Korzár logo Korzár Košice

Český spisovateľ Michal Viewgh prišiel do Košíc na premiéru filmu Nestyda, ktorému ako predloha poslúžila jeho kniha

Delí literatúru iba na dobrú a zlú a nie podľa autora na mužskú a ženskúZnámy český spisovateľ Michal Viewegh sa v posledných mesiacoch podpísal po

Delí literatúru iba na dobrú a zlú a nie podľa autora na mužskú a ženskú

Známy český spisovateľ Michal Viewegh sa v posledných mesiacoch podpísal po ďalší úspech film Nestyda. Ten boduje v rebríčkoch návštevnosti kín nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. Okrem neho je M. Viewegh autorom množstva úspešných kníh Anďelé všedního dne, Švédske stoly aneb Jací sme... Podľa ďalšej z nich, knihy Povídky o manželství a sexu, bol nakrútený film Nestyda. S autorom sme sa stretli pri jeho košickej prezentácii a premiére.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V úvode stretnutia s novinármi sa M. Viewegh priznal, že veľa napísaného v knihe je autentické a autobiografické. Ale že treba rátať aj s tým, že každý autor rád mystifikuje. S realizáciou filmu je spokojný, hlavne aj preto, že vôbec vznikol. "Už pred mnohými rokmi sme s Janom Hřebejkom uvažovali o sfilmovaní niektorých poviedok zo spomínanej knihy. Vtedy ten projekt nejako zaspal a teraz sme sa k nemu po rokoch vrátili." Tiež je rád, že sa z tej knihy, ktorá je vraj, povedané na rovinu, pesimistická, horká a o chlapovi, ktorý sa potáca vo vzťahoch a dosť pije, podarilo urobiť niečo, čo má nadhľad a vtip. "Až tak som v takýto smer na začiatku neveril, ale výsledok ma uspokojil. Môžem povedať, že mám ten film rád."

Spracovanie knižnej predlohy do podoby filmu môže ovplyvniť predaj samotných kníh. M. Viewegh má skúsenosti, že nie negatívne. "Ak by som to mohol vyhrotiť aforisticky, tak by som povedal, že aj zlý film je dobrou reklamou knihy. Vôbec sa nemôžem sťažovať na predajnosť mojich kníh. Posledný román si kúpilo vyše sto tisíc ľudí, ale počet divákov filmových verzií sa ráta na milióny. Preto by sa autori nemali sťažovať na to, ak je záujem o ich ´látku´."

SkryťVypnúť reklamu

Okrem písania M. Viewegh sedem rokov učil na škole tvorivé písanie. Sú to kurzy, v ktorých ten, kto vie písať, učí písať tých, ktorí to chcú vedieť tiež. "V Amerike majú tieto kurzy dlhú tradíciu. Tak, ako majú maliari Akadémiu výtvarných umení a herci majú svoje školy, nič podobného nejestvuje pre spisovateľov. Tieto kurzy suplujú abstinenciu možnosti vzdelania budúcich spisovateľov na podobných školách. Je ale fakt, že veľká väčšina európskych spisovateľov žiadnou školou neprešla. V Amerike, naopak, sú autori, ktorí sú úspešnými absolventmi týchto kurzov. Ja by som ich nepreceňoval ani nepodceňoval. Človeku, ktorý má talent, to isto uľahčí cestu a pomôže sa vyvarovať množstvu zbytočných omylov. Ale, na druhej strane, človeku, ktorý žiaden talent nemá, nepomôže žiaden kurz." Na seminároch M. Viewegha vraj bolo stále plno, napriek tomu, že škola bola súkromná a frekventanti si museli štúdium platiť "z vlastnej kapsy".

SkryťVypnúť reklamu

M. Viewegh je už spisovateľ "na plný úväzok", ale možnosť kombináciu civilného zamestnania a písania nevylučuje. Hoci to považuje za trochu obtiažnejšie. "Literárna história pozná príklady spisovateľov, ktorí ´aj pracovali´. Taký Josef Škvorecký bol redaktorom v Odeone, kde celý deň redigoval rukopisy iných autorov a večer písal svoje skvelé knihy. Ďalším príkladom je Jack London, ktorý pracoval v práčovni, či žehliarni, bol námorníkom a kadekým, ale mal v sebe akúsi posadnutosť písaním. Taký človek si ten čas vždy nájde. Na druhej strane, sú aj príklady medzi českými autormi, ktorí pracujú v novinách a tá práca ich tak pohlcuje a vysáva, že im neostáva energia na tvorivú prácu spisovateľa."

Po knihe, ktorú napísal muž, siahnu muži aj ženská časť čitateľov. Naopak, po knihe, ktorú napísala žena, siahne viac žien a menej mužov. "Ja som to takto doposiaľ vôbec nebral," priznáva sa M. Viewegh . "Nikdy som necítil hranicu medzi pohlaviami. Často som menoval v ankete ´Kniha roku´ takú, ktorú napísala žena a vôbec som o tom nepremýšľal. Naopak. Jedným z mojich najobľúbenejších autorov je žena britská spisovateľka Zadie Smithová. Tiež Tereza Boučková a jej výborný román Rok kohouta. Mojou dobrou kamarátkou bola dnes už zosnulá Saša Berková. Delím literatúru na dobrú a zlú, nie na mužskú a ženskú."

M. Viewgh napísal v roku 1992 román "Báječná léta pod psa". Dostal za ňu Ortenovu cenu, čím sa stal autorom číslo jeden. "Áno, to je fakt, lebo niekto ním byť musí," vraví s úsmevom. "Popravde tým chcem povedať, že v tom všetkom mala určitý podiel aj náhoda. Nikdy som však necítil výhodu v tom, že som muž, alebo že by som mal niečo kvôli tomu jednoduchšie. Netvrdím, že situácia mužov a žien je rovnaká... Uvedomujem si všetku tú diskrimináciu žien, ktorá tu je. Ak sa nájde muž, ktorý zavrhne knihu len preto, že ju napísala žena, tak to o niečom svedčí," dodal Michal Viewegh.

Jarmila REPOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu