Záhradkári nesmú spaľovať, legislatíva si protirečí
Sezóna vypaľovania trávy a porastov sa začína. V posledných dňoch hasiči zasahovali vo Veľkej Ide, na Ťahanovciach, pri Blšáku, na Jedlíkovej, vo Valalikoch či v Nižnej Myšli.
KOŠICE. Podľa riaditeľa OR HaZZ Košice Jozefa Bodnára aktivita vypaľovačov súvisí so zlepšeným počasím.
"Žiaľ, máme to tu opäť a pomôcť môže asi len počasie," hovorí šéf košických hasičov. Zároveň dodáva, že rizikové sú popoludnia, keď deti opustia školy, a víkendy v súvislosti s návštevou záhradiek.
Problémom je ale aj nezladená legislatíva, ktorá na jednej strane vypaľovanie zakazuje úplne, ale spaľovanie je za určitých okolností možné.
"Vypaľovať porasty nesmie v zmysle zákona o ochrane pred požiarmi nikto. Právnické osoby, teda firmy, nesmú dokonca ani spaľovať takýto odpad, iba ak majú súhlasné stanovisko od hasičov, avšak ich povinnosťou je dohliadnuť na to, aby nedošlo k požiaru," vysvetľuje J. Bodnár.
Záhradkári síce vypaľovať trávu a iné porasty nemôžu, no spaľovanie im spomínaný zákon povoľuje. Problém je však v tom, že hasiči dávajú firmám povolenie na základe "svojho" zákona, pričom zákon o odpadoch i VZN mesta Košice to zakazujú. Mestskí poslanci ho schválili práve na základe zákona o odpadoch.
Ak nedá pokutu jeden, dá druhý
"V skutočnosti to je kvôli legislatíve tak, že vypaľovať ani spaľovať nesmie nikto. V tejto súvislosti môže nastať konflikt, keď niekto síce povolenie hasičov má, ale polícia ho môže pokutovať," hovorí J. Bodnár.
Rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním je v tom, že sa vypaľuje porast na koreni (najčastejšie je to vypaľovanie trávy na lúke) a spaľuje sa materiál či odpad, ktorý je zrezaný a uložený na kôpku. "Spáliť takýto odpad podľa zákona o ochrane pred požiarmi môžu, my im pokutu nedáme. Ak ich zbadajú policajti, situácia je iná a bez pokuty sa to nezaobíde," dodáva J. Bodnár.
Konáre do spaľovne
Záhradkár môže dostať za vypaľovanie trávy v správnom konaní od hasičov pokutu až do 331 eur, priamo na mieste blokovú pokutu do 33 eur. Firmy majú prísnejšie postihy a v prípade, že dôjde k správnemu konaniu, zákon umožňuje postihnúť ich pokutou do 16 596 eur. Takú pokutu zatiaľ hasiči neudelili.
O zakladaní ohňa hovorí všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Košice "O zakladaní, údržbe a ochrane zelene", v ktorom sa zakazuje zakladať oheň okrem plôch na to určených. Teda keby chcel niekto spaľovať na verejnom priestranstve, nemôže, lebo je to zakázané. Je ale možné opekať v rekreačných oblastiach, kde sú na to vytvorené ohniská.
Ďalšie VZN "O nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta" hovorí, že netriedené spáliteľné zložky komunálnych odpadov sa zneškodňujú v spaľovni. Teda aj konáre zo záhradiek by mali ľudia hádzať do zberných nádob, ktoré sú v záhradkárskych lokalitách, a odvezú sa do spaľovne.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári