Komédia Charleyho teta sa na doskách Štátneho divadle dočkala už 100 repríz
Komédia Charleyho teta od autora Jevana Brandona Thomasa sa v Štátnom divadle v Košiciach dočkala okrúhleho počtu repríz. Prvú mala 11. novembra 2005 a pred pár dňami - v pondelok, 16. februára, jej diváci zatlieskali už po stý krát.
Divadelnú hru "Charleyho teta" napísal v roku 1892 anglický herec a komik Jevan Brandon-Thomas. Od roku 1879 sa živil ako člen rôznych kočovných divadelných spoločností. Stal sa aj autorom niekoľkých divadelných hier, frašiek a komédií. Najúspešnejšou z nich je práve Charleyho teta, ktorá vznikla na objednávku. Svetová premiéra tejto hry sa uskutočnila vo februári 1892, teda pred 111 rokmi. V roku 1925 bol podľa "Charleyho tety" nakrútený nemý film a roku 1938 bola hra po prvýkrát vysielaná v televízii. Krátko nato bola naštudovná v New Yorku v réžii Joshua Logana a dosiahla neuveriteľných 1644 repríz. Po vojne vznikla muzikálová adaptácia s názvom "Kde je Charley".
U nás sa "Charleyho teta" preslávila v podaní Jozefa Krónera, v Čechách v podaní Vlasty Buriana a neskôr Lubomíra Lipského v Divadle ABC v roku 1964.
Pointa príbehu je v tom, že do pokojného študentského anglického mestečka vtrhne zmätok. Prichádza bohatá tetuška dona Lucia študenta Charleyho, milionárka z Brazílie, ktorá zabezpečí úspech v láske nielen svojmu synovcovi, ale aj jeho priateľom. Začína kolotoč komických situácií, nedorozumení, zámien. Tetuška mešká, a tak Babbs, študentský kolega prijíma jej úlohu. Preoblečenie muža za ženu vždy prináša celý rad gagov a zábavy.
Inteligentný anglický humor, skvelé pesničky Vlastimila Hálu a vynikajúce herecké výkony - to je záruka dobrého divadla, čoho potvrdením je sto košických repríz. Možno by niekto mohol očakávať, že sa herci po toľkých reprízach začnú počas predstavenia "nudiť", ale nie je tomu tak. "Nudiť sa môžu jedine slabší herci. Navyše, predstavenie, divadlo, to je živý organizmus. Stále sa niečo udeje, každý deň, každé predstavenie prináša so sebou niečo nové," povedal Michal Soltész, predstaviteľ Lorda Fancourta Babberleyho. "Spočiatku, keď sme hru pripravovali, nám vôbec nenapadlo, že by mohla mať úspech, vzhľadom na to, že to nie je celkom obvyklé predstavenie. Ale ukázalo sa, že opak je pravdou."
Obľúbenosť komédie vidí riaditeľ divadla Peter Himič vo viacerých faktoroch. "Prvým je to, že hra je už tak napísaná, že musí byť obľúbená. Pôvodne to však bola činohra, ku ktorej sa postupne pridávali rôzne hudobné čísla a preto sa už uvádza ako hudobná komédia." Keď sa v košickom divadle pripravovali Charlexho tetu naštudovať, vyberali z piatich verzií. "Myslím, že sme vybrali tú najlepšiu, českú. Ďalším dôvodom jej úspechu je aj preklad Ľubomíra Feldeka. Nielen že hru preložil ale ju aj doplnil a trochu zaktualizoval." Za tretí dôvod k úspechu považuje riaditeľ herecké výkony hercov. "Mišo Soltész hrá túto postavu tak, že neimituje ženu, nesnaží sa byť ženou a v tom je to čaro. On je akoby nad tou postavou, akoby komentoval samého seba," dodal P. Himič.
V spolupráci so Štátnym divadlom ponúkame dva lístky na predstavenie Charleyho tety na 10. marca o 19.00. Na kupóny čakáme do štvrtka do 10. hodiny. meno výhercu zverejníme na druhý deň.
Jarmila REPOVSKÁ
Autor: Strelivom v cudzine šetrili
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári