kartografie, príďte si pozrieť približne 250 vystavených exponátov.
KOŠICE. Medzi najzaujímavejšie z nich patrí model najstaršieho meračského prístroja na meranie výšok, takzvaného Dioptra Heróna Alexandrijského z 3. storočia pred n.l., glóbus vyhotovený Johannom Gabrielom Doppelmayerom v r. 1728, či mapa slobodného kráľovského mesta Košice od autora Jozefa Homolku z roku 1869.
Ponúkajú všeličo
"V expozícii, ktorú predstavujeme, sú sústredené vzácne zbierkové predmety, o ktorých platí právom zásada, že nie sú len technickými pomôckami, ale i významnými umeleckými pamiatkami s neobyčajnou krásnou výzdobou a dobovým dizajnom," naznačila Jana Žakarovská - Ďuricová zo STM. Podľa jej slov sa medzi 250-timi exponátmi vynímajú najmä meračské reťaze a klince, meračské pásma, rôzne merítka, sklonomery, či rysovacie súpravy. Nechýbajú ani mapy, glóbusy, atlasy a vrstevnicový model.
Celá expozícia je venovaná pamiatke významného slovenského kartografa Samuela Mikovíniho, ktorý ako jeden z prvých používal pri mapovaní triangulačnú metódu a zhotovil mapy uhorských a slovenských stolíc.
Geodézia a kartografia používala rôznorodé a početné technické pomôcky, ktoré zaznamenali v priebehu storočí pozoruhodný vývoj.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári