Kvalita vody v studniach je v katastrofálnom stave. Ľudia, ktorí ju pijú, vážne ohrozujú svoje životy.
KOŠICE. Medzi obce s vysoko nevyhovujúcimi vzorkami v okolí Košíc patria Čaňa, Valaliky, Rozhanovce, Paňovce, Čečejovce, Malá Ida, Geča, Janík, Košice-mesto, Nižný Klátov, Zdoba, Byster, ale aj Vyšná Myšľa a Vyšná Hutka. Aj preto sa Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s., rozhodla v rámci Svetového dňa vody ponúknuť verejnosti bezplatnú analýzu na dusičnany.
Urobia bezplatný rozbor
"V pondelok 23. marca do 14. hodiny môžu priniesť ľudia vzorky vody zo studní do všetkých zákazníckych centier VVS (v Košiciach na Vysokoškolskej 1). Laboratóriá urobia rozbory prvých dvesto vzoriek (0,3 litra) za každé zákaznícke centrum zadarmo," hovorí technický riaditeľ VVS Rudolf Kočiško.
Dodáva, že výsledky oznámia občanom buď písomne, alebo telefonicky. Aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva urobí bezplatný rozbor vody. Udeje sa tak 24. 3. 2009 na Ipeľskej č. 1 a Rooseveltovej č. 8. V čase od 8. do 12. hodiny by ľudia mali priniesť vzorky pitnej vody zo studní odobraté do označených čistých sklenených fliaš v množstve najmenej 250 ml.
VVS takto skontrolovala za posledné tri roky vyše 5 700 vzoriek, pričom viac ako jedna tretina, 1 895 vzoriek, kvalitatívne nevyhovovala. V extrémnych prípadoch vzorky vody obsahovali vyše 300 miligramov dusičnanov na liter, pričom hygienická norma povoľuje 50 miligramov a pre dojčatá dokonca len 15 miligramov.
Chcú ušetriť
Ako dodáva, ľudia napriek nepriaznivým skutočnostiam vodu užívajú, pretože chcú ušetriť náklady. "Podceňujú význam kvalitnej pitnej vody pre ich zdravie a neraz doslova hazardujú so svojimi životmi," vraví generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.
Skúsenosti vodárov hovoria, že ľudia si dajú urobiť rozbor vtedy, keď je bezplatný, inak pijú vodu, ktorá je naoko čistá, no škodí ich zdraviu.
Zodpovednosť prenesú na obce
Najnebezpečnejšie vo vode sú dusičnany, ktoré sa dostávajú do vody hnojením, únikom odpadových vôd zo žúmp a septikov. V tráviacom trakte sa menia na nitrosoamíny, ktoré spôsobujú rakovinu. Môžu teda spôsobiť rakovinu žalúdka, čriev i pečene. U dojčiat môže prekročenie normy dusičnanov spôsobiť dokonca udusenie.
"Napriek tomu, že ľuďom ponúkame možnosť napojiť sa na verejnú vodovodnú sieť, neurobia tak preto, aby nemuseli za vodu platiť. Je smutné, že postavíme vodovod, ktorý v obciach žiadajú a nakoniec sa nepripoja. Len v oblasti Kaňapty sa preinvestovalo 2,66 milióna eur (80 miliónov korún) a skutočnosť s pripojením na prípojky je katastrofálna. V Komárovciach sa z 57 prípojok napojili na vodovod len dva domy, v Buzici taktiež, no máme tam 95 prípojok. Podobná situácia je v Cesticiach a Rešici. Situáciu pochopili len v Períne-Chýme, kde sa z 373 možných napojení urobilo 362," dopĺňa Hreha.
Dodáva, že problém môžu mať samotné obce: "Investície sú z prostriedkov EÚ, keď príde kontrola ich využitia, môžu žiadať peniaze späť. No my zodpovednosť prenesieme na obce, vodovod chceli, pritom sa vo viacerých prípadoch nenapájajú ani starostovia."
V zime kopať nemohli
Starosta Buzice Jozef Mohňanský (SMK): "Situácia sa zlepší, máme žiadosti na napojenie a čoskoro bude napojených 60 % prípojok. V zime sa kopať nedalo. Vodárne však natiahli vodovod len do jednej ulice, pýtam sa, prečo vynechali ulicu, kde je základná škola," hovorí J. Mohňanský.
Na otázku, či dal napojiť svoj dom, odvetil: "Vodárne očierňujú starostov, pritom pravda je taká, že na ulici, kde bývam, vodovod neurobili. Ako sa mám napojiť?"
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári