Podnet odporcov potratov, ktorí v polovici decembra minulého roka podali sťažnosť pre porušovanie práva na slobodu prejavu zo strany ministerstva
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vnútra a Policajného zboru, Ústavný súd neodloží, ale bude o ňom rozhodovať.
BRATISLAVA. Podnet prevzal dva dni po jeho prijatí sudca spravodajca, 10. februára ho prijal na ďalšie konanie. "Teraz musí zhromaždiť všetky dôkazy a návrh na rozhodnutie predložiť senátu, ktorý potom rozhodne, či je podnet oprávnený, alebo nie," uviedol hovorca súdu Skybjak.
V mene občianskeho združenia Centrum pre bioetickú reformu podal podnet obhajca Allan Bőhm. Žiada v ňom finančnú náhradu za ujmu spôsobenú zastrašovaním a obmedzovaním občianskeho prejavu príslušníkmi polície počas októbrového verejného zhromaždenia v Košiciach, ako i "poštvaním verejnosti proti kampani následnými mediálnymi vyhláseniami rezortu vnútra".
Ministerstvo trvá na tom, že postup polície voči združeniu bol adekvátny a v súlade so zákonom, potvrdil jeho hovorca Erik Tomáš. Polícia ukončila zhromaždenie v Košiciach, pretože vystavené fotografie z interrupcií mohli podľa nej pohoršovať verejnosť.
"Polícia sa vyhrážala zaistením informačných panelov kampane Stop genocíde, na ktorých sú popri obetiach genocíd zobrazené aj nenarodené deti po umelom potrate," povedala agentúre SITA iniciátorka kampane Jana Tutková. Polícia oponovala, že žiaden z policajtov zhromaždenie neukončil.
Výstava Stop genocíde nadväzovala na bilbórdovú protipotratovú kampaň z roku 2007, ktorej cieľom bolo odtabuizovanie tému umelých potratov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári