Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 23. september, 2018 | Meniny má Zdenka
Nájdete nás na webe

KLEBETNÍK na tému: plesy

Hoci sa kvôli svetovej hospodárskej kríze mnohé tradičné plesy v Košiciach zrušili, niekoľko sa ich predsa uskutočnilo. Dámy sa prdviedli v nových aj

starších róbach, páni zas prevetrali svoje smokingy a obleky. Niktorých známych Košičanov sme sa opýtali, aký majú ku plesom vzťah oni a či tohto roku na nejakom boli.

Spevák Peter Stašák chodí na plesy iba pracovne

Za večer odspieval päť koncertov

Kladný vzťah k plesom má aj spevák Peter Stašák. Má rád každú zábavu a každú príležitosť, aby sa ľudia zabávali, odreagovali a potešili... "Plesy mám rád aj preto, že je to príležitosť si zarobiť. Je to obojstranne prospešná činnosť. Kedysi boli maškarné bály, dnes sú to plesy. Je to odvodené od slova plesať, čo je veľmi výstižné. Na týchto podujatiach sa často stretnú ľudia, ktorí sa dlho nevideli, takže aj to je dobrý dôvod vybrať sa občas na takúto akciu. Vypijú si spolu, zatancujú, vyskáču sa, vybláznia... Je to fajn."

Asi sa ťažko nájde niekto, kto by P. Stašáka predčil v počte absolvovaných plesov nielen za sezónu, ale aj za večer, či noc. "Počas tohtoročnej sezóny som bol na plese každý piatok a každú sobotu. Bežne mám aj dva plesy za večer. Rekord som mal pred rokom, keď som počas večera absolvoval päť akciií. Začal som večer o siedmej a končil som ráno o tretej." Toto "plesanie" sa odlišuje od toho bežného, lebo je to pracovná záležitosť. "Na plese, na ktorom by som nespieval, som nebol ani raz," priznáva sa. Okrem toho, že zabáva ľudí svojim spevom, nezvykne tancovať. "Rád sa pozerám ako iní tancujú. Sám však na plesoch tancujem zriedka alebo dokonca vôbec." Tanec ako taký však má veľmi rád. "Od valčíka až po jive. Patrím skôr k tým smelším tanečníkom, rád sa uvoľním a zabavím. Určite mi ale nehrozí aby som tancoval napríklad hip-hop."

Ako muž to má P. Stašák jednoduchšie v tom, že sa nemusí starať o svoju róbu či o to, aby mu ladila kabelka s lodičkami. Tiež mu nehrozí blamáž, že ho niekto odfotografuje v tej istej toalete. "Veru, také starosti nemám," smeje sa. "Túto záležitosť vyriešim vždy tak, že si oblečiem smoking a tým nepokazím nič. S čiernym smokingom som raz dva vybavený."

Po prespievanom a preplesovanom víkende by mala, zákonite, prísť únava. Opak je však pravdou. "Po víkende vždy prespím asi desať hodín, aby som dohnal zameškané. Sám sa však čudujem, kde v sebe beriem toľko energie. Asi to bude tým, že robím to, čo ma baví," dodáva na záver.

jr

Ples je príležitosť byť dámou, vraví módna návrhárka Odette Fedorová

Najradšej má latino, rock and roll a podobné tance

Za príležitosť, kde môže byť žena skutočnou dámou, považuje plesy módna návrhárka Odette Fedorová. "Veľmi to vítam. Na takúto príležitosť sa každá žena upraví, oblečie a cíti sa inak, ako počas bežných dní. Je iná a krajšia." Okrem toho má Odette plesy rada aj kvôli samotnej zábave.

V tomto roku bola na dvoch. Účasť na nich sa jej skutočne vyplatila. "Jeden z nich bol maškarný ples. Bola to akcia detskej onkológie a boli sme tam s mojou kamarátkou ako dvojmaska čarodejnice. Mali sme to šťastie, že sme túto súťaž vyhrali. Cenou bol zájazd za osemsto eur." Okrem toho boli ešte na plese, na ktorom sa dobre "vyšantili". "Tancujem a zabávam sa veľmi rada. Na to je ples a ja mám takú zásadu, že si to treba poriadne užiť. Najradšej mám latino, rock and roll a podobné tance."

Vraví sa, že šuster chodí bosý. Módna návrhárka oblieka iné ženy a robí z nich dámy. Sama na svoju róbu však nemá toľko času myslieť. "U nás je plesová sezóna asi najrušnejšie obdobie v roku. Niekedy mi príde zákazníčka v pondelok, že chce šaty na piatok, tak máme čo robiť. Preto keď idem niekam ja, spamätám sa až tesne pred akciou, že si treba aj niečo obliecť. Potom sa niečo rýchlo rieši pre mňa. Samozrejme, vždy to nejako zariadim, až taký problém nemám."

Ako profesionál si všíma to, čo majú iné dámy na plesoch na sebe. "Všímam, si, ale zásadne nič nehodnotím. Každý máme iný vkus a podľa toho sa aj obliekame." Často sa stáva, že na parkete vidí aj "svoje" modely. Vraví, že je to príjemný pocit. "Hlavne, keď sa tých klientiek každý pýta, odkiaľ majú róbu a keď im skladajú komplimenty, že sú krásne. Práve tým je ples zaujímavý, že ženy sú v rôznych róbach. Veď kam inam by sme sa mohli tak krásne a odvažne obliecť, ak nie na ples..."

Pred možno štyrmi rokmi sa konečne z plesových sál a parketov vytratila aj keď elegantná, predsa len jednotvárna čierna farba. Ženy sú odvážnejšie a pestrejšie. "O tom má byť ples. Farebný a veselý. Aj keď čiernou človek nič nepokazí, predsa len to vyzerá krásne, ak parket žiari farbami. Je pravda, že z módy aj na takéto podujatia už odchádza akási uniformita a myslím, že to tak aj ostane."

Odette si na plesoch nenechá ujsť príležitosť zaspievať si pieseň Električka číslo šesť. "A tiež robíme vláčik," smeje sa. "Snažím sa byť na takýchto akciách s dobrou partiou, s ktorou sa viem zabaviť i uvoľniť. V podstate ani nie je dôležité, na akom plese človek je a kto ho organizuje. Dôležité je s kým tam je," priznáva. "Plesať je dobré pre viacero dôvodov. Pre zábavu i uvoľnenie. Tiež pre to, že zo života sa akoby vytrácal bontón a práve na plesoch sa ľudia správajú inak, spomenú si na slušnosť a tiež sa z každej ženy akoby odrazu stala princezná či kráľovná," dodáva Odette Fedorová.

jr

Anton Švajlen chodí na plesy blízke jeho srdcu

Plesať začínal na "futbalovom ihrisku"

Šéf košického Olympijského klubu Anton Švajlen berie plesovú sezónu nielen ako príležitosť vyhodiť si spoločensky z kopýtka, ale absolvuje ju aj pracovne. Takmer dve desaťročia je totiž jedným z hlavných organizátorov Plesu športovcov a priateľov olympizmu. "Máme za sebou už 17. ročník a zatiaľ som nechýbal ani na jedinom. Pamätám sa na prvý v Jumbo centre, keď sa na ňom zišlo okolo sto ľudí. Sála bola veľká ako futbalové ihrisko. Keďže na premiére plesu bolo veľa futbalistov, napríklad Jožko Móder, Ján Kozák či Vlado Hric, presviedčal som ich, že som to ´ihrisko´ vybral zámerne, že to je pre nich ideálne prostredie."

Na Slovensku boli prví, čo prišli s myšlienkou organizovať ples so športovým a olympijským podtónom. "Chytili sa už aj iní, ale na náš ples sa stále tešia aj najvyšší členovia Slovenského olympijského výboru. Medzi hosťami sme mali aj pár osobností nášho športu, napríklad olympijských medailistov Tóna Tkáča či Janka Zacharu. Aj keď sme ples nerobili vždy na rovnakom mieste, stále mal vynikajúcu atmosféru a športovci dokázali, že sa vedia zabávať. A tiež môžem povedať, že zakaždým sa to obišlo bez rušivých momentov a ešte sa nestalo, aby to niekto ´prepískol´. Sú medzi nami takí, čo majú za sebou aj pätnásť či šestnásť ročníkov, ale badám, že medzi účastníkmi nášho plesu prebieha omladzovací proces. Aby ste si nemysleli, že sa na ňom zabávajú len zaslúžilí olympionici, mladé kočky nie sú žiadnou zriedkavosťou," smeje sa A. Švajlen.

Sám vraj nie je žiaden parketový lev, ale neodmietne, keď ho na ples pozvú aj iní. "Samozrejme, najradšej mám také, ktoré sú môjmu srdcu blízke, teda športové, ale v obľube mám aj ľudové zábavy. V skrini mám tri obleky, ktoré pravidelne striedam, čo pôsobí takým dojmom, že mám oblek vždy nový..."

mat

Richrad Havrilla by radšej bežal desať kilometrov, ako tancoval štyri valčíky

Mal šťastie v tombole

Medzinárodný futbalový rozhodca Richard Havrilla stihol zatiaľ v tejto sezóne dva plesy. Tretí, na ktorý sa chystal minulú sobotu, nečakane padol. "Dostal som pozvánku do Bratislavy na ples Slovenského futbalového zväzu, ale napokon ho zrušili." Vraj kvôli súčasnej situácii, ktorá v našom futbale momentálne panuje... Takže vrcholom sezóny preňho zatiaľ zostáva ples právnikov. "Vôbec si nepotrpím na to, že to musí byť ples, na ktorom sa zabáva smotánka, alebo vyššia spoločenská vrstva, ale každý ples by mal mať svoju noblesu. Inak to nie je ples, ale obyčajná zábava. Aj preto sa nehrniem všade. No keď dostanem niekde pozvánku, nezvyknem odmietnuť. Dva-tri plesy za sezónu určite stihnem."

R. Havrilla priznáva, že na tanečnom parkete sa necíti práve najistejšie, ale nepatrí ani medzi tých, čo plesajú v spoločnosti známych iba pri rezervovanom stolíku. "Zatancujem si, aj keď nie som nejaký veľký tanečník. Asi preto, že som sa stále venoval futbalu, a nemohol som chodiť do tanečnej. Priznávam, že radšej by som si išiel zabehnúť desať kilometrov, ako by som mal absolvovať štyri valčíky."

K správnemu plesu patrí neodmysliteľne aj tombola. A občas sa do nej oplatí zainvestovať. "S tombolou mám jednu príjemnú skúsenosť, keď ma primátor Vysokých Tatier Janko Mokoš pozval na ples do Starého Smokovca. Medzi tridsiatkou cien, ktoré čakali na výhercov, mi hneď padol do oka taký nerezový kotlík, v ktorom by sa výborne varil môj obľúbený guláš. Povedal som si, tak toto musím vyhrať. A predstavte si, aj som ho vyhral. Sám som sa tomu čudoval. Prisahám, nebola v tom žiadna protekcia, lebo ani primátor nevedel, že mám na ten kotlík zálusk."

mat

Monika Puzderová jeden ples organizovala

Nie je parketová levica

Plesovej sezóne sa nevyhla ani starostka Mestskej časti Šebastovce Monika Puzderová. "K plesom mám veľmi kladný pracovný vzťah, keďže ich aj sama organizujem," prináva s úsmevom. "Rada tiež prijímam pozvania od iných starostov a známych. Samozrejme, že nie všetky plesy, na ktoré ma pozývajú, sa dajú časovo zvládnuť." Šebastovský ples má tohto roku za sebou 14. ročník. Starostka priznáva je to hlavne o organizácii, prípravách a strese. Predsa len, keď má ples na starosti, musí sa postarať, aby všetko vyšlo a každý bol spokojný. No keď prijme pozvanie na cudzí ples, iba sa zabáva a nemá žiadne povinnosti. Tento rok stihla plesy dva. Ten "vlastný" a u susedov v Barci.

Šebastovská starostka sa plesov zúčastňuje už niekoľko rokov. "Veľmi dobre som sa bavila na plese v Ťahanovciach, kam ma pozval starosta. Bola na ňom veľká sranda, preto si ho pamätám." O zábavu sa často postará nielen dobrá hudba či jedlo, ale aj spolusediaci a spolutancujúci. M. Puzderová chodí málokedy "plesať" s manželom. Väčšinou sa stretnú ako partia. "Veľmi rada tancujem a zabávam sa, hoci to vekom už trochu slabne. Nie som nejaká parketová levica," priznáva. "Hudbu si vypočujem z každého žánru, vadí mi len tá ´tvrdá´. Mám rada ľudovú hudbu a tiež pesničky v štýle televíznej relácie Repete. Ak je dobrá živá hudba, tak mám radšej túto, ako dídžeja. Hoci dnes je už aj technika na dobrej úrovni."

Hoci M. Puzderová priznáva, že jej manžel veľmi neholduje tancu, na parkete sa vždy nájde niekto, kto ju vykrúti. Vydržať však celú noc, to už nie je nič pre ňu. "Ak ide o ples, ktorý pripravujeme my, tak odchádzam okolo pol ôsmej ráno. Na tých ostatných až do rána nevydržím. V tom najlepšom predsa treba prestať, preto asi o tretej odchádzam domov. Organizmus už chce spať," hovorí s úsmevom.

mia

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mesto necháva Košičanov platiť za parkovanie aj ďalej
 2. Javorina otvorila svoj tretí showroom na Slovensku
 3. Arabská exotika: Top hotely v Ománe
 4. Pracujú vo svojich komunitách. Má Slovensko lokálnych lídrov?
 5. Boj o vedenie radnice v známom kúpeľnom meste
 6. Ako dostať akné pod kontrolu? Odhaľte jeho príčiny!
 7. Ušetrite na vykurovaní s novým Teplom so zárukou od ZSE
 8. Vo VSD prepli na vyššiu rýchlosť, šetria nám čas a peniaze
 9. Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať
 10. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 1. Mesto necháva Košičanov platiť za parkovanie aj ďalej
 2. Billa otvorila svoju 150. predajňu na Slovensku
 3. Javorina otvorila svoj tretí showroom na Slovensku
 4. Arabská exotika: Top hotely v Ománe
 5. Pracujú vo svojich komunitách. Má Slovensko lokálnych lídrov?
 6. Boj o vedenie radnice v známom kúpeľnom meste
 7. Polus Market – trh v srdci nákupného centra
 8. Ako dostať akné pod kontrolu? Odhaľte jeho príčiny!
 9. Ušetrite na vykurovaní s novým Teplom so zárukou od ZSE
 10. Vo VSD prepli na vyššiu rýchlosť, šetria nám čas a peniaze
 1. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 17 751
 2. Najužitočnejšia appka 17 698
 3. Arabská exotika: Top hotely v Ománe 11 818
 4. V O2 to s dátami poriadne prehnali 11 009
 5. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej 9 611
 6. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách 6 385
 7. Javorina otvorila svoj tretí showroom na Slovensku 4 557
 8. Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať 3 983
 9. Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur 3 721
 10. Do boja s plastovým odpadom na Slovensku vstúpil prvý reťazec 3 243

Neprehliadnite tiež

V Chmeliarových priestoroch zostáva mesto, okolie pripadlo Machovi

Licencie na prevádzku pohotovostí v Košiciach i v okolí sú rozdané.

Chmeliar v súvislosti s licenciou hovorí o zvláštnom rozhodnutí

LSK Plus sídli v budove, ktorá patrí firme známeho prešovského podnikateľa.

Pohotovosti majú paušál, dostanú takmer stotisíc

Každý mesiac majú isté peniaze.

Hagyariho zlatý padák podpísaný po prehratých voľbách muselo mesto zaplatiť

Prehralo súd s bývalým zamestnancom, s piatimi sa dohodlo. Jeden ešte robí na meste.

Plynovod do Poľska pretne Zemplín

Potrubie povedie cez tri okresy, hraničnú stanicu vybudujú nad Výravou.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Majú svoje roky, no lietajú po svete a na peniaze sa nesťažujú

Štúdia o päťdesiatnikoch a šesťdesiatnikoch u nás búra predsudky.

DOMOV

Fico v dueli so Sulíkom: Váš konkurent nie je Smer

Sulík pripomínal Ficovi minulé výroky.

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop