Policajné kone sú v štádiu výcviku, stretnúť sa dajú iba na obchôdzke
Od septembra minulého roka majú Košice Jazdnú políciu. Jej sídlo je v Jazdeckom areáli Univerzity veterinárneho lekárstva na Popradskej ceste. Vo svojich začiatkoch mali iba dva kone, zisťovali sme teda, čo všetko sa odvtedy zmenilo.
V minulosti mala Jazdná polícia viac jazdcov ako koní. Za niekoľko mesiacov sa však situácia zmenila. Momentálne ich má k dispozícii desať. "Ešte nie sú všetky naše," informuje veliteľ Jazdnej polície mjr. Ján Zálom. "Máme štyri požičané. Momentálne ich skúšame, či sú vyhovujúce pre našu policajnú prácu. Ak áno, pripravia sa zmluvy a kone odkúpime pre policajný zbor. Tie, čo máme, sa musia každý deň cvičiť pre výkon policajnej práce. Hlavne preto, lebo je iná ako v jazdiarni. Kôň musí byť kľudný, nesmie reagovať na určité vzruchy."
Kone budú využívané väčšinou na bezpečnostné opatrenia napríklad na futbale, či kultúrnych podujatiach. Budú musieť vojsť do davu ľudí. Tam sa môže mávať vlajkami, zvyknú sa hádzať plastové fľaše. Vtedy je dôležité, aby sa nesplašil, lebo kôň, ktorý nie je cvičený sa môže zľaknúť a urobiť problém. Zatiaľ, keďže je ešte zima, bezpečnostné opatrenia na futbale, či podobne akcie, zatiaľ nebolo možné plniť. Výkon služby tak vykonávajú spolu s výcvikom na obchôdzkach v záhradkárskej oblasti na sídlisku KVP. Spájajú tak výcvik i výkon služby. Ľudia, ktorých stretávajú, sa zo začiatku čudovali, no reagovali kladne. Zvieratá sú však nevyspytateľné.
"Zatiaľ sa síce problémy nevyskytli. No to neznamená, že nemôžu nastať. Prihodiť sa predsa môže čokoľvek. Preto sa kone postupne cvičia, nesmú reagovať na streľbu, na majáky. Kôň musí byť kľudný za týchto situácií, musí mať dobrú povahu. Keďže výcvik stále prebieha, nedá sa povedať zo dňa na deň, že je kôň dobrý." Okrem toho musí mať aj dobrý zdravotný stav. Kone zvyknú mať problémy s nohami. To sa môže ukázať až po nejakom čase. Potom stoja v stajni, vyložia sa nemalé prostriedky na jeho liečbu a nedá sa prakticky využiť.
Koní je teda desať, postupne sa dopĺňajú aj jazdci. "Teraz sme piati, ešte piatich očakávame. Už sa zacvičujú, je potrebné ich už len prijať. Trvá to určitú dobu, no tak do dvoch mesiacov by sme mali byť už desiati. Všetci policajti musia prejsť kurzom v Bratislave. Dostanú certifikáty, že sú schopní vykonávať túto prácu." Jazdná polícia sa nebráni ani ženám. Práve naopak, ako hovorí J. Zálom, kone sa veľmi dobre znášajú so ženami. V budúcnosti ešte plánujú stav koní doplniť. "Mali by sme mať dvanásť koní. No je to zdĺhavý proces. Je veľa ľudí čo sa zaoberajú chovom, ťažšie je vybrať vhodné kone, musíme ich skúšať, cvičiť. Stav však bude naplnený, financie sú na to už vyčlenené. Hoci je ich sídlo v Košiciach, teritoriálne by mali pôsobiť v rámci celého východného Slovenska.
Starostlivosť o kone majú "zmluvne" rozdelenú s Univerzitou veterinárneho lekárstva. Ich pracovníci zabezpečujú predovšetkým čistotu v boxe a jedlo pre kone (na snímke). Samotný policajt jazdec má na starosti všetko ostatné. Po jazde, keď zloží sedlo, musí koňa v zime vysušiť, v lete umyť. Takisto vytrieť do sucha. Preto je potrebné, aby policajt bol nielen dobrý jazdec, ale musí mať rád zvieratá a rozumieť si s nimi. "Dôležitá je láska k zvieraťu. Jazdec si s ním musí vedieť vypestovať dobrý vzťah," dodáva mjr. Zálom.
Michaela HAJDUKOVÁ
Autor: Sľúbil, že sa prizná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári