ostatných nelegálnych osadách v Košiciach. Odobrali odtiaľ spolu dvadsať detí.
KOŠICE. V aktualizovanom zozname obyvateľov 14 nelegálnych osád, ktorý vedie mesto, je evidovaných 483 osôb, z toho je 183 detí do 15 rokov.
"Nakoľko je v osadách pomerne vysoká migrácia, v niektorých je potrebné vykonať šetrenie opakovane," uviedol hovorca úradu práce Igor Jakeš. "Sociálne šetrenia v nelegálnych osadách sú realizované spoločne s komunitnými pracovníkmi mesta."
Opakované šetrenia prebiehajú podľa harmonogramu dohodnutého medzi úradom a mestom a podľa zoznamu osôb. Jaroslav Vrábeľ z komunikačného servisu košického magistrátu podotkol, že žiadna z osád sa nenachádza na pozemkoch mesta. Mestská polícia a komunitní pracovníci objavili nové osady medzi Myslavou a Lunikom IX, i v okolí Sečovskej cesty. Mesto ich preveruje a dáva podnety úradu.
Odobrali 20 detí
Podľa zistení úradu v osadách žijú rodiny na nízkej sociálnej úrovni.
"Bývajú v nevyhovujúcich podmienkach, v ktorých dokážu ťažko zabezpečiť svojim deťom vhodné podmienky pre ich zdravý psychický a fyzický vývin," informoval Jakeš.
V piatok umiestnili do ústavnej starostlivosti 6 detí, z toho dve mali už súdom nariadenú ústavnú starostlivosť v reedukačnom zariadení. Od nedávnych tragických udalostí tak bolo za posledné dva týždne odňatých 20 detí.
Komunitné centrá
Sociálnu pomoc vykonáva i mesto, hlavne prostredníctvom 10 komunitných pracovníkov.
"Ich hlavnou náplňou je sociálna práca a pomoc v komunite, terénna sociálna práca, sociálne poradenstvo, sanácia rodinného prostredia, šetrenie v rodinách aj pre inštitút osobitného príjemcu a ďalšia konkrétna sociálna intervencia," vysvetlil Vrábeľ.
Komunitné centrá sú na Luniku IX, Sládkovičovej, Popradskej, Herlianskej a Demeteri. Pripravujú napríklad aktivity pre tých, čo chcú pracovať, aktivačné práce, pomoc pri uplatnení nároku na sociálne dávky, či pri zabezpečení očkovania detí. Záujem obyvateľov osád o sociálnu pomoc je však často len deklarovaný.
Programy za 500-tisíc
Minulého roku mesto urobilo dva programy spolu za 500-tisíc korún (16 600 €).
"Jeden bol realizovaný v komunitnom centre na posilňovanie rodičovských zručností, výchovy detí, starostlivosti o deti zo strany mladých mamičiek," upresnil Vrábeľ. "Druhý v ZŠ na Podjavorinskej. Bol zameraný na prevenciu sociálnopatologických javov, hlavne závislosti na alkohole a iných omamných látkach."
Teraz prebieha program v MŠ na Luniku IX, kde príležitostne pracujú mamy detí zo škôlky. V tomto roku mesto plánuje podobné aktivity, zamerané na konkrétne rodiny. Výstupy a výsledky takýchto aktivít sa podľa Vrábľa nedajú ihneď vyhodnotiť, ani ich nemožno objektívne merať.
Úrad chce odobratiu predchádzať
Úrad práce sa bude ďalej snažiť využiť všetky zákonné možnosti predchádzajúce odobratiu dieťaťa, teda pravidelne kontrolovať rodinné a sociálne pomery, požadovať najmä vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktoré patria do pôsobnosti obce (mesta).
"Smerujú k predchádzaniu, obmedzeniu alebo odstraňovaniu, negatívnych vplyvov, ktoré ohrozujú vývin dieťaťa, nakoľko dieťa má právo predovšetkým vyrastať vo svojej rodine," uviedol Jakeš.
"Úrad plánuje po ukončení práce v teréne zvolať pracovné stretnutie za účasti zástupcov MPSVaR SR, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, starostov MČ, Magistrátu mesta Košice a ďalších zástupcov inštitúcií, ktoré môžu pomôcť pri riešení tohto problému," oznámil Jakeš.
Mesto je osobitným príjemcom
Kde to bude možné, chcú využiť inštitút osobitného príjemcu - mesta, ktorý má zabezpečiť účelné využitie príspevkov. Teraz takto poukazujú dávku a príspevky v hmotnej núdzi v 613 a prídavok na dieťa v 735 prípadoch.
Úrad a mesto majú spolupracovať aj pri ukladaní výchovných opatrení.
"Ak ÚPSVaR alebo súd uloží výchovné opatrenia, budeme spolupôsobiť pri ich výkone. V súčasnosti nie je mestu doručené žiadne rozhodnutie o jeho uložení," vyjadril sa Vrábel. Mesto pripravuje preškolenie zamestnancov mestských častí v sociálnej oblasti v zmysle ich kompetencií, ktoré majú od mesta zverené štatútom.
Mesto: Výstavba bývania pre chudobných sa chystá
Mesto reagovalo na vyjadrenie starostky MČ Nad Jazerom. Jenčová tvrdila, že mestská časť nemá kompetencie znevýhodneným obyvateľom pomôcť. Mestský štatút im však priznáva viaceré právomoci. Mesto nesúhlasí, že nekonalo pri zabezpečovaní náhradného bývania.
Zástupca hlavného architekta Martin Jerguš na margo toho uviedol, že ÚHA na viacerých rokovaniach upozornilo, že územné plánovanie nerozlišuje plochy pre majetných a nemajetných.
"Je to predovšetkým citlivá politická otázka, na ktorú neexistujú odborné územnoplánovacie kritériá. Pre sociálne bývanie platia tie isté normy ako pre každé iné bývanie," uviedol Jerguš. "Konkrétne požiadavky ÚHA v spolupráci s ďalšími odbornými oddeleniami magistrátu vždy spracoval a návrhy odovzdal žiadateľovi."
Snahou mesta je formou projektov získať externé financie na výstavbu nízkoštandardných obydlí.
"Mesto na príprave týchto projektov v súčasnosti pracuje," povedal Vrábeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári