolu.

Viacero odborníkov i laikov je presvedčených, že obavy z piatku trinásteho súvisia s osudným dátumom, keď bol zlikvidovaný stredoveký rytiersky rád templárov. Francúzsky kráľ Filip IV., zvaný Pekný, si totiž práve piatok 13. októbra 1307 vybral ako deň, keď dal po celej krajine masovo pozatýkať príslušníkov tohto bohatstvom oplývajúceho rádu. Zatknutý bol veľmajster rádu Jacques de Molay a vo Francúzsku približne päťtisíc ostatných rytierov. Akcia bola veľmi dobre pripravená, nikto z templárov sa nedokázal postaviť na odpor. Ich hnuteľné a nehnuteľné majetky sa dostali pod kráľovskú správu, čo bol vlastne skutočný cieľ celej akcie, keďže Filip Pekný potreboval naplniť prázdnu kráľovskú pokladnicu.

Neznamená to však, že strach z piatku trinásteho má už 700 rokov. Takáto fóbia totiž nie je zdokumentovaná pred 20. storočím. Veľký slovník frazeológie (Dictionary of Phrase and Fable), ktorý v roku 1898 vydal v Anglicku právnik a bádateľ Ebenezer Cobham Brewer, napríklad spomína trinástku ako nešťastné číslo, i piatok ako nešťastný, ale i šťastný deň. Heslo "piatok trinásteho" v ňom však budete hľadať márne. Je preto celkom možné a i logické, že strach z tohto dňa je fenoménom až 20. storočia. To prinieslo okrem iného i oživenie záujmu o mystiku, templárov i mágiu čísel.

Podľa numerológie, teda ezoterickej disciplíny, ktorá sa zaoberá číslami a ich vplyvom na ľudský život, je trinástka zaznávaná bezdôvodne. "Neexistujú šťastné alebo nešťastné čísla. Trinástka iba poukazuje na večné premeny. Začiatok novej veci v inej rovine," hovorí numerologička Zlatica Mokráňová, majiteľka Slovenskej Numerológie. V Mexiku je toto číslo považované za šťastné. Vzťahuje sa totiž na 13-dňové obdobie plného a nového mesiaca, teda pribúdania a ubúdania Mesiaca. I podľa starožidovskej mystiky Kabaly sa číslo 13 považuje za priaznivé. "Kabala hovorí o trinástich nebeských prameňoch, trinástich bránach milosti a trinástich riekach balzamu, ktoré podľa talmudského učenia čakajú na zbožné duše v raji," uzatvára numerologička.

Piatok bol v starom Ríme zasvätený bohyni plodnosti a sexuality Venuši, v germánskej a severskej mytológii sa spájal s podobne zameranou bohyňou Friggou, respektíve Freyou. I anglický výraz Friday - piatok znamená v doslovnom preklade deň Friggy. Slovanské národy mali piatok zasvätený bohyni Mokoš, ktorá bola "bohyňou plodnosti, lásky, manželstva". Kto by takýto deň považoval za nešťastný? Potom prišli misionári a z piatku postupne odchádzala radosť, nariadil sa pôst a smútenie za ukrižovaným spasiteľom. Sexualita, s ktorou sa bohyne plodnosti spájali, nebola v kresťanskom stredoveku práve najvítanejším aspektom ľudského života, a tobôž nie v čase pôstu a trúchlenia. Z bohýň plodnosti sa tak v kresťanstvom ovplyvnenom ľudovom ponímaní časom stali nečisté a zlé bytosti, bosorky. A piatok sa stal prekliatym dňom, keď sa bosorky zlietali na svoje odporné orgie. Bolo ich väčšinou 12 a trinástym bol diabol.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 058
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 868
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 338
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 448
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 629
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 048
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 482
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 385
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 046
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 143
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 009
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 048
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 482
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 385
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 046
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 143
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 009
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu