ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Peniaze z reťazových daňových podvodov s fiktívnymi obchodmi mali končiť u riaditeľa daňového úradu a jeho manželky.
KOŠICE. Viac ako 930-tisíc eur (vyše 28 miliónov korún) vyplatil Daňový úrad Košice IV za šéfovania Iva P. (39) firmám, ktoré si uplatnili nadmerné odpočty na dani z pridanej hodnoty, hoci reálne nepodnikali. Podľa polície peniaze z týchto podvodov takzvané biele kone odovzdávali riaditeľovi úradu a jeho manželke.
"Podľa uznesenia o vznesení obvinenia všetky peniaze mali skončiť u inžiniera Iva P. alebo jeho manželky Andrey P.(38)," povedal Milan Filičko, hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach, ktorá prípad dozoruje.
Reťazec firiem
Úrad boja proti organizovanej kriminalite spolu s manželmi obvinil z neodvedenia dane a poistného ďalších štyroch ľudí. Juraj L. (36), Peter Sz. (35), Ján S. (29) a Richard L. (29) boli konateľmi firiem, ktoré si na daňovom úrade neoprávnene uplatňovali nadmerné odpočty dane.
Obvinení podľa polície v roku 2007 vytvorili reťazec firiem, ktoré medzi sebou fiktívne obchodovali. "Zdaniteľné plnenia neboli reálne uskutočnené," povedala Andrea Polačiková z policajného prezídia.
Biele kone
Jeden z nich je bratom bývalého starostu košickej mestskej časti Dargovských hrdinov Ladislava Lumtzera odsúdeného za 75-miliónový podvod na štáte. Ďalšími bielymi koňmi sú bezdomovec z Bratislavy či obyvateľ rómskeho sídliska Lunik IX.
Polícia obvinenia zrejme podložila aj svedectvom Richarda L., s ktorým sa dostal Ivo P. do konfliktu, keď s ním prerušil kontakty. Nasvedčuje tomu postup prokuratúry, ktorá pre Richarda L. ako jediného z obvinených nenavrhla väzbu.
Vydieranie komplica
Ivo P. mal koncom minulého a začiatkom tohto roka vniknúť do bytu komplica a vydierať ho. "Bez pozvania vnikol do bytu Richarda L., prezrel ho a odišiel. Neskôr mu odkázal, aby sa mu ozval, lebo inak môže skončiť na vozíku," uviedla Polačiková.
Okresný súd Košice II v sobotu uvalil na Iva P. a jeho manželku väzbu. Podľa hovorkyne košických súdov Marcely Gálovej rozhodnutie odôvodnil obavou, že obvinení budú pôsobiť na svedkov, spoluobvinených alebo inak mariť vyšetrovanie.
Do väzby poslal aj troch konateľov firiem s tým, že by mohli pokračovať v trestnej činnosti. Všetci podali sťažnosť. O tom, či zostanú vo väzbe, tak musí rozhodnúť krajský súd.
Kontroly
Obvineniu Iva P. predchádzala kontrola daňového riaditeľstva na jeho úrade. Odhalenie podvodov spustí mimoriadne previerky aj na iných daňových úradoch vo východoslovenskom regióne.
"Daňové riaditeľstvo v rámci akcie Východ vyslalo na kontrolu 30 kontrolórov. Ďalších 180 kontrolórov nastúpi v nasledujúcich dňoch," povedal hovorca Miroslav Dobák.
Spolužiak Rezeša
Iva P. po jeho zadržaní políciou šéf Daňového riaditeľstva Igor Šulaj (Smer) odvolal z funkcie bez uvedenia dôvodu. Riadením košického úradu ho poveril v marci 2007, v auguste ho vymenoval za riadneho riaditeľa. Denník Korzár vtedy informoval, že ide o vysokoškolského spolužiaka Júliusa Rezeša, vplyvného košického podnikateľa blízkeho HZDS.
"Nie som nominant žiadnej politickej strany... Som len obyčajný pracovník štátnej správy, nie som žiadna hviezda, neželám si, aby ste o mne písali," reagoval vtedy Ivo P. Že ho nominovala HZDS v rovnakom čase poprel aj predseda košickej krajskej organizácie strany Alojz Engliš.
Na súdoch v Košiciach je niekoľko obžalôb na pracovníkov rovnakého daňového úradu za podobné kauzy ešte z 90. rokov.
* * *
Ako to funguje
- Nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty patria k najpopulárnejším daňovým podvodom. Firma má nárok na vrátenie nadmerného odpočtu ak daň z tovarov a služieb, ktoré nakúpila, je vyššia ako daň z tovarov a služieb, ktoré predala.
- Do podvodu sa zapoja desiatky firiem, ktoré reálne nepodnikajú, len si medzi sebou vymieňajú faktúry za neexistujúci tovar alebo službu. Na začiatku reťazca je dodávateľ, od ktorého tečú fiktívne faktúry k ďalším firmám.
- Ide o spoločnosť, ktorá nekomunikuje s daňovou správou a jej konateľom je takzvaný biely kôň. Je to človek, ktorý je podnikateľom len na papieri, nevie, čo podpisuje, nemá predstavu o aktivitách firmy. Často ide o bezdomovcov, alkoholikov, narkomanov. Práve oni majú odviesť daň, štátu ju nikdy nezaplatia.
- Celý mechanizmus teda funguje na princípe, že firma si od štátu nárokuje vyplatenie vrátenie dane, ktorú do rozpočtu nikto nikdy nezaplatil.
Autor: vag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári