Finančná kríza kráti aj kilometre pod nohami ultramaratóncov
Medzinárodná asociácia ultramaratóncov (IAU) vytýčila pre vyznavačov najnáročnejších bežeckých disciplín tri tohtoročné vrcholy. Prvým sú medzinárodné majstrovstvá Austrálie v behu na 24 hodín, 18.-19. apríla v mestečku Coburg. Ktorý z vytrvalcov toho ešte nebude mať dosť, a stačia mu necelé dva týždne na regeneráciu síl, môže si to z krajiny protinožcov zamieriť rovno na Apeninský polostrov, v Bergame sa v dňoch 2. a 3. mája uskutoční Svetový pohár a zároveň majstrovstvá Európy v 24-hodinovke. Posledným ťahákom sezóny pre bežcov na dlhé trate bude (19. júna) európsky šampionát v behu na 100 km v belgickom Torhoute.
V širšom výbere Slovenskej asociácie ultrabežcov na rok 2009, a všetky spomínané vrcholy, figuruje tentoraz osmička pretekárov, medzi ktorými sú traja Košičania - Peter Seman, Peter Polák a Slavomír Lindvai. Dopĺňajú ich Ľubomír Hrmo z Banskej Bystrice, František Gallik zo Svitu, Ján Bujňák z Lokomotívy SBS Vrútky, Peter Tichý z ŠKP Čadca a Ondrej Evin z Mokroluhu.
V posledných rokoch sa v nominácii slovenskej reprezentácie už tradične objavuje meno Slavomíra Lindvaia, vytrvalca, ktorý háji farby svojho zamestnávateľa Povodia Bodrogu a Hornádu Košice. V čase špičky ultramaratónskej sezóny sa nikdy nezvykol šetriť, ale tentoraz dlhšie zvažoval, ktoré z tohtoročných vrcholných svetových podujatí si vo svojom kalendári podčiarkne. "Tak ako v iných športových odvetviach, tak i v našom, možno aj dvojnásobne, pociťujeme súčasnú finančnú krízu, kvôli ktorej i ja musím trochu redukovať svoj bežecký kalendár na rok 2009. A to aj napriek tomu, že tento problematický rok, čo sa financií týka, mám vďaka svojmu šikovnému manažérovi Michalovi Serečinovi (mimochodom, je to otec košického futbalistu Filipa Serečina), Jánovi Andrásovi a jeho firme Titus, i vedeniu môjho zamestnávateľa, prakticky vykrytý. Vrcholom sezóny budú pre mňa zrejme majstrovstvá sveta a Svetový pohár v behu na 24 hodín v talianskom Bergame. Osobne mi je veľmi ľúto, že z Austrálie nebude nič, pretože tam som sa nesmierne tešil. Je to totiž jeden z kontinentov, ktorý mi ešte v mojej pretekárskej zbierke chýba. Hlavným dôvodom, prečo nebudem v Austrálii štartovať, je to, že by som tam musel cestovať sám. A to nemá význam, lebo bez servisu, či už občerstvovacieho alebo masážneho, sa na 24-ke dobrý výkon nedá urobiť. Presvedčil som sa o tom aj nedávno na októbrových majstrovstvách sveta v juhokórejskom Soule. A ísť tam iba na výlet, to by bol luxus, pre mňa, aj pre mojich sponzorov. Preto sme spoločne zvážili, a zhodli sa v tom, že najrozumnejšie bude prihlásiť sa na svetovú 24-ku v talianskom Bergame, kde už mám aj zarezervovanú letenku, a tam sa pokúsiť o prekonanie svojho osobného rekordu (226 km z Tchajwanu pred troma rokmi - pozn. red.), na čo by som si za ideálnych podmienok mohol trúfnuť. V druhej polovici roka by som chcel ešte absolvovať dva až tri ultrabehy niekde v zahraničí. Spestrením sezóny, na ktorú sa pripravujem so svojím reprezentačným kolegom Petrom Semanom, by mohol byť napríklad päťdňový ultramaratón Viedeň - Bratislava - Budapešť," vraví jeden z najlepších slovenských ultrabežcov.
mat
Autor: "Vták" v Jumbo centre
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári