BRATISLAVA. Banky počty klientov, ktorí v bankách žiadajú o splátkové kalendáre, rátajú zatiaľ najviac na desiatky. Podľa tlačového odboru VÚB v tejto banke v januári o splátkový kalendár požiadalo dvadsať klientov z celkového počtu približne šesťdesiattisíc hypoték. No ľudia sa čoraz častejšie pýtajú na to, ako postupovať, ak by sa dostali do problémov. Predvídavosť je namieste. Čím dlhšie svoje záväzky klient banky zanedbáva, tým viac napokon bude musieť zaplatiť.
Niečo ide, niečo nie
Banky pri dohode, ako riešiť dlžníka v problémoch, dávajú na výber viac možností. Nie každá z nich je však reálne dosiahnuteľná. "Najlepším riešením je pre klienta pristúpenie solventného spoludlžníka pri splácaní, napríklad príbuzného. A pokračovať v štandardnom splácaní," odporúča hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. Ak však takéhoto spoludlžníka niekto nájde, môže hovoriť o šťastí - v súčasnej situácii je preto takéto riešenie len veľmi málo pravdepodobné.
Podobne problematické môže byť preloženie záložného práva na inú nehnuteľnosť (opäť môže pomôcť rodina). Treba však počítať aj s poplatkom za zmenu predmetu zabezpečenia.
Ďalšou možnosťou je pôvodne založenú nehnuteľnosť predať a hypoúver predčasne splatiť. Aj toto riešenie definitívneho zbavenia sa záväzkov skrýva viaceré úskalia. V niektorých prípadoch sa značne predraží na poplatkoch za predčasné splatenie úveru. Navyše, aby dlžník nehnuteľnosť na dnešnom stagnujúcom realitnom trhu v dohľadnom čase predal, musí ju ponúknuť značne pod cenu.
Platiť menej, alebo až neskôr
Schodnejšími cestami je predĺženie lehoty splatnosti úveru alebo odklad splátok.
"Predĺženie lehoty splatnosti úveru sa využíva najmä v prípadoch, keď klient príde o zamestnanie alebo sa výrazne zmenili jeho životné podmienky," hovorí Dávid Štefanka z advokátskej kancelárie JUDr. Stanislava Jakubčíka. Výška mesačnej splátky sa v takomto prípade zníži ide vlastne o zníženie výšky anuitnej splátky. "Dlžník by si mal však uvedomiť, že na úrokoch z dôvodu predĺženej lehoty celkového splácania zaplatí spravidla viac," upozorňuje Štefanka.
Odklad splátok je riešením pre situáciu, keď dlžník očakáva len dočasný, krátkodobý výpadok v príjmoch. Štefanka upozorňuje, že v takomto prípade sa odkladajú len splátky istiny, nie splátky úrokov. Tie musí klient uhrádzať i naďalej.
"Ak sa dlžník dostane do finančných problémov na začiatku splácania úveru, tak pre neho tento variant odkladu splátok istiny nemusí byť práve najvhodnejší," mieni Štefanka. Väčšiu časť celkovej splátky totiž tvorí spočiatku úroková časť.
Odklad splátok istiny je možný spravidla na dva až dvanásť mesiacov, výnimočne aj na 24 mesiacov. A ak má zostať zachovaná pôvodná dĺžka splatnosti úveru, po skončení obdobia odloženia splátok sa zvýši mesačná splátka, keďže chýbajúce splátky sú rozrátané do zostávajúceho obdobia.
Všetko má svoje hranice
Vo vážnych prípadoch je možné dohodnúť si s bankou aj iný splátkový kalendár, prípadne na nejaký čas celkom odložiť splátky. "K posúdeniu takýchto prípadov banka pristupuje individuálne, preto je ťažké povedať výsledok, akým by konkrétnu situáciu riešila," hovorí hypotekárna maklérka Hypocentra Jana Šľachticová-Lauková. Podľa nej banky bývajú ústretovejšie k žiadostiam o úpravu splátkového kalendára, ktoré klient doručil skôr, ako sa s nejakou splátkou omeškal.
No aj pre individuálne riešenia majú banky obmedzenia. Počas splatnosti úveru niektoré povolia len jeden odklad, prípadne podmienkou vykonania zmien môže byť vyrovnanie už omeškaných splátok. Predĺženie úveru banka akceptuje len vtedy, ak klient nemá už maximálnu splatnosť pre daný typ úveru, napríklad hypotéku na tridsať rokov.
Každú zmenu navyše sprevádzajú poplatky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári