aj tento odhad zrejme optimistický.
KOŠICE. Škrty čakajú najmä kapitálové výdavky, keďže objem peňazí napríklad do školstva a ďalších originálnych, resp. prenesených kompetencií od štátu, nebude kraj veľmi môcť znižovať.
"Signály o menších príjmoch sme mali už koncom minulého roka a preto sme pri tvorbe rozpočtu boli konzervatívni. Jedným zo zdrojov financovania mal byť aj predaj nášho prebytočného majetku. Aj my sme však museli kvôli kríze a klesajúcim cenám pristúpiť k tomu, že ponúkame na predaj menej majetku ako minulý rok. Samozrejme, že sú objekty, ktoré chceme predať, pretože máme na nich vysoké náklady na udržiavanie v základnom režime. Budeme hľadať riešenia prenájmami, využitím európskych peňazí alebo PPP projektami, bude to však omnoho ťažšie ako v minulosti."
Daňové príjmy sa budú už len znižovať...
KSK zatiaľ nepocítil veľký prepad na dani z príjmov, keďže v januári sa do dane z príjmov fyzických osôb (23,5 percenta z každého eura zaplatenom na dani z príjmov ktoréhokoľvek zamestnanca alebo živnostníka ide do rozpočtu kraja pozn. red.) dostávali ešte rôzne benefity ako napríklad 13. platy vyplatené koncom minulého roka. A tí, ktorí už prišli o zamestnanie začiatkom roka, dostanú ešte odstupné. Avšak od tohto mesiaca to zrejme bude už len horšie, keďže dane "nových" nezamestnaných budú rozpočtu kraja citeľne chýbať.
"Rátame, že v marci nastane veľmi výrazný pokles. Oproti predpokladom z novembra minulého roka by mohol nastať pokles o cca 6 miliónov eur, čo môže byť zhruba 5 percent predpokladaných príjmov. Budeme musieť ďalej obmedzovať kapitálové výdavky. Sústredíme sa už len na rozostavané stavby. Pristúpili sme k rôznym opatreniam, budeme uvoľňovať len tie finančné prostriedky, ktoré pôjdu na nevyhnutné platby ako mzdy a prevádzkové náklady. Niečo ušetríme na vnútornej prevádzke, ale nepredpokladám, že pôjde o nejaké veľké sumy," tvrdí Z. Trebuľa.
Bauer sa obáva, že nebude z čoho splácať dlhy
Opozičnému poslancovi Rudolfovi Bauerovi (KDS) sa nepáči vysoké zadlženie kraja, ktoré je už len 6 percent pod maximálne možnou hranicou 60 percent. Bývalý župan síce uznáva, že zobrať si úver z EIB určený na rekonštrukciu nekvalitných ciest je logický krok, avšak jeho výška 1,4 miliardy bývalých Sk (46,5 mil. €) je už podľa neho v súčasnosti ďaleko nad možnosťami nielen tohtoročného, ale aj budúcich rozpočtov kraja.
"Také zadlženie tu nikdy predtým nebolo. Momentálne nám už nezostáva priestor pre iné projekty ako sú napríklad investície do znalostnej ekonomiky. Každý vie, že zobrať si úver nie je problém. Horšie je, z čoho ho budeme splácať, keď vidíme, ako nám kvôli kríze klesajú podielové dane, ktoré tvoria hlavné príjmy nášho rozpočtu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári