postarať.
KOŠICE/PREŠOV. Detskí lekári sú v nemocniciach v Košiciach a Prešove vzácnym tovarom. Na mieste je otázka, kto sa bude v budúcnosti o malých pacientov starať, ak sa starší odborníci, tvoriaci väčšinu personálu, rozhodnú odísť do dôchodku.
Riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice Ingrid Urbančíková priznáva, že problém s pediatrami špecialistami pociťujú. "V niektorých odboroch máme maximálne dvoch špecialistov, čo je na špecializovanú nemocnicu veľmi málo. Optimálny stav by boli štyria až piati."
Vypomáhajú dôchodcovia
Nemocnica sa preto obracia aj na svojich bývalých zamestnancov. "Úväzkovo vypomáhajú lekári, ktorí sú buď už na dôchodku, alebo pracujú v súkromnej praxi," informovala jej hovorkyňa Viera Horniaková.
Košická detská nemocnica je jediným špecializovaným pracoviskom pre deti na východe. Má 240 lôžok a prijíma malých pacientov v kritickom stave z Košického i Prešovského kraja. Pracuje tu úväzkovo 122 lekárov, zišlo by sa o niekoľko desiatok viac. "Tlak na naše lôžka je obrovský. Máme 89 percentnú obložnosť. V súčasnosti sa už reálne zaoberáme otázkou, odkiaľ zoženieme špecialistov," dodala Urbančíková.
Plne vyťažení
S úbytkom pediatrov špecialistov sa borí i Oddelenie pediatrie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A.Reimana Prešov. Potvrdila to jej hovorkyňa Drahoslava Skopárová. "Na tomto oddelení momentálne evidujeme 15 lekárov vrátane lekárok, ktoré sú na materskej alebo rodičovskej dovolenke." Pracovisko je pri tom neustále plne vyťažené. Skopárová dodáva, že ich zariadenie síce spĺňa minimálne počty lekárov, ale pre toto oddelenie by bol optimálny počet 21 lekárov. Výnos ministerstva zdravotníctva o minimálnom personálnom obsadení podľa Urbančíkovej na hrane spĺňa i košická detská nemocnica.
Pediatri starnú
Problémový sa javí vek lekárov. V nemocniciach a ambulanciách deti ošetrujú stále starší detskí odborníci. Podľa vedúceho odboru zdravotníctva Košického samosprávneho kraja Jozefa Saba až 53 percent pediatrov v ambulanciách je vo veku 51 až 60 rokov. Od 31 do 40 rokov má iba osem percent. Na jedného lekára pri tom vychádza približne 1100 až 1200 pacientov.
"Veková štruktúra pediatrov, ktorá je nepriaznivá, môže v priebehu asi piatich rokov v primárnej starostlivosti dospieť do stavu, že v niektorých obvodoch budú detskí lekári chýbať," uviedol košický krajský odborník pre pediatriu Milan Kuchta.
Zo 122 lekárov v košickej detskej nemocnici je 49 lekárov nad 45 rokov, čo je viac ako tretina. Nad 50 rokov má 35 lekárov. Iba niečo vyše pätiny lekárov tvorí vekovú skupinu do 30 rokov. Vo fakultnej v Prešove je priemerný vek pediatrov 42 rokov.
Malý záujem
Záujem o pediatrické miesta v nemocniciach je nízky z viacerých dôvodov. Zdravotná starostlivosť o deti je náročnejšia ako o dospelých. Skopárová uvádza, že niektorí záujemcovia krátko po prijatí odišli. "Pravdepodobne to zapríčinilo vysoké pracovné vyťaženie, ktoré si pediatria vyžaduje."
Absolventov odrádza i nástupný plat - približne 25 tisíc v hrubom vrátane služieb. Mladí lekári radšej idú do špecializovaných ambulancií a na obvody, kde ich nečakajú tabuľkové platy, alebo pracujú mimo Slovenska. "Nástupné platy sú vysoko neatraktívne," tvrdí Urbančíková. Podľa Skopárovej týmto neštátnym zdravotníckym zariadeniam nemožno platovo momentálne konkurovať.
Nízky počet pediatrov spôsobilo i predĺženie špecializačného štúdia. Absolvent tak musí pokračovať vo svojom vzdelávaní v nemocnici namiesto troch až päť rokov. Nedostatok detských lekárov paradoxne spôsobujú aj samotné deti."Vzhľadom na to, že pediatri sú prevažne ženy, na začiatku svoje praxe sa často venujú materským povinnostiam, čo je ale úplne prirodzené a v poriadku," poznamenala Urbančíková.
Ministerstvo: Vracajú sa
Zatiaľ čo nemocnice riešia otázku, odkiaľ zohnať kvalifikovaných pracovníkov, ministerstvo zdravotníctva sa spolieha na ich návrat domov. "Registrujeme návrat sestier aj lekárov z Českej republiky na Slovensko a zároveň aj miernejší odchod našich zdravotníckych pracovníkov do zahraničia," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Môže vraj za to zvyšovanie platov zdravotníckeho personálu.
Ambulantných je priveľa?
Onedlho by malo byť menej detských lekárov prvého kontaktu. Zapríčiní to minimálna sieť poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti. V nej sa uvádza, že je potrebné ich počet znížiť. Inak sa môže stať, že nie každý lekár získa zmluvy so zdravotnými poisťovňami.
Z návrhu vyplýva, že v Košiciach by z pôvodných 64 ambulancií malo ostať tridsať. V iných okresoch ako Michalovce či Trebišov by ich malo byť najviac o 9 menej.
"Návrh ministerstva zdravotníctva sme pripomienkovali s požiadavkou zachovania súčasného stavu, ktorý je viac menej dostatočný, ale odmietlo naše pripomienky akceptovať," hovorí Sabo.
V minulosti sa sieť ambulancií tvorila podľa plánu, ktorý hovoril, že na jedného lekára pripadá 900 detí. "Momentálne je to približne 1000 detí na jednu ambulanciu," uviedla pre Zdravotnícke noviny prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová.
Tabuľka:
Pomôže špecializačné štúdium na východe?
Od minulého roka môžu záujemcovia o pediatriu študovať v Košiciach. Predtým museli cestovať do Bratislavy. Lekárska fakulta Univerzity P.J. Šafárika získala akreditáciu v odbore pediatria. "Absolvent špecializačného štúdia získa európsky diplom a plnú kvalifikáciu pediatra," povedala prodekanka pre špecializačné štúdium fakulty profesorka Ľudmila Podracká. Tá tiež upozornila na to, že práve východ Slovenska trpí nedostatkom pediatrov. "Ani v najbližších rokoch nemožno očakávať zásadný obrat vo vývoji tohto nepriaznivého trendu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári