MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
Začiatok tohto roka nebude u nás po dlhých rokoch v znamení zvyšovania cien energií, keďže ÚRSO aj vďaka vyhrážkam vlády rozhodlo zamietnuť väčšinu návrhov monopolov na rast cien, resp. povolilo len ich symbolické navýšenie. Nielen o cenách energií a prognózach pre nasledujúci rok sme sa nedávno porozprávali so štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva a zároveň krajským šéfom Smeru v Košiciach Petrom Žigom, ktorý bol na návšteve metropoly východu.
Ceny energií pre rok 2009 vzrástli len veľmi mierne. Myslíte si, že je to skôr zásluhou bu-bu-bu vašej vlády a ministerstva hospodárstva alebo si azda firmy po premiérovom "dohovore" uvedomili, že na Slovensku už dávno máme svetové ceny, takže už veľmi niet priestor na ich zvyšovanie?
- Je to samozrejme vďaka viacerým faktorom. Tlak vlády na nezvyšovanie cien energií je jedným z nich. Podľa môjho názoru je oprávnený, nakoľko ceny energií na Slovensku sú v porovnaní s inými krajinami vysoké. Vláda novelizovala energetickú legislatívu a vydala rozhodnutie o všeobecnom hospodárskom záujme na zabezpečenie dodávok elektriny, plynu, vrátane ceny týchto dodávok pre vybrané skupiny odberateľov. Nová legislatíva posilnila kompetencie regulátora pri cenových konaniach, ako aj vo vzťahu k fungovaniu trhu s elektrinou, plynom a teplom. Regulačný úrad svoje právomoci využíva v prospech spravodlivých a primeraných cien. Keďže na Slovensku skutočne máme "svetové ceny", priestor na ich zvyšovanie tu už nie je. Dúfam, že si to uvedomujú aj dodávatelia energií.
Od januára klesli aj ceny tepla pre domácnosti, keďže ste po novom "zregulovali" ceny plynu pre výrobcov tepla. Nezdá sa vám to príliš populistické, že síce obyvatelia budú možno platiť o pár korún menej vo svojich faktúrach, ale SPP si výpadok svojich príjmov môže kompenzovať na vyšších sadzbách pre podnikateľov. A keď si to tí potom premietnu do svojich cien, občania zaplatia viac za iné tovary alebo služby...
- Nesúhlasím s týmto tvrdením. Regulátor (ÚRSO) má na základe novoprijatých opatrení kontrolu nad cenou zemného plynu pre výrobu tepla a môže cenu tepla v plnom rozsahu regulovať. To znamená, že do ceny sa môžu premietnuť iba oprávnené náklady. SPP si teda nebude musieť údajný výpadok kompenzovať, lebo takýto výpadok voči oprávneným nákladom nevznikne. Na druhej strane na trh s plynom prichádzajú niektorí noví hráči, ktorí budú vyvíjať tlak na konkurenciu aj na prípadné neoprávnené zvyšovanie cien plynu pre ostatných podnikateľov.
Mnoho bežných ľudí nerozumie, ako je to možné, že SPP dal návrh na zvýšenie cien plynu, hoci cena ropy, od ktorej sa plyn tiež odvíja, od júla neustále klesá. Ako je to možné?
- Toto je dobrá otázka, ale skôr smerom k SPP. Ceny plynu sa naozaj odvíjajú od cien ropných produktov, avšak s určitým oneskorením. Ale zrejme už prichádza čas, keď by sa aj ceny plynu mohli vzhľadom na výrazný pokles ceny ropy znížiť.
Premiér Fico chcel kvôli neustálej snahe SPP zvyšovať ceny odkúpiť 49-percentný balík akcií, ktorý dnes vlastní konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas a Gaz de France, za cenu 130 miliárd, teda za toľko, čo ich oni kúpili od štátu. Máme to od pána premiéra brať len ako pokus o vtip, alebo už naozaj v tom niečo podnikol? Ak áno, s akými výsledkami a kto so myslíte, že by nám na kúpu SPP požičal?
- Snahu chrániť slovenských občanov by som nerád nazýval vtipom. Premiér to, samozrejme, myslel úplne vážne a ministerstvo hospodárstva v súčasnosti vedie v tomto smere rokovania. Ide však o problém obchodného charakteru, ktorý si vyžaduje citlivý prístup. Preto nie je vhodné v tejto fáze kroky vlády prezentovať v médiách v konkrétnych črtách.
Zástupcovia podnikov, ktorých ceny reguluje ÚRSO tak, že si nemohli zvýšiť ceny pre budúci rok, sa sťažujú, že kvôli tomu nebudú môcť investovať napr. do opráv plynových alebo vodovodných potrubí a nevylučujú ani prepúšťanie. Nemyslíte si, že je kontraproduktívne, ak kvôli vašej kvázi sociálnej politike spojenej s nezvyšovaním cien energií sa potom trhali potrubia a ľudia zbytočne prichádzali o prácu, čo napokon štát vyjde drahšie?
- Musíme rozlišovať medzi dodávkami elektriny či plynu a podnikaním v oblasti prepravy elektriny a plynu. Dodávka energetických surovín je regulovaná pre vybrané skupiny odberateľov, vrátane domácnosti. Distribúcia, prenos a preprava, čiže dopravná cesta je regulovaná pre všetkých odberateľov. Keď hovoríme o potrebe investícií na údržbu a obnovu, týka sa to predovšetkým distribúcie, prenosu a prepravy. Jedným z cieľov platnej regulačnej politiky je aj umožnenie dosiahnutia primeranej návratnosti investícií do distribučnej a prepravnej siete. Som presvedčený, že v prípade distribúcie elektriny a plynu nehrozí naplnenie Vami uvádzaných scenárov.
V priebehu tohto roka bol problém aj s vyplácaním často aj miliónových tantiém pre nominantov štátu v rôznych energetických podnikoch, SPP, teplárňach a iných. Čo chcete urobiť pre to, aby si títo ľudia nerozdeľovali státisíce, ale napr. dostali len bežný 13. plat vo výške max. 35 000 Sk, ako ste k tomu pristúpili vo viacerých podnikoch aj kvôli kritike z nášho denníka v tomto roku?
- V roku 2008 boli nastavené určité pravidlá pre vyplácanie tantiém, ktoré sa môžu použiť aj v budúcom roku. Môžem však prezradiť, že určite nepôjde o rozdeľovanie státisícov.
Za uplynulý rok možno aj kvôli finančnej kríze prišlo na východ republiky najmenej investorov v tomto tisícročí. Ako a čím chcete prilákať zahraničné firmy do Kechneca, Prešova, Michaloviec alebo ešte ďalej na severovýchod k poľským alebo ukrajinským hraniciam?
- Z pohľadu nášho ministerstva možno rok 2008 z hľadiska investícií považovať za štandardný a zodpovedajúci celkovej investičnej klíme v stredoeurópskom priestore. Pochopiteľne hovorím o investíciách, pri ktorých sa investori uchádzajú o poskytnutie investičnej pomoci. V poslednom polroku síce investori spozorneli a o svojich aktivitách uvažujú s ohľadom na aktuálnu situáciu globálnej ekonomiky, ale i tak sa v primeranej miere kontaktovali s nami. V januári a februári postupne predložíme na rokovanie vlády ďalšie investičné zámery, ktoré postupne môžu vytvoriť niekoľko tisíc pracovných miest. Očakávame prílev investícií v sektore automobilového, elektroenergetického, gumárenského, potravinárskeho priemyslu, ale aj oblasti ľahkého a ťažkého strojárstva. Veľmi ma teší, že významným spôsobom je zastúpené práve východné Slovensko. Dúfam, že projekty smerujúce do Kechneca, Michaloviec, Bardejova a Medzilaboriec budú úspešné. V tejto oblasti však nejde len o aktivity štátu. Významnú úlohu zohrávajú aj predstavitelia samospráv. Aj od nich záleží, ako sa postavia k novým výzvam, ako budú schopní a pripravení "pobiť sa" a intenzívne hľadať každú investičnú aktivitu, ktorá by sa mohla v ich lokalite zrealizovať. Z mojej strany môžem s určitosťou povedať, že s podporou nášho ministerstva môžu rátať na sto percent.
Autor: Košice
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári