rozhadzovali, pri nákupoch oveľa opatrnejší a zdráhajú sa míňať vyššie sumy. Nielen obchodné centrá, ale aj blšák zíva prázdnotou. Ten istý jav sa prejavil i v pokladniach mnohých reštauračných zariadení.
KOŠICE. Faktom je, že predaj v januári a februári bol stále nižší ako po iné mesiace. Začiatkom tohto roka je ale situácia mimoriadne kritická. Niektorí obchodníci to otvorene priznávajú, iní sú pri vyjadreniach zdráhaví.
Pri našom prieskume sme zavítali najprv na známy blšák. Medzi improvizovanými uličkami sa ponevieralo viac trhovníkov ako samotných zákazníkov. Viaceré z plechových stánkov boli i doobedu pozatvárané a opustené.
"Oveľa menej sa nakupuje než minulého roku. Predáva sa veľmi ťažko," povedala Adriana. "Len stojíme, čakáme a ľudia len pozerajú. Často vravia, že čakajú na výplatu a že ešte nie sú peniažky. Veľmi vymýšľajú alebo chcú vyššiu kvalitu za nízku cenu."
Za tri týždne nič nepredali
Kvôli nízkemu záujmu predáva pyžamá. Nepodliehajú totiž ročným obdobiam ako svetre, kabáty a ďalšie ošatenie. Z istého stánku totiž vraj za celé tri týždne nepredali ani jeden kus a nevedia sa zbaviť sezónneho tovaru, ktorý sa čo nevidieť stane nepredajným.
Pofajčievajúca skupinka Aleny, Laciho a Romana vysypala viaceré teórie, prečo k nim chodí menej ľudí.
"Veľa z nich si myslí, že blšák zaniká ale nie je to tak. Ešte stále tu sme! Na vine je aj počasie, viac chodia do hypermarketov, je to komfortnejšie. Aj Vietnamci sa odsťahovali do obchodných domov. Chýba nám reklama," zhodli sa. Za deň vraj ešte nič nepredali.
Akcie nepomáhajú
Zistili sme, že aj obchody v nákupných centrách zápasia s klesajúcimi tržbami a nízkou návštevnosťou. Aj v takých, kde predavačky po vás ledva okom fľochli, sú teraz samá ochota.
"Akcie nám dosť pomáhajú. Od sviatkov k nám pomaly začínajú chodiť zákazníci," zhodnotila Jana z jedného z novootvorených butikov. Všetci svorne dúfajú, že nastanú lepšie časy. V niektorých obchodoch, ktoré fungujú už dlhšie však nezaberajú ani zľavy.
"Akcie nepomáhajú, je to veľmi citeľné. Máme veľa tovaru a málo ľudí. Každý pozerá na zadné dvierka. Už od nás prepustili jednu kolegyňu," prezradila Lenka.
Konkurencia v Maďarsku
Ani v kamenných obchodoch nie je situácia iná. "Ľudia chcú nové veci, páči sa im tovar. Ale cítiť že kríza je tu. Dlhšie rozmýšľajú, ale aj konkurencia je teraz vysoká," povedala Michaela.
Andrea z obuvi potvrdila, že sa Košičania boja nakupovať:
"Nakupujú len sem tam a trošku, len to, čo treba. Tržby nám klesajú, preto sme znížili ceny v priemere o 5 až 6 eur. Uvidíme, či to pomôže, lebo ľudia chodia lacno nakupovať do Maďarska."
Sekáč predáva na vrecia
Kríza sa zatiaľ nedotkla aj predtým menej navštevovaných predajní ako sú kníhkupectvá, domáce potreby, či klenoty. Nesťažovali sa však v second hande:
"Od nového roku bol pokles, hlavne starší sa obávali čo bude, ale už to ide hore. Ceny sme znížili úplne. U nás kúpite napríklad saká po 2 eurá," vysvetlila Mária. "Pre chudobnejších máme oblečenie aj po 10 centov za kus. Stretlo sa to s veľkým ohlasom. Dnes napríklad išli tri celé mechy po 2,70 za jeden."
Strihanie sa odkladá
V prevádzkach so službami sa boria s existenčnými problémami.
"Nie je to už ono. Máme asi o polovicu menej zákazníčok, hlavne keď je zima. Každý strihanie odkladá. Ceny znížiť nemôžeme," posťažovala sa kaderníčka Noémi. Podobne sú na tom v soláriu a kozmetike: "Hlavne pred výplatou je to zlé. Minulý aj tento týždeň boli veľmi slabé," povedala Marcela.
Gastrolístky na potraviny
Pracujúci míňajú menej i na obedoch. Za stravné lístky vraj radšej nakupujú potraviny do domácnosti a obedy si nosia vlastné.
"Je to menej, často sa stáva, že máme voľnejšie. A to odrazí sa to na našich tržbách. Ľudia sem chodia hlavne so stravnými lístkami a rozprávajú že šetria," prezradila čašníčka Katarína.
Štefan, vedúci z reštaurácie v obchodnom centre však tvrdil, že ich sa kríza nedotkla:
"Máme cez obed našťastie plno. Veľa záleží aj od obsluhy a kvality."
Namiesto piatich len jedno pivo
Kríza zanechala svoju pečať aj na konzumácii alkoholu. Dokonca stáli štamgasti si teraz doprajú menej občerstvenia.
"Zarábame o 30 až 40 percent menej. Dva týždne je dobre, ďalšie dva týždne zle. Aj študenti menej pijú," povedala Lucia zo známeho študentského baru.
Ďalšiemu pohostinstvu, krčme v pravom slova zmysle, zostávajú skalní návštevníci verní, avšak...
"Minulý rok v taký čas okolo piatej som sa ani nezastavila, teraz nemám čo robiť. Ceny sú nízke, stála klientela chodí," zhodnotila výčapníčka Otília. "Predtým si ale dali tri až päť pív a pálenku, bolo zvykom, že každý otočil raz dvakrát kolečko pre partiu. Výrazná zmena je v tom, že ten istý čas tu síce trávia, ale nad jedným pivom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári