Vzťahy s bývalým zamestnávateľom sa nemusia nutne končiť konfliktom. Skúste sa uchádzať aspoň o príležitostnú prácu.
BRATISLAVA. Najčastejšie využívanými formami ukončenia pracovného pomeru býva dohoda alebo výpoveď. Či uprednostniť jednu, alebo druhú z týchto foriem vždy závisí od podmienok, ktoré sú zamestnávateľ aj odchádzajúci zamestnanec ochotní v prípadnej vzájomnej dohode akceptovať.
Advokátka Daniela Ježová odporúča podpísať dohodu v tom prípade, ak je pre zamestnanca výhodnejšia, ako sú podmienky, ktoré určuje zákon v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa. Zamestnávateľ však zvyčajne uprednostňuje dohodu vtedy, ak chce na odchode zamestnanca ušetriť.
V čom je rozdiel
Pri výpovedi zo zákona pre odchádzajúceho zamestnanca platí dvojmesačná výpovedná lehota, počas ktorej chodí do práce a dostáva plat (zvyčajne bez akýchkoľvek odmien). Po rozviazaní pracovného pomeru potom dostane odstupné vo výške dvoch alebo troch priemerných mesačných zárobkov. Má teda hradené obdobie, počas ktorého si napríklad hľadá ďalšiu prácu, v prípade seniorov si môže vybaviť dôchodok.
Pri dohode zákon nestanovuje, koľko platov alebo akú výpovednú lehotu má zamestnanec dostať. Platí to, na čom sa obe strany dohodnú.
Tri platy namiesto dvoch
K „lepším" podmienkam, ako sú zo zákona, pri výpovedi môže zamestnávateľa viesť napríklad to, že nechce, aby odchádzajúci zamestnanec dochádzal vo výpovednej dobe na pracovisko a za jeho okamžitý odchod (ukončenie pracovného pomeru ku dňu podpísania dohody) je ochotný zaplatiť. „Ide napríklad o situácie, keď zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi trojmesačné odstupné namiesto dvojmesačného, ktoré by dostal pri výpovedi," vysvetľuje advokátka. Pokiaľ zamestnávateľ nie je ochotný pri dohode súhlasiť aspoň s podmienkami, ktoré zaručuje zákon pri výpovedi, bude výhodnejšie počkať na výpoveď.
Práca popri dôchodku
Vzťahy s bývalým zamestnávateľom sa nemusia vždy končiť konfliktom. Hoci už so seniorom neráta ako so stálym zamestnancom, popri poberaní dôchodku alebo predčasného dôchodku ho môže zamestnať na výpomoc, napríklad na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti.
„Tieto dohody sú výhodné tak pre zamestnanca, ako aj pre zamestnávateľa, keďže zamestnávateľ prideľuje zamestnancovi prácu podľa svojho uváženia a odplata prislúcha zamestnancovi len podľa skutočne vykonanej práce," hovorí Ježová.
Zároveň zamestnávateľ šetrí na odvodoch za takéhoto zamestnanca a v prípade nárazovej práce má k dispozícii voľné pracovné sily s pracovnými skúsenosťami.
***
--FAKTY---
Ako s vami môžu ukončiť zamestnanie
n Dohodou ak sa zamestnanec a zamestnávateľ spoločne dohodnú na skončení pracovného pomeru a na podmienkach takého skončenia.
n Výpoveďou musí byť písomná, doručená druhej strane a musí obsahovať niektorý zo zákonom stanovených dôvodov. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.
n Okamžitým skončením vo výnimočných prípadoch (napríklad pri závažnom porušení pracovnej disciplíny).
n Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
n Ukončenie pracovného pomeru po uplynutí doby, na ktorú bol uzatvorený.
(dj, ht)
Autor: ht
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári