Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Do ambulancie "čínskeho lekára", ako MUDr. Gabrielovi Petrovicsovi mnohí hovoria, sa chodí za zdravím Vrodenú energiu, ktorú máme od rodičov,

Do ambulancie "čínskeho lekára", ako MUDr. Gabrielovi Petrovicsovi mnohí hovoria, sa chodí za zdravím

Vrodenú energiu, ktorú máme od rodičov, musíme dopĺňať stravovaním a dýchaním

Je veľmi dobré, že máme aj takých lekárov, ktorí prijímajú človeka ako celok a tomu podriadia aj vyšetrenia a liečbu. Medzi takých patrí aj MUDr. Gabriel Petrovics, ktorý sa v Košiciach venuje čínskej medicíne. Vedomosti z klasickej medicíny si doplnil štúdiom celého systému, ktorý je založený na funkčnosti energetických dráh, vyváženosti kladných a záporných elementov a ďalších nehmotných zložiek nášho tela. MUDr. Petrovicsa, ktorý pôvodne pôsobil ako ortopéd, často vyhľadávajú ľudia, ktorí chcú posilniť svoje zdravie a zbaviť sa často aj dlhoročných neduhov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pacientka, nazvime ju Emka, pravidelne navštevuje túto ambulanciu už rok a pol. Pôvodne sem prišla so žalúdočnými ťažkosťami, ale tie sú už dávno minulosťou. Záleží jej na tom, aby sa choroba nevrátila a chce, aby jej zdravie čo najlepšie a dlho slúžilo. Preto sa sem opakovane vracia a rešpektuje pokyny, ktoré vychádzajú z vyšetrenia.

Pomocou metódy dr. Volla sa ukáže, aké úpravy treba urobiť v Emkinom energetickom systéme. "Nie všetky vychádzajú z klasického popisu čínskych meridiánov," hovorí MUDr. Petrovics a má pritom na mysli merné body na prstoch rúk a nôh. Jeden z nich práve pritláča na ukazováku pacientky. Na monitore počítača sa po každom prítlaku na špeciálny bod objaví rýchlo stúpajúca krivka. Ak sa spojí so zelenou priamkou, všetko je v poriadku. Ak ju presiahne alebo sa k nej iba priblíži, je to signál, že s tým treba niečo robiť. Zmeraním bodov na rukách a nohách a následnou analýzou ich hodnôt sa dá pomerne presne zistiť, čo spôsobuje Emkine ťažkosti. "Merný bod odráža funkčnosť toho-ktorého systému. Takto sa premerajú všetky orgány, ktoré majú svoje merné body, a tým dostaneme celkový obraz o činnosti buď sú jednotlivé systémy oslabené alebo preťažené. Po tejto analýze sa dá vytestovať konkrétny prípravok, ktorý pomôže obnoviť a regenerovať funkcie postihnutého orgánu."

Skryť Vypnúť reklamu

Diagnostika podľa Volla

Vollova metóda vysvetľuje a lieči takmer všetky nejasné prípady, ba dá sa odhaliť aj druh stresu, ktorý pacienta poškodzuje. Zistí sa, čo s bolesťami hlavy, ako na únavový syndróm, ako pristupovať k poruchám trávenia, ktoré enzymatické systémy nepracujú sto percentne a množstvo ďalších. Meranie v správnych rukách odhalí celú škálu problémov, dokonca aj infekčné stavy. Je to jedna z najrýchlejších a najúčinnejších diagnostických metód v súčasnosti, aj keď má mnohých odporcov.

Dr. Voll bol nemecký lekár a metódu vymyslel asi pred štyridsiatimi rokmi. Tí, ktorí ju poznajú, neváhajú priznať, že jej výpovedná aj liečebná metóda je veľmi dobrá, hlavne vtedy, ak ju používa lekár, ktorý ovláda aj klasickú medicínu. Podstata spočíva v tom, že pomocou špeciálneho prístroja a veľmi slabého elektrického prúdu sa dajú podráždiť jednotlivé energetické body spojené s funkciami tela. Lekár zaznamenanú odpoveď posúdi. Metódu tejto diagnostiky, ktorá sa dá použiť aj na liečbu, zdokonalili v rámci kozmického výskumu v bývalom Sovietskom zväze. Bola určená pre kozmonautov, aby sa v prípade potreby na obežnej dráhe mohli vzájomne otestovať a vyrobiť si homeopatické prípravky šité na mieru. Vychádzalo by sa z elektronického prepisu informácií na mentálny nosič, napríklad vodu alebo alkoholický roztok.

Skryť Vypnúť reklamu

Vitalita cez stravu

Človek má vrodenú energiu, ktorá je viazaná systémom obličiek. Sem patria kosti, kĺby, chrbtica, uši, zuby, čiastočne vlasy a nervový systém. Vrodená energia, to je istý druh vitality, ktorú dostávame od rodičov. V priebehu života ju musíme dopĺňať hlavne stravovaním a dýchaním. Keďže každý z nás je iný, aj jeho strava by mala byť taká, aby mu prinášala osoh. Testovanie vhodnosti potravín pre každého individuálne a návrh na úpravu stravovacieho režimu je najpodstatnejšou časťou tejto liečby.

Zuzka, ktorá bola u doktora Petrovicsa dvakrát, popisuje situáciu takto: "Často ma úporne bolievala hlava a mala som aj vysoký cholesterol. Nechcela som to riešiť chemickou cestou, dosť som si toho "užila" v minulosti ako onkologická pacientka. Pri potravinovom teste mi vyšlo, že treba vynechať mlieko vrátane všetkých výrobkov z neho, teda aj jogurty a syry. Tiež bielu múku a akýkoľvek alkohol okrem portského vína. Tak som si ho dožičila. Nesmela som ani kuracie mäso, ale kačacie už áno, zaujímavé slanina nepatrila medzi zakázané potraviny."

Urobila si aj predpísanú očistu na pečeň. "Bioinformačný roztok, ktorý som po vytestovaní dostala, zrejme spôsobil, že som nejaký čas prežívala s podobným vnímaním, ako keď som brala chemoterapiu. Zrejme došlo k detoxikácii, vyplavovali sa ´staré´ usadeniny. Tak si to vysvetľujem. Po liečbe som sa cítila oveľa lepšie, bolesti hlavy začali ustupovať a cholesterol mi klesol z osem na šesť. V priebehu troch mesiacov som schudla deväť kíl, čo mi len prospelo."

Lacko zašiel do ambulancie "čínskeho lekára", ako dr. Petrovicsovi mnohí hovoria, k vôli tlaku, ktorý mu lietal hore-dole, aj keď užíval medikamenty. Po úprave stravy a homeopatických kvapkách sa mu stav tak upravil, že z predpísaných liekov mohol polovicu vysadiť.

Po dobrých skúsenostiach sa dala objednať aj jeho manželka Darinka, skôr k vôli prevencii, momentálne nemala zdravotné problémy. Zo 400 potravín, ktoré testuje dr. Petrovics, mala vynechať 90, lebo tie nezvládne jej metabolizmus. Obaja s manželom nesmeli zemiaky, čokoládu, kuracie mäso, mlieko a výrobky z neho, z ovocia banány, kiwi a hrušky nuž, zoznam by bol dlhý.

V mnohom sa v dovolenej a či zakázanej konzumácii potravín odlišovali. Darinka schudla 12 kíl, Lacko si hmotnosť udržal bez zmeny. A keďže Darinku medzi tým začali trápiť bolesti v krčnej chrbtici, dr. Petrovics jej uvoľnil spazmy pomocou akupunktúry, ktorú aplikuje tam, kde si to situácia vyžaduje.

Potravinové a vzduchové cchi sa spájajú do jedného celku

Z duchovného dedičstva čínskej medicíny čerpáme i v súčasnosti

Korene čínskeho lekárstva siahajú asi do polovice 3. tisícročia pred n.l. Doklady o ňom nám poskytuje "Kniha Žltého cisára o vnútornom lekárstve". Pôvodne bola určená len lekárom čínskych aristokratov, postupne sa stala duchovným dedičstvom širokého okruhu ľudí. Počas storočí sa čínske lekárstvo rozšírilo aj za hranice Číny a zdomácnelo vo Vietname, Kórei a v Japonsku.

Základný prístup čínskej medicíny vychádza z jednoty protikladov jin a jang a materializovanej energie cchi, ktorá sa chápe ako hybná sila. Cchi v našej terminológii môžeme pomenovať aj životnou silou a tá je podstatou nášho bytia. Cchi potrebujeme neustále doplnat hlavne stravou a vzduchom. Najjemnejšia esencia potravín (potravinové cchi) a vzduchu (vzduchové cchi) sa v ludskom tele spájajú do jedného celku.

Podla cínskeho lekárstva životná sila cchi prúdi v tele cez nehmotné "kanály" zvané meridiány, joga používa termín nádí. Meridiánový systém tvorí 14 hlavných dráh, ktoré spájajú dôležité orgány tela. Dráha pľúc napríklad prebieha z miesta, kde sa pľúca anatomicky nachádzajú, až po špičku palca na rukách. Vnútornú energiu meridiánov môžeme stimulovať pomocou príslušných akupunktúrnych bodov, ktoré jednotlivým dráham prislúchajú. Úlohou liečebných postupov je obnoviť v tele rovnováhu, čiže rovnomerný transport čchi.

Čínske lekárstvo je založené aj na prevencii pomocou správnej životosprávy. Hranicu medzi nou a liečbou pritom nerozoznáva. Správna životospráva je tiež liekom, lebo rovnako ako liek má nastoliľ v tele harmóniu. A tak sa má človek liečit neustále.

Probiotické baktérie sa vytvoria aj z naklíčenej pšenice a vody

Urobme si omladzovací nápoj rídžuvelak

Rejuvelac (rídžuvelak) je fermentovaný pšeničný nápoj bohatý na probiotické baktérie. Dá sa porovnať so známym ruským kvasom, ktorý sa robí z chleba. Tento omladzovací nápoj sa pripravuje z celých naklíčených pšeničných zŕn, je hodnotný a lahodný.

Potrebujeme pol šálky pšenice - celé zrno, najlepšie, ak je bio. Namočíme ho na 12 hodín a necháme naklíčiť na sitku, ktoré občas prelievame vodou. Len čo sa pšeničné zrno otvorí a malý zelený klíčik vystrčí svoju zeleň (trvá to 2-3 dni, závisí na teplote), môžeme pripravovať rídžuvelak.

Naklíčená pšenica "narastie", na dve šálky použijeme desať šálok vody. Obilie buď pomelieme alebo nahrubo rozmixujeme. Dáme ho do vhodnej nádoby, napríklad do veľkej sklenenej fľaše so širokým hrdlom a zalejeme vodou, najlepšie pramenistou alebo filtrovanou. Prikryjeme riedkym plátnom alebo gázou. Necháme postáť 8 až 12 hodín a rídžuvelak je hotový. Tekutinu zlejeme, zrná a usadeninu precedíme a môžeme piť. Nápoj, ktorý sme hneď nepoužili, uchovávame v chladničke, vydrží niekoľko dní. Nový nálev z toho istého základu môžeme urobiť ešte 2-3 krát.

Rídžuvelak pijeme medzi jedlami, asi tak pol litra denne. Môžeme ho osladiť medom alebo zjemniť vodou. Tekutinu môžeme pridávať kamkoľvek, napríklad aj do hotovej polievky, ale bez varu, aby sa nezničili enzýmy. Pri príprave surových ovocných a zeleninových polievok a šalátov ním nahradíme vodu.

Astrálne telo je nosičom našich emócií a citov

Energetický obal v tvare vajíčka je v stálom pohybe

V jednom z predchádzajúcich vydaní sme si priblížili vibračne "najhustejšie" z jemnohmotných tiel, známe pod názvom éterické. Mnohí už vedia o tom, alebo aspoň počuli, že máme aj astrálne telo, inak nazývané aj emocionálne. Je to vyšší nosič, ktorý preniká do fyzického, ako aj éterického tela a vytvára tak ovál farebných svetiel. Toto vibračné pole ovláda naše pocity, emócie a je nositeľom charakterových vlastností. Tak ako sa menia naše emócie, tak sa menia aj farby, ktoré odrážajú naše citové rozpoloženie v danej chvíli. Kvalita astrálneho tela má úzky súvis s rozvojom človeka v oblasti jeho citov, sklonov a charakteru ako takého. Tento energetický obal má tvar vajíčka a môže vyžarovať aj niekoľko metrov okolo človeka, pričom je v neustálom pohybe.

Negatívne emócie ako strach, hnev, závisť, žiarlivosť a iné vytvárajú v aure tmavé útvary podobné mrakom. Ak otvoríme svoje vedomie láske, priateľstvu a oddanosti, v aure sa zrkadlia jasné a čisté farby jemných pastelových odtieňov. V tomto vibračnom poli sa ukladajú aj naše nespracované emócie, vedomé aj nevedomé strachy a agresie, pocity odmietania, menejcennosti a iné. Frekvenciami energií, ktoré takto vysielame, priťahujeme k sebe takých ľudí a také situácie, ktoré odzrkadľujú to, čo často vedome odmietame, čoho sa bojíme.

Astrálne, teda emocionálne telo majú aj zvieratá. Cítia viac na úrovni inštinktov, ale lásku či priazeň dokážu prijať i odovzdať. Bolesť u zvieratka vie byť krutejšia ako u človeka, lebo ju nedokáže regulovať.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 580
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 9 438
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 373
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 342
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 7 933
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 570
 7. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 7 260
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 232
 9. 5 zmien, ktoré so sebou prináša menopauza. Ako sa pripraviť? 6 861
 10. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 6 676
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zbieralo sa do všeličoho.

Sú sladké a hlavne čerstvé.


TASR 3 h
Havarovaná dodávka pri Brzotíne.

Dvoch vyslobodili hasiči, pod autom našli zakliesneného psa.


4 h
Viacerí na jednom lane.

Absolvovali špeciálne cvičenie vo výškach.


5 h
Denne pribúdajú tisíce zaočkovaných Slovákov.

Pribudli tri obete.


5 h
Viktória Rusnáková si zapózovala s obľúbenou turistickou atrakciou - papagájmi pri vodopáde Manavgat.

Košickí atléti si užívali na sústredení.


Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.


10. jún
Týždeň Petra Schutza

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


10. jún
Umelkyňa Katarína Janečková Walshe

Ženy v jej obrazoch sú sebavedomé.


11. jún
Novak Djokovič zdolal Rafaela Nadala v semifinále Roland Garros 2021.

Finále Roland Garros si zahrajú Novak Djokovič a Stefanos Tsitsipas.


Jana Sedláková 14 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop