Po ôsmich rokoch sa súd v kauze podvodných úverov prepracováva k rozhodujúcim dôkazom. Dôležitý svedok medzitým zomrel.
KOŠICE. Bol jeden z prvých projektov výroby bionafty na Slovensku len zásterkou, ako si uliať nehnuteľnosti postavené za požičané peniaze alebo sa len jednoducho nespustil pre vysoké vstupné náklady? Odpoveď na to ôsmy rok od podania prvej obžaloby hľadá Okresný súd Košice I.
V prípade sú obžalovaní bratia Miloš (37) a Milan P. (41) a ich otec Milan (70). Prokuratúra ich viní, že v roku 1997 ako konatelia firmy Olea Poly predstieranou transakciou zmarili uspokojenie pohľadávky vo výške viac ako 30 miliónov korún (996-tisíc eur) voči Slovenskej sporiteľni.
Prevod na inú firmu
V rokoch 1995 a 1996 dostali od banky úvery na 23,3 milióna korún (773-tisíc eur). Postavili za ne prevádzku na výrobu bionafty vo Vajkovciach. Budovou a pozemkami sa banke zaručili za úvery.
Podľa obžaloby však firmu Olea Poly predali Ladislavovi Baluchovi z Dubnice nad Váhom a založili si novú firmu, MP Košice. Na ňu vzápätí nehnuteľnosti, ktoré tvorili záložné právo banky, od svojej bývalej firmy odkúpili.
Obžalovaný: Podnikanie nevyšlo
Prokuratúra skutok v roku 2001 posúdila ako podovod, druhá obžaloba z roku 2005 po doplnení vyšetrovania už hovorí o poškodzovaní veriteľa. Jeden z obžalovaných Miloš P. zakaždým obvinenia odmietol. Tvrdil, že za podnikateľský neúspech nemôžno voči nim vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť.
"Najprv sme vyrábali len panenský olej, úvery sme splácali. Na dobudovanie linky na výrobu bionafty sme však potrebovali ďalší, 9-miliónový úver. Banka nám ho zamietla, to bol začiatok nášho konca," vypovedal v roku 2006.
Biely kôň
Verziu, že obchod bol len machináciou, ktorá mala dostať majetok z dosahu banky, obžaloba oprela o výpoveď Baluchu. Vyšetrovateľovi povedal, že v roku 1997 ho v bare v Dubnici oslovili traja neznámi muži. Ponúkli mu, aby sa stal konateľom košickej firmy.
Za 500 korún im požičal svoje doklady, za osemtisíc neskôr podpísal jemu neznáme zmluvy. "Vraveli, aby som sa ničoho nebál, že oni sa o firmu postarajú. Nikdy viac som ich nevidel, v Košiciach som nikdy nebol," povedal.
Banka: O predaji sme nevedeli
Súd chce teraz preveriť obranu Miloša P., že k predaju nehunuteľností došlo s iniciatívy banky. Slovenská sporiteľna o tom mala rozhodnúť, keď firme neschválila posledný úver a chcela, aby z predaja splatila predchádzajúce pôžičky.
Banka počas vyšetrovania v liste uviedla, že dlžníci mali len rokovať s potenciálnymi kupcami. Predať majetok mohla na základe mandátnej zmluvy len ona ako veriteľ. Neskôr cez obchodný register a kataster zistila, že podnikatelia firmu predali a nehnuteľnosti vlastní ich nová spoločnosť.
Na poslednom pojednávaní to pracovníčka banky nepotvrdila, hoci bola podpísaná pod zápisnicami z rokovaniami s klientmi. "Nezúčastňovala som sa ich. Vybavovala som len korešpondenciu," povedala.
Konkurz nebol
Vedúci úverového oddelenia Slovenskej sporiteľne dnes už nežije. Ďalšia zamestnankyňa, ktorá mala byť na rokovaniach s podnikateľmi, má vypovedať na pojednávaní v marci.
Úvery Olea - Poly nesplatila. Projekt, na ktorý dostala aj dotácie od ministerstva životného prostredia, sa nikdy nerozbehol, prevádzka je nefunkčná. Banka sa chcela dostať k svojim peniazom cez konkurz, návrh na jeho vyhlásenie súd v roku 2002 zamietol pre nemajetnosť firmy.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári