a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) avizujú zvyšovanie cien.
Niektoré domácnosti už navštívili "odpočtári", aby zaznamenali na meračoch aktuálny stav. Ak u vás ešte neboli, čakajte ich každú chvíľu. Do konca mesiaca by mali navštíviť všetkých odberateľov. "Podľa rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 30. januára 2009 sa cena za vodu skutočne zvýšila s platnosťou od 3. februára 2009," povedala nám Mgr. Martina Hidvéghyová z Agentúry Penelopa, PR zástupca Východodoslovenskej vodárenskej spoločnosti Košice (VVS), a.s.. Informáciu o zmene ceny vody vraj dostali všetci zákazníci VVS. Podľa Mgr. Hidvéghyovej bolo navýšenie ceny vody nevyhnutné, lebo náklady na jej výrobu boli vyššie, než cena, za ktorú VVS predávala vodu zákazníkom.
"ÚRSO schválil zvýšenie cien vodného a stočného pre Východoslovenskú vodárenskú spločnosť takto: vodné + stočné o 4,00 Sk/m3 bez DPH a 4,75 Sk/m3 s DPH, tj. o 0,1576 eura," informoval nás hovorca ÚRSO Miroslav Lupták. "Ceny sa zvyšovali z dôvodu rastu vstupov do procesu získavania vody z vodných zdrojov, distribúcie, úpravy a dodávky pitnej vody. Tiež sprevádzkovania ďalších kanalizácii a čistiarní odpadových vôd."
V predchádzajúcom období údajne výrazne narástla cena elektrickej energie pre odberateľov okrem domácnosti, cena za odber povrchovej vody a ceny chemických prípravkov na úpravu vody. "A to v takej miere, že VVS vykázali za rok 2007 hospodársky výsledok - stratu z regulovaných činností a podľa doterajších zistení tak isto aj za rok 2008," uvádza M. Lupták. Podľa neho vplyv nárastu vstupov - nákladov by nebol taký dramatický, ak by boli stabilizované odbery vody a následne aj množstvo odvedenej odpadovej vody. "Bohužiaľ, v prípade VVS neustále klesajú, a to aj napriek novým investíciám - budovaniu vodovodov a kanalizácii. Tieto nové vodohospodárske zariadenia si vyžadujú ďalšie prevádzkové náklady."
Na východe, na rozdiel od iných časti Slovenska, ešte nie je dobudovaná vodovodná sieť, chýbajú najmä kanalizácie a čistiarne odpadových vôd. Napriek tomu, že väčšina finančných prostriedkov ide z fondov EU, vodárenská spoločnosť ako investor musí mať zabezpečené aj potrebné vlastné zdroje na spolufinancovanie svojho podielu. Hlavne preto, aby vôbec mohla byť žiadateľom o nenávratné prostriedky z fondov EU. "Jedna z úloh regulačného úradu je ochrana spotrebiteľov pred zneužitím dominantného postavenia monopolných dodávateľov, napr. neoprávneným zvyšovaním cien. Môže sa však plniť iba v takej miere, aby boli dodržané ekonomické princípy regulácie. To znamená, že musí byť zabezpečená spoľahlivá, kvalitná a bezpečná dodávka pitnej vody a odvádzanie odpadovej vody, ale aj návratnosť investícii podnikateľa," dodáva M. Lupták.
Košice sú zatiaľ jediné mesto, ktorého sa zvyšovanie cien vody týka. Podľa M. Luptáka však nie je vylúčené, že budú jediným takýmto prípadom. Po uzavretí účtovného roka 2008 môžu aj ostatné vodárenské spoločnosti v prípade výraznej straty požiadať o zvýšenie cien. Ku každému prípadu sa bude pristupovať individuálne a nárast cien môže byť preto úplne odlišný.
Michaela HAJDUKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári