Prezentujú bohatstvo pamiatkového fondu židovského kultúrneho dedičstva
Slovenské centrum židovského kultúrneho dedičstva v Bratislave v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou Košice pripravili výstavu fotografií s názvom Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku. Kurátorom výstavy je Dr. Maroš Borský, autori fotografií Viera Kamenická, Robert Vrlák, Maroš Borský.
Synagógy a židovské pamiatky sú vo väčšine slovenských miest poslednými stopami po židovských komunitách, ktoré tu kedysi žili. Svoje pôvodné využitie stratili následkom najdôkladnejšie zorganizovaného zločinu 20. storočia. Dôsledky masového vyvražďovania, ktoré zničilo európske židovstvo, sú doteraz viditeľné a citeľné všade v Európe aj na Slovensku, kde pred holokaustom žilo viac ako 136 000 židovských občanov.
V súčasnosti niektoré bývalé synagógy a modlitebne slúžia po rekonštrukcii ako galérie a múzeá. Iné sú využité ako obchody, sklady a príbytky. Mnohé sa rozpadávajú a ich neodvrátiteľný zánik je iba otázkou času. Niektoré synagógy sú pamiatkovo chránené a niekoľko z nich je súčasťou lokalít Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. "Výstava, ktorú sme otvorili je prezentačnou výstavou 27 fotografií. Je to výber najhodnotnejších židovských pamiatok na Slovensku," povedal nám Dr. Borský. "Jej cieľom je prezentovať bohatstvo pamiatkového fondu židovského kultúrneho dedičstva verejnosti. Obdobná výstava sa uskutočnila v roku 2007 v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave a v múzeu Slovenských národných rád v Myjave."
Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku je významným, ale dodnes nie plne využitým faktorom pre rozvoj cestovného ruchu. Realizovaný projekt Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva je súčasťou siete Európskych ciest židovského kultúrneho dedičstva pod patronátom Rady Európy. Tento významný projekt má za cieľ sprístupniť vzácne pamiatky verejnosti a napomôcť rozvoju cestovného ruchu. Záchrana a udržiavanie židovského kultúrneho dedičstva sú dôležité pre zachovanie dôstojnej spomienky na tragédiu holokaustu. Pre budúce generácie zostanú synagógy dokladom židovskej minulosti Slovenska.
Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva je komplexný projekt, ktorého súčasťou sú výskumné, vzdelávacie a propagačné aktivity. Jeho cieľom je prispieť ku zachovaniu a obnove židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Aktivity do veľkej miery vychádzajú z výsledkov výskumného projektu Synagoga Slovaca, ktorý v rokoch 2001-2006 zdokumentoval slovenské synagógy.
Výstava je inštalovaná v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice na Pribinovej 1 a potrvá do 20. marca. Vstup je voľný.
jr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári