parku kaštieľa Budimír.
KOŠICE. Organizátor, košický starožitník Karol Linhart sa rozhodol, že podujatie spestrí výstavou ohýbaného nábytku z dielne Michaela Thoneta, ktorý svoju firmu založil pred 150 rokmi.
Pozvanie od kniežaťa
V tej dobe sa nábytok vyrábal z dreva, Thonet experimentoval s jeho ohýbaním. Najprv drevených dýh, ktoré varil v glejovej vode a potom ich vkladal do foriem. Neskôr tento postup spracovania do kriviek skúšal aj s profilovým drevom. Postup stále zdokonaľoval a nechal si ho patentovať.
"Svoje výrobky prezentoval na výstavách a trhoch, v roku 1841 v Koblenzi si vzorky všimol rakúsky kancelár, knieža Klement Lothar Metternich," povedal nám K. Linhart. "Thoneta pozval do Viedne a sľúbil mu podporu. Po presťahovaní do Viedne Thonet vyrábal nábytok pre šľachtu a do kaviarní. Na 1. svetovej výstave v Londýne získal v roku 1851 jeho nábytok medzinárodnú cenu, bronzovú medailu."
Povestná "štrnástka"
K najznámejším a najpovestnejším výrobkom Thonetovcov ešte aj dnes patrí stolička vzor "14". Od roku 1859 do roku 1930 bolo vyrobených neuveriteľných 50 miliónov kusov a táto stolička je stále akousi ikonou nábytkárskeho priemyslu. Zložená je zo šiestich dielov, spojená desiatimi skrutkami a dvomi maticami. Po rozobratí sa do debny s objemom jedného kubického metra vošlo 36 "štrnástiek", jedna stála 3 rakúske zlatky.
Register vzorov firmy Thonet sa pohyboval okolo čísla 2 000 a v obchodnom katalógu našiel zákazník až 300 položiek. Stoličky, kreslá, zrkadlá, lavice, stolíky, stojany na kvety, kolesá, parkety, ale aj tenisové rakety, husle, sánky či lyže.
Po skončení Thonetovho patentu v 60. rokoch 19. storočia začali mnohí konkurenti vyrábať podobný sortiment. V Košiciach to bol v roku 1878 Jossias Eisler a synovia, ich firma sídlila v miestach dnešnej Ludmanskej ulice.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári