znaky nepravosti. Polícia eviduje stúpajúci výskyt falšovaných eurobankoviek, preto nabáda k obozretnosti.
KOŠICE. Strážcovia zákona radia ľuďom, aby sa v prvom rade naučili základné princípy, ako si všimnúť podozrivú bankovku.
"Odporúčame, aby si ju pri jej výdaji krátko, ale dôkladne prezreli," uviedla Jana Demjanovičová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach. "Treba si na nej všímať nielen jeden ochranný prvok, ale vždy v kombinácii s viacerými (vizuálne, hmatom, nakláňaním). Pri výdaji viacerých bankoviek by mali venovať pozornosť všetkým, nie iba vrchnej. V prípade, ak vám pri platbe v obchode povedia, že vami predložená bankovka je podozrivá, nie je dôvod na paniku. Počkajte na príchod polície a pokiaľ sa k vám bankovka dostala bežným platobným stykom, vec sa po príchode polície vysvetlí. Keď však utečiete z miesta, stávate sa podozrivým. Tu upozorňujeme na dôležitosť oznámiť polícii výskyt podozrivej bankovky hneď, ako sa vám dostane do rúk. Je to prvý krok k odhaleniu a vypátraniu falšovateľa."
Od dvoch do dvadsať rokov
Polícia upozorňuje, že ak niekto použije bankovku, o ktorej vie, že je falošná, dopúšťa sa trestného činu. Zároveň odporúča obchodníkom, aby si zakúpili certifikované elektronické zariadenia na overovanie pravosti bankoviek. Ak sa obchodníkovi zdá, že bankovka, ktorú prijal, je podozrivá, mal by to takisto bezodkladne oznámiť na polícii. Tej pomôže aj to, ak si obchodník zapamätá popis osoby, ktorá mu bankovku dala. V prípade falšovania, respektíve dávania do obehu falošných peňazí, hrozia tresty od dvoch rokov vyššie, ak to niekto spraví ako člen nebezpečného zoskupenia či vo veľkom rozsahu, môže dostať až 20 rokov basy.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári