nechtiac oddýchne 14 dní, tí "šťastnejší" len týždeň od pondelka 30. marca. Zamestnanci si tak zopakujú situáciu z posledného februárového týždňa, keď bola väčšina výrobných liniek spoločnosti nútene odstavená.
KECHNEC. Vedenie spoločnosti bolo na konkrétne informácie pomerne skúpe. Pripustilo len, že plánujú obmedziť výrobu prevodoviek. Európska divízia automobilky Ford už avizovala, že kvôli nedostatku objednávok výrazne obmedzí svoju výrobnú kapacitu.
Ford je jedinou americkou automobilkou, ktorá si nezaistila finančnú pomoc od vlády USA s odôvodnením, že disponuje dostatočnou hotovosťou na zvládnutie súčasného oslabovania trhu. Predaj ich vozidiel sa však vo februári prepadol o 48 percent, čo prinútilo spoločnosť podstatne znížiť plány výroby. Aj kvôli týmto okolnostiam musí závod Fordu vo Valencii prejsť z trojzmennej na dvojzmennú prevádzku. Getrag Ford vrátane ich najnovšej prevádzky v Kechneci sú pritom dcérskou spoločnosťou spomínanej americkej automobilky.
Vedenie firmy: Prepad v požiadavkách trhu
Hoci vedenie kechneckého závodu tvrdí, že rozhodnutie ich španielskych kolegov nemá na výrobu v závode žiaden vplyv, až také jednoznačné to zrejme nebude, keďže prevodovky pre fordy tvoria jednu z významných častí ich produkcie. Okrem nich a tzv. "timinggears", čo sú rozvodné ozubené kolesá, vyrábajú v Kechneci najmä automobilové prevodovky pre volvá a mitsubishi, ako aj ich motocyklové "sestry" do BMW a Harley Davidsonov.
"V súčasnosti vyrábame na zníženej úrovni. Musíme byť flexibilní a prispôsobiť výrobu požiadavkám našich rôznych zákazníkov. Momentálne je extrémny prepad v požiadavkách trhu, a preto budeme nútení zastaviť časť našej produkcie, t. j. produkcie prevodoviek Powershift na 1 2 týždne v marci a apríli," dozvedeli sme sa od PR manažérky spoločnosti Petry Juhásovej.
Vedenie spoločnosti zatiaľ nechce špekulovať nad tým, či by v prípade pretrvávajúcich problémov s nedostatkom zákaziek siahlo po ďalších nútených dovolenkách, resp. by pristúpilo k ešte nepopulárnejším opatreniam, ako je redukcia stavov. Znížením počtu zamestnancov sa však momentálne nezaoberajú. "V súčasnej ekonomickej klíme je ťažké predpovedať, ako sa trh tento rok vyvinie. Dúfame, že situácia sa v priebehu roka zlepší. Máme vysoko kvalifikovanú pracovnú silu, ktorú potrebujeme pre produkciu našej vysoko sofistikovanej prevodovkovej technológie."
Pomôže im šrotovné?
V Kechneci sa okrem iného spoliehajú aj na tzv. "šrotovné", ktoré by malo oživiť dopyt po automobiloch, a tým pádom aj po ich prevodovkách. "V Nemecku bol efekt šrotovného priaznivý. Zvýšil sa najmä dopyt po malých vozidlách. To malo následne pozitívny vplyv na našu spoločnosť ako celok, keďže aj my vyrábame manuálne prevodovky pre menšie autá v jednom z našich štyroch závodov v Európe," dodala Petra Juhásová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári