dopomôcť k tomu, aby cestovanie v Košiciach bolo bezpečné, kvalitné a efektívne. Niektorým Košičanom sa však prieskum, respektíve to ako ho ľudia z DPMK robia, nepozdáva.
KOŠICE. Iba necelé dve hodiny po začatí akcie DPMK nám zavolala pani, ktorá cestovala o 6.10 hod. do práce. Vravela, že pri jednej zastávke stáli až tri dispečerské vozidlá, v každom vraj sedel a zapisoval údaje jeden "prieskumník".
Ako prasiatka v chlievikoch?
"Je normálne, aby to robili takto? Cestujúci platia nemalé peniaze za lístky a pracovníci DPMK sa prevážajú v služobných autách, hneď traja v troch," posťažovala sa nám rozhorčená Košičanka. "Oni sa pohodlne prevážajú a my čo platíme, jazdíme v autobusoch špinavých, rozheganých, ako nejaké prasiatka v chlievoch. Možno ten prieskum bude na osoh verejnosti, ale prečo ho neurobili skôr? Napríklad pred zavedením nového linkového vedenia a zmene grafikonov, ktoré Košičanov iba nazlostili. Neboli to zbytočne vyhodené peniaze? A kto zaplatí tento prieskum?"
DPMK dá na prieskum 9 959 eur
Na to sme sa opýtali Moniky Murovej, hovorkyne DPMK. Ale aj na to, koľko bude celý prieskum stáť, a ako budú platení ľudia, ktorí sa na tejto aktivite DPMK podieľajú priamo v teréne.
"Prieskum vrátane sociologickej dotazníkovej časti robí DPMK v spolupráci s Mestom Košice a jeho tímom IDS (Integrovaný dopravný systém)," uviedla M. Murová. Za prieskum v teréne zodpovedá DPMK a bude realizovaný z jeho finančných prostriedkov. Garantom dopravno-sociologického dotazníka bude Magistrát mesta Košice a bude realizovaný z finančných prostriedkov rozpočtu mesta, vyčlenených v rámci IDS. DPMK plánuje investovať do prieskumu z vlastných zdrojov do 9 959 eur (cca 300 000 Sk) s tým, že získame nielen presné údaje, ich podrobné vyhodnotenie, ale aj odporúčanie a návrh na optimalizáciu linkového vedenia. Prieskum vykonávajú pracovníci THP DPMK, v rámci svojho pracovného úväzku, prípadne dostanú náhradné voľno, ak pracujú mimo pracovného času."
Striedajú sa po štyroch hodinách
Podľa M. Murovej, DPMK má dohromady tri dispečerské vozidlá a preto je vraj dosť nepravdepodobné, že sa stretli všetky tri na jednom mieste. Aj vzhľadom na to, že jedno bolo od rána umiestnené pri FN L. Pasteura na Triede SNP.
"Pracovníci, ktorí robia prieskum, majú presné rozpisy miesta, času a riadia sa presnými pokynmi. Striedajú sa približne po 4 hodinách, v prípade nepriaznivého počasia to bude častejšie, a to je asi jediný moment, kedy sa ich môže na jednom mieste pri striedaní nachádzať viac. Jednotlivé uzly sleduje jeden až štyria pracovníci v závislosti od toho, ako frekventovaný je daný úsek. Merajú sa všetky typy spojov, autobusy, električky aj trolejbusy," zdôraznila hovorkyňa DPMK.
Zmeny liniek vraj boli nevyhnutné
Na otázku, prečo robí DPMK prieskum teraz a nerobil ho vlani pred zmenou linkového vedenia, M. Murová odpovedala: "Zmena linkového vedenia v minulom roku bola určite nevyhnutná. Veď Košice za uplynulých dvadsať rokov zmenili svoju podobu, mesto sa vyvíja, menia sa jeho sídliská, veková štruktúra obyvateľov, hustota jednotlivých lokalít, mestských častí či infraštruktúra. Tomu sa prispôsobilo nové linkové vedenie. Terajší prieskum má pomôcť získať objektívne údaje o vyťaženosti spojov, o uskutočnených zmenách tak, aby sa realizovali také úpravy nového linkového vedenia, ktoré budú v prospech cestujúcich, aby MHD v Košiciach bola bezpečná, kvalitná a efektívna. Sociologická časť zase pomôže získať informácie od cestujúcich, na základe ktorých sa bude vyhodnocovať kvalita služieb či kultúra cestovania. Prieskum zároveň pomôže mestu pri realizácii integrovaného dopravného systému."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári