Je nad slnko jasnejšie - v marci určite príde jar. Úradne termínom jarnej rovnodennosti a štartu astronomickej jari, celkom určite.
Lenže: naši predkovia dobre vedeli, vytúžená vesna nemáva vždy vyhrané. Poslali nám o tom i odkaz: Marcové slnko má krátke ruky a od nôh oziaba. A je to v poriadku, marec ešte má nárok na studené dni, pretože: Radšej vidieť v marci vlka chlpatého ako chlapa nahatého. Březen - za kamna vlezem, konštatuje oddávna susedská múdrosť.
Gregor mrazivé zuby cerí
V tomto mesiaci, o ktorom dedovia hovorili: Pánska láska a ženské chute sú vždy nestále ako marcové počasie, nás neraz môže prikvačiť obávaná gregorská zima. Tento fakt kotví v množstve odkazov o tom, že Gregor ešte od zimy hlavou či briadkou trasie.
Často vychádza predpoveď, že až po Gregorovi (12. 3.), pustia sa ľady do mora, aby odtiaľ zavelili na prílety bocianov, pretože: Na Gregora snehov top a zimy hrob. Predkovia právo zimy na mrazivé konce vrátane poriadnych snehových metelíc uznávali a varovali: Ak marec kožuch stiahne, apríl po ňom rád si siahne.
Ani sneh neprekážal, keďže: Ak o Gregore padne sneh, bude dobrá úroda zemiakov. Dažde a hmly však nebývajú v tomto mesiaci vítanými, lebo vraj: Koľko hmiel v marci, toľko snehov v máji. Koľko hmly v marci, toľko dažďov v júli. Platí vraj i toto: Marec čo s dažďom prichodí, suché leto nám privodí.
Proroctvá žltých kvietkov
Gazdíčkovia veria i proroctvám žltých kvietkov - keď sa totiž, podľa starej roľníckej skúsenosti, objavili prvé kvety žltej farby: podbele, prvosienky či púpavy, mohli siať bez obáv, bola nádej na dobrú úrodu.
Česká pranostika ubezpečuje: Když uvidíš žluté kvítí, lze již semeno zasíti. A príroda velila aj finálovej etape rozsievačov: Keď sa dubový list rozvinie ako zajačie ucho, treba končiť siatie ovsa.
Vedno s mrazivým gregorským lomcovákom má pre nás marec našťastie aj oveľa prívetivejšiu mariánsku jar. Jej nástup sa pohybuje medzi Jozefom (19. 3.) a sviatkom Zvestovania Panny Márie (25. 3.). Prichádza s vysokou pravdepodobnosťou - až 75 percent. Obyčajne platí: Mráz po svätom Jozefovi kvietku neraz hlávku skloní, človeka však nedohoní.
Hoci gorali žijú na slovenskom severe, dodnes veria, že: Slnko po 15. marci, už si hrejú kosti starci. Túto zvesť ešte umocňuje ďalší odkaz z minulosti: Na sviatok zvestovania Panny Márie jar zimu premohla. Ak si ešte pamätáte septembrovú pranostiku o tom, že pre skracujúci sa deň Michal (30. 9.) sviece zažína, nuž vedzte, práve Panna Mária ju sfukuje, lebo jar je tu, deň sa vyrovnal dĺžke noci a ďalej rastie až do letného slnovratu.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári