však informovala agentúra SITA, juhokórejský štátny energetický monopol Korea Electric Power Corp (KEPCO) zrušil predbežnú dohodu s Tourniganom o budovaní uránových baní na východnom Slovensku. Dôvodom má byť výrazný pokles cien uránu na svetových trhoch. Kanaďania tvrdia, že to koniec zámeru ťažiť urán na východe neznamená.
KOŠICE. Predbežná dohoda Tourniganu a KEPCO sa mala týkať nielen ložiska na Jahodnej v lokalite Kurišková, ale aj v Novoveskej Hute pri Spišskej Novej Vsi, Kluknave pri Krompachoch a neďaleko obce Spišská Teplica.
Sú tam milióny ton rudy
Manažéri Tourniganu ešte koncom novembra 2008 tvrdili, že po získaní povolenia baňu na Jahodnej otvoria. Ako vtedy uviedol Boris Bartalský, prezident Ludovika Energy (dcérska spoločnosť Tourniganu): "Výpočty zo septembra 2008 ukázali, že v ložisku je viac ako 5 miliónov ton rudy s obsahom 0,3 percenta uránu, čiže asi 14 600 ton tejto strategickej suroviny. Slovenské jadrové reaktory spotrebujú ročne 313 ton uránu, takže Kuriškova by mohla zásobovať Slovensko niekoľko desaťročí."
Zmluva o mlčanlivosti
Predstavitelia kanadskej firmy včera odmietli, že by rozhodnutrie Kórejčanov malo nejaký vplyv na ich snahu o ťažbu na východe.
"Vyvraciame obsah tlačovej správy ako zavádzajúci a chybný," povedal Dusty Nicol, prezident Tournigan Energy. "Tournigan a KEPCO dávnejšie podpísali Zmluvu o mlčanlivosti, ktorá dovoľovala KEPCO prístup k údajom o projekte. Avšak žiadna zmluva, týkajúca sa možného rozvoja projektu Kuriškova, nebola nikdy podpísaná. Tournigan ostáva plne zodpovedný za ďalšie plány pre Kuriškovú."
Zmluvy o mlčanlivosti v geologickej praxi znamenajú len to, že spoločnostiam sú poskytnuté primárne dáta o ložisku, avšak nezaväzujú žiadnu zo strán k spolupráci pri prípadnej ťažbe.
Okrem uránu aj molybdén
"Najnovšie výsledky ukázali, že v ložisku Kuriškova je priemerný obsah uránu asi o 15 percent vyšší (0,47 percenta), ako to bolo v poslednom výpočte (september 2008 - pozn. red.)," uviedol B. Bartalský. "V ložisku sa nachádza aj 0,03 percenta molybdénu, ktorý bude ďalším produktom. To dokonca výrazne zvyšuje ekonomický efekt projektu a je odpoveďou na znížené ceny uránu na svetových trhoch."
Odpor proti ťažbe
S ťažbou uránu na Jahodnej nesúhlasia predstavitelia Košíc ani Košického samosprávneho kraja, ochrancovia prírody, ale ani viac ako 50-tisíc Košičanov, ktorí podpísali petíciu proti ťažbe. Boja sa, že by mohlo dôjsť k likvidácii vychýrenej rekreačnej oblasti, ohrozeniu zdravia a životov ľudí rádioaktívnymi látkami.
"Vysoká ekonomická efektívnosť projektu umožní využiť finančne nákladné technológie, ktoré zabezpečia projektu najvyšší environmentálny štandard," tvrdí B. Bartalský. "Kal z úpravne sa bude dopravovať späť do podzemia vo forme betónovej zmesi. Základná 'chemikália' bude na báze vápenca, bude to sóda bikarbóna. Tam jednoducho nemôžu nastať skutočnosti, o ktorých hovoria environmentalisti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári