Trebišove či Strážskom áno, magistrát mu musí ponúknuť miesto tam. Ak by dôchodca odmietol, nárok na sociálnu službu by stratil. Môže za to nový zákon.
KOŠICE. Zákon o sociálnych službách, účinný od januára, zmenil podmienky ich poskytovania. Mestu pribudli kompetencie. Po novom má magistrát rozhodovať, či a akú sociálnu službu žiadateľ potrebuje, a aj mu vybrať zariadenie, ktoré ju poskytne.
Stačilo potvrdenie obvodného lekára
Napríklad občan, ktorý má záujem o umiestnenie v domove dôchodcov (ten už sa volá "zariadenie pre seniorov"), doteraz podával žiadosť priamo zariadeniu, ktoré si sám vybral. Jeho riaditeľ potom rozhodol o prijatí či neprijatí (alebo o zaradení do poradovníka) na základe zdravotných dôvodov, potvrdených obvodným lekárom žiadateľa.
Už treba posudky
Po novom však už v takom prípade treba podať žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu a adresovať ju na úrad mesta či obce, kde má občan trvalý pobyt. Teda napríklad Košičan dáva žiadosť na magistrát. Tam musí jeho zdravotné dôvody, potvrdené obvodným lekárom, preskúmať ešte aj posudkový lekár mesta. Ďalšou novinkou je, že sociálni pracovníci radnice spracujú sociálny posudok občana (jeho individuálnych predpokladov, rodinného a iného prostredia). Až na základe týchto podkladov mesto rozhodne, či žiadateľ je na sociálnu službu odkázaný, prípadne na akú.
Môžu odporučiť inú službu
"Podľa nového zákona sa napríklad môže stať, že žiadateľ síce spĺňa zdravotné dôvody, ktoré mu doteraz na prijatie do zariadenia mohli stačiť, ale zo sociálneho posudku môže vyplynúť, že sa oňho dokáže postarať rodina, a tak mu nárok na umiestnenie nemusí byť priznaný. Môže mu však byť odporučený iný, vhodnejší druh sociálnej služby," vysvetľuje Eva Dudová, vedúca oddelenia služieb obyvateľstvu na magistráte. Nový systém posudzovania odkázanosti na sociálnu službu považuje za objektívnejší, odbornejší a komplexnejší. "Kladie tiež vyššie nároky na odborných pracovníkov, ktorí zabezpečujú činnosti súvisiace s procesom posudzovania občana."
Najprv vlastné, potom iné verejné
Ak mesto rozhodne, že občan spĺňa podmienky pre umiestnenie v zariadení pre seniorov, vyberie mu konkrétne zariadenie. Najprv skúsi nájsť miesto vo vlastnom, v tomto prípade v "domove dôchodcov" na Garbiarskej. Ak by tam nemali voľnú kapacitu, musí ju potom hľadať v zariadeniach ďalších verejných poskytovateľov, ako je samosprávny kraj alebo iné obce a mestá, a to na území celého kraja.
Musia ponúknuť, nemusí prijať
"V takom prípade je však možné, že v zariadeniach kraja v Košiciach (Skladná, Barca) voľná kapacita práve nebude, ale bude napríklad v Strážskom alebo Trebišove. Podľa nového zákona potom budeme povinní tieto miesta žiadateľovi ponúknuť a ak on odmietne, nárok na sociálnu službu stratí," upozorňuje Dudová na možnú nevýhodu nového systému. "Potom už môže len podať novú žiadosť."
Dodáva však, že radnica preveruje, či mesto môže nariadením o poskytovaní sociálnych služieb (musí ho prijať do konca roka) upraviť podmienky zabezpečenia iného verejného poskytovateľa tak, aby voľné miesto občanovi nemuseli hľadať a ponúkať príliš ďaleko. Účelom zákona je využiť prioritne kapacity v zariadeniach verejných poskytovateľov, financovaných z rozpočtov samospráv.
Až nakoniec neverejné zariadenia
Až potom, ak by voľnú kapacitu nemal ani žiadny iný verejný poskytovateľ, môže magistrát hľadať žiadateľovi miesto v neverejných zariadeniach (napríklad nezisková organizácia, Arcidiecézna charita). Tie to kritizujú ako diskrimináciu a obmedzenie slobodného výberu poskytovateľa. Ak by tento postup nebol dodržaný a neverejný poskytovateľ by občana prijal priamo, nedostal by naňho od samosprávy príspevok (tento nový spôsob financovania však začne platiť až od budúceho roka). V Národnej rade je práve predložený opozičný návrh novely zákona, aby si žiadateľ mohol hneď a sám vybrať neverejné zariadenie a to by naňho aj tak dostalo peniaze od samosprávy.
***
VŠETKÝCH POSÚDIA NANOVO
(jar)
Poradovníky majú zrušiť
n Od 1. januára obdržalo mesto 44 žiadostí (najviac na domov dôchodcov) o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu (formulár je na www.kosice.sk) a každý deň pribúdajú ďalšie. Dudová avizuje, že kvôli novým kompetenciám potrebujú čo najskôr uzatvoriť dohody s tromi posudkovými lekármi a prijať dvoch alebo troch sociálnych pracovníkov. "Už máme spracované prvé sociálne posudky. Prvý februárový týždeň začne pracovať aj posudkový lekár. Predpokladáme, že v polovici februára môže byť ukončené posudzovanie prvých žiadateľov."
n Posúdenie sociálnej odkázanosti zákon od mesta vyžaduje, ak má občan záujem o sociálnu službu v zariadení pre seniorov alebo v zariadení opatrovateľskej služby, ale aj keď žiada o opatrovateľskú službu v domácnosti, prepravnú službu či služby denného stacionára. "Posudok sa však nevyžaduje, ak chce využiť služby napríklad nocľahárne, nízkoprahového denného centra alebo stravovanie pre dôchodcov," uvádza Dudová. Zdôrazňuje, že ak chce bezdomovec v zime prespať v nocľahárni (dočasnom mestskom útulku), stačí, keď tam príde, v takom prípade sociálnu odkázanosť posudzovať netreba.
n Zákon ešte ukladá samosprávam, aby do konca budúceho roka nanovo posúdili podľa nového systému všetkých klientov, ktorým už sociálne služby poskytujú, a tiež aby prehodnotili každého čakateľa v jestvujúcich poradovníkoch na sociálne služby. Do konca roka 2012 treba poradovníky zrušiť. Podľa zákona má byť od roku 2013 sociálna služba poskytnutá občanovi už do 60 dní od podania žiadosti. Napríklad v poradovníku do zariadenia pre seniorov na Garbiarskej s kapacitou 190 osôb je teraz okolo 388 záujemcov a na prijatie sa v poradovníku stále čaká dlhšie než rok.
n Zákon zakazuje podmieňovať umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb poplatkom. Podľa nariadenia mesta Košice o úhradách za sociálne služby treba pri prijatí do zariadenia pre seniorov na Garbiarskej zaplatiť jednorazový príspevok. Jeho vyberanie je však od konca minulého roka pozastavené. Mesto preveruje, či taká platba môže byť v súlade so zákonom.
***
RÁMČEK
n Mesto je zriaďovateľom Strediska sociálnej pomoci, ktoré poskytuje tieto sociálne služby:
n zariadenie pre seniorov Garbiarska 4 (kapacita 190 osôb)
n zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS) Južná trieda 23 (kapacita 12)
n stravovanie pre dôchodcov
n denný stacionár
n prepravná služba
n Mestské časti sú zriaďovateľom:
n Západ zariadenie opatrovateľskej služby Laborecká 2 (kapacita 10)
n Furča ZOS Krosnianska 17 (kapacita 7)
n Juh Mlynárska 1 (kapacita 16)
n Sever Ťahanovské riadky 91 (kapacita 14)
***
n Mesto posudzuje odkázanosť seniorov na tieto sociálne služby:
n zariadenie pre seniorov (bývalý domov dôchodcov)
n opatrovateľská služba
n vzariadenie opatrovateľskej služby
n prepravná služba
n denný stacionár
n Obec poskytuje alebo zabezpečuje poskytovanie:
n sociálnej služby na zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb v nocľahárni, v nízkoprahovom dennom centre
n sociálnej služby v nízkoprahovom dennom centre pre deti a rodinu, v zariadení pre seniorov, v zariadení opatrovateľskej služby a v dennom stacionári
n opatrovateľskej služby
n prepravnej služby
n odľahčovacej služby
n Žiadosť o tieto služby treba adresovať obecnému úradu (v Košiciach magistrátu, viac informácií na www.kosice.sk).
***
n Samosprávny kraj posudzuje odkázanosť na sociálnu službu poskytovanú:
n v zariadení podporovaného bývania
n v rehabilitačnom stredisku
n v domove sociálnych služieb
n v špecializovanom zariadení.
n Samosprávny kraj zabezpečuje poskytovanie:
- sociálnej služby v útulku
n v domove na pol ceste
n v zariadení núdzového bývania
n v zariadení dočasnej starostlivosti o deti
n v zariadení podporovaného bývania
n v rehabilitačnom stredisku
n v domove sociálnych služieb
n v špecializovanom zariadení
n v integračnom centre
n a tlmočníckej služby.
n Žiadosť o tieto služby treba adresovať úradu Košického samosprávneho kraja (www.vucke.sk).
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári